Зварювання пластмас
Зварювання застосовують для того, щоб дістати нерознімні з'єднання деталей з термопластів. Реактопласти при нагріванні не розм'якають, тому їх з'єднують склеюванням.
В основі механізму утворення зварного шва лежить процес реалізації міжмолекулярних сил нагріванням поверхонь деталей, що зварюються, і створення контакту між ними.
Кількісними показниками зварюваності термопластів є ширина температурного інтервалу текучості Іт і мінімальна в'язкість В у цьому інтервалі.
За цими показниками пластмаси поділяють на чотири групи:
1) добре зварюються: Іт > 50 °С, В < 102 Па • с;
2) задовільно зварюються: Іт < 50 °С, В < 104 Па • с;
3) обмежено зварюються: Іт <50 °С, В > 106 Па • с;
4) важко зварюються; в них енергія активації в'язкої текучості більша від енергії хімічних зв'язків макромолекул.
Найчастіше застосовують такі способи зварювання: нагрітим газом, екструзійне, нагрітим інструментом, тертям, з нагріванням випромінюванням або СВЧ, ультразвукове.
1. Зварювання нагрітим газомвиконують із застосуванням присадного матеріалу (прутка), однакового за своїми властивостями з основним матеріалом.
Теплоносієм в цьому процесі використовують стиснене повітря або інертні гази - азот, аргон та ін. Інертні гази використовують для зварювання відповідальних конструкцій з пентапласту і поліолефінів з підвищеними вимогами до їхньої міцності.
Зварювання пластмас нагрітим газом виконують вручну електричними або газовими пальниками, які забезпечують нагрівання газу і підтримання потрібної його температури. В електричних пальниках газ-тепло-носій нагрівається до температури 250...380 °С при контакті з електрона-грівником потужністю 300...800 Вт при напрузі 36 В. Продуктивність таких пальників становить 3...7 м3/год при тиску 0,5 МПа.
У газових пальниках газ-теплоносій (повітря, інертні гази) нагрівається в змійовику пальника полум'ям горючого газу пропан-бутану, природного газу, що надходить до пальника під тиском близько 0,1 МПа.
Залежно від застосованих наконечників пальника зварювання виконують у звичайному або швидкісному режимі.
При звичайному зварюванні використовують трубчасті наконечники (рис. VII. 14, а), що направляють потік газу віялоподібними рухами на основний матеріал і присадний пруток. Швидкісне зварювання виконують із застосуванням спеціальних наконечників з каналами (рис. VII. 14, 6)
Рис. VII. 14. Види наконечників пальників:
1 - присадний пруток;
2 - пальник;
3 - вихідний канал наконечника;
4 - напрямна для прутка;
5 - канал попереднього підігрівання прутка;
6-канал попереднього підігрівання зварюваних деталей;
7- напрямний клин;
8 - зварювані деталі
для попереднього підігрівання прутка і основного матеріалу. При цьому пруток може укладатися в шов вручну або за допомогою притискних губок чи наконечників (рис. VII. 14, в).
Діаметр прутка вибирають залежно від товщини зварюваних деталей, геометрії зварного шва, швидкості зварювання, потрібної міцності з'єднання. Однак застосування прутків діаметром понад 4...5 мм небажане, оскільки важко забезпечити рівномірне прогрівання їх.
Під час зварювання слід зберігати правильне положення прутка присадного матеріалу і наконечника пальника відносно поверхні шва.
При зварюванні поліпропілену, полівініліденхлориду пруток нахиляють під кутом >90° (рис. VII. 15, а); при зварюванні жорсткого полівінілхлориду, органічного скла, поліетилену низького тиску - під кутом 90° (рис. VII. 15, б); при зварюванні поліетилену високого тиску, пластифікованого полівінілхлориду, поліізобутилену - під кутом 45...50° (рис. VII. 15, в).
Кут α нахилу наконечника пальника (рис. VII. 15, г) до основи шва при товщині зварюваних деталей до 5 мм становить 20...25°, а понад 5 мм - 30...45°.
Для одержання якісного з'єднання присадного матеріалу з основним кінець прутка відгинають і зварювання починають так, щоб пруток виступав за край шва на 10 мм (рис. VII. 15, г). При заміні прутка відігнуту його частину укладають на кінець перерваного шва з перекриттям 10 мм (рис. VII. 15, д).
Для зменшення і рівномірного розподілу зварних напружень у шві присадний пруток укладають в шов у визначеній послідовності (рис. VII. 16).
2. Екструзійне зварювання.Розплавлений присадний матеріал надходить із екструдера або іншого пристрою і безперервно під деяким тис-
Рис. VII. 15. Положення присадного прутка (1) і наконечника пальника (2) при зварюванні нагрітим газом
Рис. VII. 16. Послідовність укладання прутка у зварний шов:
а - стиковий; б – напустковий
ком подається в зазор між поверхнями зварюваних деталей, нагріває їх до температури зварювання, сплавляється з ними і утворює зварний шов.
