Верстати з програмним керуванням
1. Загальні відомості.Суть системи програмного керування металорізальними верстатами полягає в тому, що механічні системи керування рухомими вузлами верстата замінюють електромеханічними. Керують
цими системами дистанційно за допомогою команд у вигляді електричних сигналів, які видає спеціальний пристрій у певній послідовності (за певною програмою). Верстати з програмним керуванням працюють за автоматичним або напівавтоматичним циклом.
Переналагодження верстатів з програмним керуванням потребує значно менше часу, ніж переналагодження автомата з керуванням робочими органами за допомогою кулачків. Тому ці верстати дають змогу автоматизувати обробку малих партій деталей і навіть одиничних заготовок.
За конструкцією системи керування верстати з програмним керуванням поділяють на верстати з цикловим (ЦПК) і числовим (ЧПК) керуванням.
Система ЦПК забезпечує програмування послідовності і швидкості переміщення рухомих органів верстата. Програма задається певним набором комутаційних елементів (штекерів, перемикачів) на панелі упорів, які відключають подачу супорта, стола, повзуна. Такі системи використовують, наприклад, для обробки деталей типу ступінчастих валів. Вони вмонтовуються у верстат, досить прості й відносно дешеві. Однак налагодження верстата з ЦПК досить тривале. Тому використовувати їх раціонально лише при значних партіях оброблюваних деталей.
Для розширення технологічних можливостей верстатів на сучасному етапі частіше використовують системи з ЧПК, які здійснюють програмування циклу, режимів обробки і шляхів переміщення робочих органів верстата.
2. Класифікація систем ЧПК. Системи ЧПК поділяють за рядом ознак, з яких найважливіші такі:
а) за функціональними можливостями можна виділити системи, в яких програма задається на перфострічці в алфавітно-цифровому коді (NC), і системи з ручним заданням програми з пульта керування - оперативні системи керування (HNC);
б) за різновидом руху виконавчих можливостей верстата системи ЧПК поділяють на позиційні, які забезпечують установлення робочого органа верстата в певній позиції (використовуються для свердлильно-розточувальних верстатів); контурні, які забезпечують автоматичне переміщення робочого органа верстата по заданій програмою траєкторії (найбільш поширені в токарних, фрезерних верстатах при обробці складних за профілем деталей); комбіновані (застосовують в багатоопераційних верстатах); централізовані (це системи групового керування автоматизованим дільницями);
в) за кількістю потоків інформації системи ЧПК поділяють на розімкне-ні, замкнені, самонастроювальні (адаптивні). В розімкнених системах один потік інформації - від програми до робочого органа, переміщення якого не контролюється, тобто немає зворотного зв'язку. У замкнених системах крім інформації від програми керування є ще потік інформації від давачів зворотного зв'язку, що забезпечує вищу точність обробки.
3. Приводи подач верстатів з ЧПК є одним з основних вузлів, які визначають продуктивність і точність цих верстатів. Приводи подач верстатів
з ЧПК поділяють на крокові і слідкуючі. Кроковий привід є найпростішим варіантом привода подач в розімкнених системах ЧПК.
У крокових приводах найважливішими системами є кроковий електродвигун і гідравлічний підсилювач. У такому приводі імпульси програми подаються на вхід електронного комутатора 1 (рис. VI.67). Комутатор змінює свій стан при подачі кожного імпульсу, а ця зміна спричинює (через підсилювач потужності 2) переключення фаз крокового електродвигуна 3 і поворот його на кутовий крок, який становить 1,5...3°. Кроковий двигун приводить у рух вхідний вал гідропідсилювача 4, який підсилює обертовий момент і передає його гідродвигуну 5, що зв'язаний з вхідним валом гідропідсилювача 4 ланкою механічного зворотного зв'язку 6. Кількість імпульсів, підведених до привода, визначає величину переміщень, а їх частота - швидкість руху.
У верстатах з ЧПК привід приводить у рух робочі органи верстата через передачу гвинт - гайка кочення. У цих передачах профіль ходового гвинта і гайки напівкруглий, кілька витків канавок гвинта і гайки щільно заповнені кульками. В процесі роботи такої пари здійснюється тертя кочення, а не ковзання, як у звичайних гвинтових парах. Вони відрізняються високою точністю, великим ККД за рахунок зменшення сил тертя і плавною ходою.
У замкнених системах ЧПК застосовують слідкуючий привід, який виконують за схемою тиристорний перетворювач - двигун постійного струму.
4. Задання програмиу верстатах з ЧПК ґрунтується на методах опрацювання числової інформації, яка характеризує всі параметри процесу обробки.
