Конкурентоздатність підприємства

На відміну від конкурентоздатності товару, що може мати як коротко -, так і довгостроковий характер, конкурентоздатність підприємства слід оцінювати лише в тривалому періоді. Вона означає наявність важливих відмінностей даного підприємства від підприємств-конкурентів за рівнем ефективності господарської діяльності, формою прояву якої є здатність пристосовуватися до умов економічної кон'юнктури і задовольняти своїми товарами і послугами попит споживачів.

До найважливіших факторів, що впливають на конкурентоздатність підприємства, відносяться:

- впровадження у виробництво досягнень науки і техніки;

- зростання обсягів виробництва і місткості ринку;

- удосконалення системи діючих на підприємстві стимулів до праці;

- позиції конкуруючих підприємств та ін.

Сучасна теорія і практика підприємництва вказують, що основним засобом підвищення конкурентоздатності, є реструктуризація на різних рівнях економічної системи:

- на національному рівні вона припускає перерозподіл частки відділених секторів у валовому внутрішньому продукті, зайнятості, експорті й імпорті, ресурсному забезпеченні, пільгах та ін.;

- галузева реструктуризація означає зняття з виробництва чи модернізацію неконкурентоспроможних, нерентабельних виробів, розробку й освоєння нової продукції, удосконалення технологій;

- реструктуризація підприємств означає входження на ринок нових підприємців, швидке зростання високоефективних компаній, згортання чи модернізацію збиткових підприємств.

Відмінності між підприємствами-конкурентами за рівнем ефективності господарської діяльності визначають на основі аналізу стратегічних показників їхнього розвитку. До таких належать динаміка активів, динаміка продажів і динаміка прибутку:

- активи — сукупність майна, фондів (машин, устаткування, будинків, споруджень, матеріальних запасів, вкладень у цінні папери,
банки, патенти та ін.), ресурсів підприємців;

- динаміка активів — відношення приросту загальної суми активів у
звітний період до загальної суми активів попереднього періоду;

- динаміка продажів — відношення приросту продажу товарів і послуг у поточному році до обсягу продажів у попередньому році;

- динаміка прибутку — відношення приросту прибутку в поточному році до обсягу прибутку в попередньому році.

Конкретною формою ефективності господарської діяльності підприємства є показники рентабельності (прибутковість) підприємницької діяльності, що виміряється як кратне від ділення величини прибутку на обсяг витрат.

Для оцінки конкурентоздатності підприємства найбільше підходить коефіцієнт чистого прибутку:

.

Для досягнення успіху в реалізації підприємницької ідеї головне завдання — знайти для підприємства місце на ринку. Найкращий варіант такого пошуку — виявлення ще не освоєного конкурентами ринку. З цією метою попередньо проводять сегментацію ринку. Важливими об'єктами сегментації є конкуруючі підприємства на ринку, окремі групи товарів і послуг та споживачі.

При проведенні сегментації ринку підприємець повинен знайти таку групу покупців, потреби яких будуть постійно зростати, а підприємство зможе їх найбільш повно задовольняти, забезпечуючи тим самим стабільне зростання прибутків. На цьому етапі підприємницької діяльності основне завдання полягає у виявленні конкуруючих підприємств, товарів-аналогів чи товарів-замінників, здатних замінити виготовлені його підприємством товари. Після цього визначають сильні й слабкі сторони конкурентів, обґрунтовують їхні ймовірні тактику і стратегію.

Щоб виявити сильні й слабкі сторони конкурента, необхідно знати:

- ринкову нішу, яку він займає;

- обсяг його товарообігу;

- якість і кількість товарів, на які переважно орієнтоване підприємство;

- форму і дизайн продукції, наявність торгової марки;

- гарантійний і післягарантійний терміни обслуговування покупців;

- організацію збуту, зокрема умови й терміни постачання товарами, розміщення складських приміщень, способи транспортування і вартість цих операцій та ін.;

- якщо товари конкуруючих підприємств експортують за кордон, необхідно з'ясувати, в які країни, яку ринкову нішу вони там займають і т.д.

Аналіз конкуруючих товарів завершується визначенням їхньої конкурентоздатностіздатності відповідати вимогам споживачів у порівнянні з іншими конкуруючими товарами.








Дата добавления: 2016-02-20; просмотров: 996;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.