Існує два способи екструзійного зварювання. За одним з них - безконтактним (рис. VII. 17, а) розплавлений присадний матеріал, що виходить із мундштука, спрямовується в зону шва і притискується роликом до кромок зварюваних деталей.
Більш широкого застосування набув спосіб контактно-екструзійного зварювання (рис. VII. 17, б). За цим способом розігрітий мундштук екструдера при переміщенні контактує з кромками деталей під кутом близько 15° і заповнює зону шва розплавленою присадкою. Це дає змогу зменшити втрати теплоти в зовнішнє середовище і забезпечує додаткове нагрівання кромок шва за рахунок тепловіддачі від мундштука екструдера, температура якого близька до температури розплаву.
Екструзійне зварювання відзначається великою продуктивністю, широкими технологічними можливостями, дає можливість діставати високоякісні зварні з'єднання листів та плівок із термопластів.
3. Зварювання нагрітим інструментомзастосовують для з'єднання плівок, листів пластин. Для цього зварювані поверхні розм'якшують нагрі-
Рис. VII. 17. Схеми безконтактного та контактно-екструзійного зварювання:
1 - притискний ролик; 2 - мундштук екструдера; 3 - зварювані деталі
тим металевим інструментом (наконечником, лезом, клином, дротом), а потім з'єднують під невеликим тиском.
Нагрітим наконечником зварюють тонкі плівки і листи внапусток. По місцю їхнього з'єднання проводять нагрітим електричним струмом наконечником 2 (рис. VII. 18, а), за яким рухається притискний ролик 7 і забезпечує щільне безперервне зварювання.
Гарячим лезом 3 (рис.VII. 18, б) зварюють пластини. Після нагрівання зварювання відбувається за рахунок бокового тиску.
Зварювання гарячим клином належить до високопродуктивних способів зварювання плівок з полімерних матеріалів. За цим способом нагрітий електричним струмом до температури близько 350 °С клин 4 (рис. VII.18, в) розміщують між плівками 5, які протягуються по ньому і обтискуються роликами або валиками 6.
При виготовленні пакетів та мішків із поліетиленової плівки широко застосовують спосіб зварювання ніхромовим дротом на повітряній подушці (рис. VII.18, г). Розігрітий електричним струмом дріт 7 одночасно зварює і розрізає полотно з двох плівок (рукав) 8 з утворенням вузьких міцних швів. Процес відрізняється великою продуктивністю, легко автоматизується.
4. Зварювання тертямпластмас ґрунтується на нагріванні поверхні з'єднуваних деталей за рахунок перетворення механічної енергії тертя на теплову. Оскільки пластмаси мають низьку теплопровідність, від зони тертя деталей відводиться незначна кількість теплоти, вони швидко нагріваються.
Рис. VII.18. Способи зварювання пластмас нагрітим інструментом
Застосовують зварювання тертям обертання деталей, що зварюються, і зварювання коливальними рухами - вібротертям.
Зварювання тертям обертання застосовують в основному для з'єднання деталей, які мають форму тіл обертання (рис. VII. 19). Зварювання цим способом виконують так само, як і металів, при безпосередньому контакті деталей обертанням однієї з них або обох. Більш поширеним є перший спосіб.
Зварювання труб, прутків здійснюють на спеціальних установках, а можливе також на токарних верстатах.
Відносна швидкість обертання деталей при цьому становить 0,15...3 м/с, зусилля притискання в процесі тертя - 0,2...0,5 МПа.
Вібротертям можна зварювати несиметричні деталі практично будь-якої конфігурації.
Зварювання тертям відзначається рядом переваг: високою продуктивністю, малою затратою енергії і потужності, високою якістю зварного з'єднання, стабільністю якості, можливістю зварювання різнорідних полімерів.
5. Зварювання струмом високої частоти (СВЧ)здійснюється за рахунок нагрівання матеріалу в результаті поглинання ним енергії електричного поля. При зварюванні СВЧ матеріал міститься між металевими електродами, тобто утворює конденсатор, підключений до джерела високочастотної електричної енергії. Під дією електричного поля матеріал-діелектрик поляризується. У змінному електричному полі відбувається змінна поляризація. Вона супроводжується зміщенням заряджених частинок, які входять в атоми та молекули діелектрика. Це зміщення відбувається з тертям, тому енергія електричного поля витрачається на його перемагнічення і в кінцевому результаті (з деяким спрощенням) - на нагрівання матеріалу.