Обробка деталі певного контуру здійснюється за рахунок взаємного переміщення інструмента і заготовки (рис. VI.68). Керуюча програма містить числову інформацію про всі переміщення робочих органів верстата, яка за допомогою пристрою ЧПК 1 передається за певними адресами. У верстата 16К20ФЗ частота обертання заготовки 5 задається за адресами S і М. Закодовані у програмі у вигляді чисел переміщення інструмента перетворюються пристроєм ЧПК у послідовність імпульсів потрібної частоти, які подаються на крокові приводи 2 і 3 відповідно поздовжнього Z і поперечного X переміщень супора 4 з шестипозиційним револьверним різцетримачем (у верстаті 16К20ФЗ). Команда на зміну інструмента подається за адресою Т.
Інформація про переміщення інструмента задається у вигляді координат так званих опорних точок траєкторії, які можуть бути задані в абсолютній системі, зв'язаній з нульовою точкою верстата.
У верстаті 16К20ФЗ використаний пристрій ЧПК моделі Н221М, що означає: Н - безперервна (контурна) система; 2 - число координат, що
Рис. VI.67. Схема крокового привода
Рис. VI.68. Схема обробки деталі на верстаті 16К20ФЗ з ЧПК
управляються одночасно; 1 - кроковий привід; М - мікроелектронна елементна база.
5. Запис програми для пристроїв ЧПК.Керуюча програма (КП) - сукупність програм на мові програмування, яка відповідає заданому алгоритму обробки деталі, складається з кадрів КП. Кадр КП - складова частина КП, яка містить не менше однієї команди, складається зі слів, що відповідають різним командам. Слово містить конкретну інформацію з виконання команди керування і складається з адреси і даних. Приклади слів: М)10 - номер кадру; X + 007580 - параметр переміщення по осі X в імпульсах (дискретах), що при ціні імпульсу по осі X 0,005 мм становитиме 37,9 мм.
Програма обробки записується на спеціальному бланку для програмування, в кожному рядку якого розміщується інформація одного кадру. Формат кадру для пристрою Н221М має такий вигляд: N3, G2, Х4,2; Z + 4,2; F5; S3; T3; М3; L2, де N - номер кадру; G - підготовча функція (наприклад, G01 - лінійна інтерполяція; G25 - повернення в нуль верстата); X, Z - переміщення по відповідних осях; F - швидкість подачі; S -швидкість головного руху; Т- номер інструмента; М - допоміжна функція (наприклад, М05 - зупинка шпинделя); L - номер корекції, що враховує спрацювання інструмента, відхилення при його зміні. При записі програми параметри X, Z задаються в абсолютних значеннях координат, а команди М, S, Т – у двійково-десятковому коді.
Складена програма у кодовому вигляді записується на перфострічці завширшки 25,4 мм у 7-бітному коді.
6. Оперативна система керування(ОСК) є новим різновидом систем ЧПК, яка об'єднує традиційні функції систем ЧПК (введення і корекція програми, керування верстатом) з функціями розрахунку програми безпосередньо на робочому місці і забезпечує виконання їх в режимі діалогу
оператора з пристроєм ЧПК. При цьому відпадає потреба в розробці керуючих програм в обчислювальних центрах. Найбільш поширені мікропроцесорні пристрої ЧПК з ручним введенням програми на основі мікро-ЕОМ "Електроніка НЦ-31". Цей пристрій має цифрову індикацію і забезпечує оперативне введення, розрахунок, редагування програми, автоматичне виконання керуючих програм обробки і керування верстатом'за допомогою клавіатури. З пульта керування оператор може ввести програму місткістю до 250 кадрів і більше. Верстати з такими пристроями найбільш перспективні при обробці деталей малих серій і одиничних деталей.
8. Багатоопераційні верстати(обробні центри). Обробка різноманітних деталей складається з ряду послідовних операцій, виконання яких пов'язане з установленням і зміною заготовок, транспортуванням їх від верстата до верстата, тобто потребує значних витрат часу. Намагання об'єднати кілька операцій в одну, які б виконувались при незмінному закріпленні заготовки, привело до створення багатоопераційних верстатів з ЧПК або обробних центрів.
Багатоопераційні верстати відзначаються наявністю накопичувачів (магазинів), в яких може розміщуватись від 6 до 150 інструментів і пристроїв для автоматичної їх зміни.
