Ритмічний і метричний ряди. Періоди ряду
Ритм — властивість, характерна для багатьох явищ природи, життя людини (ритм обміну речовин, серцебиття, дихання й т. ін.). Як відображення закономірностей реального світу, ритм увійшов до усіх видів мистецтва, став одним із важливих засобів організації художньої форми. У музиці, танці він виявляється як закономірне чергування звуків або рухів. В архітектурі, образотворчому і декоративному мистецтві відчуття ритму створюється чергуванням матеріальних елементів у просторі.
Ритм — це повторення елементів та інтервалів між ними, об'єднаних подібними ознаками (тотожними нюансами і контрастними співвідношеннями властивостей).
Ритм впливає на наші почуття. Ми сприймаємо його не лише зором, але й слухом. Ритмічний стук коліс електровоза, ритм музики, танцю. Завдяки ритму і ритміці легше читається і запам'ятовується об'єкт спостереження.
Ритм може бути спокійним і неспокійним, скерованим в один бік або сходитись до центру, спрямованим горизонтально чи вертикально. Велика кількість членувань у горизонтальному або у вертикальному напрямі можуть створити відчуття неспокою.
Для відтворення закону ритмічних змін необхідно як мінімум три елементи.
Існують дві форми ритмів: простий і складний. Простий ритм— повторенняоднакових елементів та інтервалів між ними. Складний ритм ґрунтується на поєднанні (накладанні) простих ритмів.
Період ряду— це його елемент, що закономірно повторюється або змінюється. Період містить форму та інтервал або їх сукупність (мал. 2. 21).
Ритм може бути метричним і ритмічним.
Метричний порядок — повторення форм і інтервалів (мал. 2.22).
а) на повторенні однакових форм через рівні інтервали;
б) на повторенні однакових форм,
інтервалом для яких є межа
членування форми;
в) на радіальних повторюваннях елемент ів ряду.
Мал. 2.22
Простий ритмічний ряд будується на закономірній зміні періоду ряду за однією або за кількома об'єктивними властивостями форми:
Ритмічний порядок — зростання або спадання форм або інтервалів, (мал. 2.23).
Складний метричний ряд має в періоді складну форму, або сукупність форм. Періоди закономірно повторюються.
а) чергування однакових елементів із зміною інтервалів між ними;
б) елементи форми зростають або зменшуються при сталих інтервалах;
в) зростають або зменшуються елементи форми й інтервали між: ними.
Мал. 2.23
Дата добавления: 2016-02-11; просмотров: 8317;