Рис. VII. 19. Види з'єднань циліндричних стінок з денцем (а)
і обробки кромок труб (б) для зварювання тертям
Рис. VII.20. Схеми ультразвукового зварювання пластмас:
а - безперервного; б – пресового
Для зварювання полімерних матеріалів використовують обладнання з частотою 13,5...81,5 МГц.
Зварювання СВЧ поділяють на пресове і роликове. Пресове зварювання дає змогу одержати за один зварювальний цикл з'єднання, яке повторює розміри і конфігурацію робочої поверхні електродів. Роликовим зварюванням дістають безперервні шви різної конфігурації. Зварювання виконують двома обертовими роликами, які одночасно виконують роль електродів і засобів переміщення матеріалу.
Останнім часом розроблено спосіб зварювання полімерів на надвисоких частотах (НВЧ) - 915...2450 МГц. Він дає змогу виконувати зварювання при значно меншій напруженості електричного поля в матеріалі. Крім того, цей процес переважає за продуктивністю зварювання СВЧ.
6. Ультразвукове зварюванняпластмас мало відрізняється від такого самого зварювання металів.
Для зварювання ультразвуком листові пластинки 2 (рис. VII.20) затискують між притискачем 3 або роликом і хвилеводом 4 магнітострикційного вібратора 5. При проходженні крізь обмотку вібратора струму частотою 20...50 кГц коливання його осердя підсилюються хвилеводом і передаються на матеріал, що зварюється, де й трансформуються в теплоту. При цьому матеріал розігрівається тільки в зоні контакту поверхонь, що виключає їх перегрів.
За взаємним переміщенням відносно виробу ультразвукове зварювання поділяють на пресове і безперервне. Пресовим зварюванням (VII.20, б) дістають точкові, прямолінійні та замкнуті шви різного контуру (кола, квадрати, трикутники та ін.) залежно від робочого торця хвилевода. Безперервне зварювання (рис. VII.20, а) дає змогу одержувати безперервні зварні шви переміщенням зварного виробу. Цим способом зварюють плівки, синтетичні тканини (мішки, фільтри, непромокальний одяг та ін.)
7. Зварювання випромінюваннямґрунтується на властивості пластмас поглинати променеву енергію і за рахунок цього нагріватись.
Залежно від виду джерела енергії і характеру випромінювання, що генерується, розрізняють такі способи зварювання: інфрачервоним випромінюванням (14); світлом видимого діапазону; лазером (оптичним квантовим генератором).
Конструкція зварних з'єднань та схема їх зварювання випромінюванням взаємозв'язані. Для плівок основним типом з'єднання є напусковий. Листи, труби і прутки зварюють у стик.
Рис. VII.21. Схеми зварювання випромінюванням:
а, д - плівок внапусток проплавленням: б...г - деталей в стик при нагріванні торців; 1 - джерело світла; 2 - екран (рефлектор); 3, 5 - зварювані деталі; 4 ~ підкладка; 7 - притискний ролик; 6 - дзеркала для відхилення променів; 8 - лінза; 9 - тубус лазера; 10 - випромінювач
Зварювання плівок внапусток здійснюють нагріванням їх зовні (рис. VII.21, а, д). Деталі в стик зварюють, застосовуючи пряме (рис. VII.21, в) або посереднє (рис. VII.21, б) опромінювання їхніх торців. При зварюванні труб і фігурних виробів для нагрівання торців використовують ІЧ-випромінювачі (рис. VII.21, г).
Зварювання випромінюванням має ряд переваг перед іншими способами зварювання. Наприклад, при зварюванні плівок не утворюється підріз по межі шва, що виникає при контактному зварюванні нагрітим інструментом. При зварюванні випроміненням немає безпосереднього контакту нагрівального інструмента (випромінювача) з поверхнею зварюваних деталей, що виключає адгезію розплаву до нагрівника, а отже, спрощує процес зварювання.
Якість зварювання різних полімерів залежно від способу зварювання наведено в таблиці на с. 353.
Якість зварювання пластмас
Спосіб зварювання | Поліетилен | Полістирол | Оргскло | Полівінілхлорид | Капрон первинний | Фторо-шіаст |
Струменем: | ||||||
гарячого повітря | Д | д | Н | Д | Д | |
інертного газу | Д | Н | н | д | д | |
продуктів згоряння | Н | н | н | н | ||
Нагрітим інструментом | д | Д | д | д | д | д |
Розплавом | д | д | н | н | ||
Тертям | н | д | д | н | н | н |
СВЧ | Н | н | Д | д | н | |
Ультразвуком | Д | н | д | Д | д | н |
Випромінюванням | д | д | Д | н |
Примітка. У таблиці взято такі позначення: Д - добра і 3 - задовільна зварюваність;
Н - спосіб не застосовується.
Дата добавления: 2016-02-09; просмотров: 1711;