На рис. VI.69 наведено схему такого верстата з горизонтальною віссю шпинделя. Зміна інструментів 2 здійснюється за допомогою автооператора 3. При повороті він захоплює одночасно інструменти, які містяться в шпинделі 5 і в магазині 1, виводить їх з гнізд, а потім, після повороту на 180°, знову вводить їх у гнізда. В автооператорі інструменти утримуються за допомогою пружинного затискача 4. На таких верстатах раціонально обробляти складні корпусні деталі, які потребують значної кількості фрезерних, свердлильних, розточувальних та інших операцій. Продуктивність обробки на них у 4... 10 разів перевищує продуктивність обробки на універсальних верстатах.
Запитання і завдання для самоконтролю
1. Які основні напрями автоматизації процесів механічної обробки?
2. Наведіть класифікацію систем ЧПК верстатами.
3. Дайте характеристику оперативної системи ЧПК.
4. Які особливості обробки деталей на багатоопераційних верстатах?
Розділ VIIНЕМЕТАЛЕВІ МАТЕРІАЛИ
Глава 1. ВИРОБНИЦТВО ДЕТАЛЕЙ ІЗ ПЛАСТМАС
1. Загальні відомості
1. Пластмасаминазивають матеріали на основі природних або синтетичних полімерів (смол), які на стадії виробництва або переробки мають високу пластичність.
Більшість полімерів перебуває в аморфному стані. Такі полімери називають смолами. У виробництві пластмас використовують в основному синтетичні смоли.
Синтетичні смоли одержують полімеризацією або поліконденсацією простих речовин - мономерів (наприклад, етилену С2Н4). У високомолекулярних сполуках (полімерах) молекулярна вага може досягати десятків і сотень тисяч. Збільшення молекулярної ваги сполук одного ряду підвищує їхню температуру плавлення, зменшує розчинність і леткість.
За формою макромолекул полімери поділяють на лінійні, розгалужені та сітчасті (рис. VII. 1).
Більшість полімерів перебуває в аморфному (склоподібному) стані, але не виключена в них і кристалічна фаза. У лінійних і слабкорозгалужених полімерів кристалізація звичайно не перевищує 50 % і рідко досягає 80...90 %. Кристалічна фаза підвищує міцність, жорсткість і теплостійкість полімеру. Полімери з розвиненою сітчастою структурою практично не кристалізуються.
Аморфні полімери (рис. VII.2, крива 1) при температурі склування tс, а кристалічні (крива 2) при температурі кристалізації tK переходять у високоеластичний стан, що характеризується значними (сотні процентів) оборотними деформаціями. При температурі tт виникає пластична деформація - полімери переходять у в'язкотекучий стан. Він подібний до рідкого, але відрізняється дуже великою в'язкістю.
Рис. VII. 1. Схеми будови макромолекул полімерів:
а - лінійна; б - розгалужена; в - сітчаста
Рис. VII.2. Термомеханічні криві полімерів:
1- аморфного; 2 - кристалічного; 3 - сітчастого; І...ІП - зони відповідно склоподібного, високоеластичного і в'язкотекучого стану
Полімери з сітчастою структурою (типу гуми) мають термомеханічну криву 3. З підвищенням температури в'язкотекучого стану в них не наступає, і зона високоеластичного стану поширюється до температури хімічного розкладання полімеру tх.
Температури tc і tт є одними з основних технологічних характеристик полімерів.
Щоб надати пластмасам певних властивостей, до їхнього складу вводять різні компоненти: наповнювачі, пластифікатори та інші добавки.
Наповнювачами можуть бути органічні або неорганічні речовини у вигляді порошків (деревне або кварцове борошно, графіт), волокон (паперових, бавовняних, азбестових, скляних) або листів (тканина, папір, деревний шпон). Наповнювачі підвищують міцність, зносостійкість, теплостійкість та інші властивості пластмас, їхня частка у пластмасі може досягати 40...80 %.
Пластифікаторами називають малолеткі речовини (гліцерин, касторове або парафінове масло), які вводять у склад пластмас для підвищення їх пластичності та еластичності.
Добавками можуть бути:
• стабілізатори - речовини, які уповільнюють руйнування пластмаси під впливом дії теплоти, світла та інших факторів (сажа, сірчані сполуки, феноли);.
• мастила - речовини, які полегшують процес пресування пластмас (віск, стеарин, олеїнова кислота);
• барвники - охра, крон, родамін та ін.
Для виготовлення газонаповнених пластмас (піно- і поропластів) до смоли добавляють пірофори - газоутворювальні речовини, які при нагріванні виділяють велику кількість газів й спінюють смолу.
Поширенню пластмас і КДПМ* (рис. VII.3) сприяють їхні специфічні властивості: мала густина (для більшості з них - 0,9...1,8, а для газонаповнених - 0,02...0,30 г/см3), що дає змогу значно зменшувати масу деталей та обладнання в цілому; висока корозійна стійкість, великий діапазон твердості й еластичності; добрі антифрикційні властивості багатьох пластмас дають можливість з успіхом застосовувати їх для виготовлення підшипників ковзання; високий коефіцієнт тертя деяких пластмас дає змогу
* КДПМ - композиційні деревні полімерні матеріали з деревними наповнювачами у вигляді тирси, стружки, шпону тощо.
Рис. VII.3. Динаміка світового виробництва:
1 - сталі; 2 - пластмас; 3 – КДПМ
застосовувати їх для виготовлення деталей гальмівних пристроїв; високі електроізоляційні характеристики; велика прозорість та інші оптичні властивості деяких пластмас; можливість переробки у вироби найбільш продуктивними способами - литтям, видавлюванням тощо з коефіцієнтом використання матеріалу 0,9...0,95.
Водночас, вибираючи пластмаси для виготовлення різних деталей, слід враховувати, що вони мають низькі міцність, твердість і жорсткість; велику повзучість, особливо у термопластів; низьку теплостійкість (більшість пластмас має робочу температуру -60...+200 °С, деякі пластмаси можуть працювати при 300...400 °С); низьку теплопровідність (в 500...600 разів меншу, ніж у металів); здатність старіти - втрачати властивості під впливом теплоти, світла, води та інших факторів. При старінні зменшується еластичність і міцність пластмас, збільшується їх жорсткість і крихкість.
2. Класифікація пластмас
Залежно від стану при нагріванні пластмаси поділяють на термопластичні і термореактивні.
Основою термопластичних пластмас є смоли лінійної або розгалуженої структури. Здебільшого такі пластмаси становлять чистий полімер,
іноді з деякими добавками. Під час нагрівання вони розм'якшуються, переходять у в'язкотекучий стан, а при охолодженні затвердівають. Більшість з них має обмежену робочу температуру (60...90 °С).
Термореактивні пластмаси (реактопласти) виготовляють на основі термореактивних смол. Ці смоли, нагріваючись, спочатку розм'якшуються, а потім, при певній температурі, переходять у твердий, нетопкий і нерозчинний стан, тому повторно переробляти їх неможливо. Теплостійкість їх становить 150...200 °С, а деяких - 260...370 °С.
Термореактивні пластмаси виготовляють в основному з наповнювачами, тому основою для них звичайно є смоли з високими адгезійними властивостями і достатньою теплостійкістю. До них належать фенолоформальдегідні, силіцієорганічні, епоксидні та інші смоли.
Найбільш поширені фенолоформальдегідні смоли. Залежно від хімічного складу вони можуть бути термопластичними або термореактивними.
Термопластичні (новолачні) смоли добувають поліконденсацією формальдегіду НСНО з надлишком фенолу С6Н5ОН за наявності мінеральних кислот. Смоли мають лінійну будову. При нагріванні до 100...120 °С вони плавляться, а при охолодженні - тверднуть. Вони розчиняються в спирті, ацетоні та інших органічних розчинниках.
Термореактивні (резольні) смоли добувають поліконденсацією фенолу з надлишком формальдегіду за наявності лугів. При нагріванні термореактивні смоли проходять три характерні стадії: 1) стадію А (резол), в якій смола, нагріваючись, переходить у рідкий стан, маючи розчинність в органічних розчинниках (ацетоні, спирті та ін.); 2) В (резитол), коли смола при нагріванні стає еластичною, маючи часткову розчинність у розчинниках; 3) С (резит), при якій смола переходить у твердий стан і стає неплавкою, ненабухаючою та нерозчинною. Зміна властивостей смоли пов'язана з переходом лінійної структури макромолекул у сітчасту.
Резит має достатню механічну міцність, електроізоляційні властивості, хімічну стійкість, теплостійкість та ін. Резити стійкі до водних і слабо-кислих середовищ, бензину, масел, органічних розчинників. При температурі близько 300 °С відбувається термічна деструкція резиту з виділенням води і фенолу. При більш високих температурах утворюється кокс.
Для виготовлення виробів з пластмас на основі новолачних смол такі смоли переводять у резольні (термореактивні), добавляючи в склад порошків, що пресуються, формальдегід у кількості, якої не вистачає (наприклад, 10... 15 % уротропіну), а потім нагріваючи. Внаслідок цього дістають резит.
Як конструкційний матеріал пластмаси звичайно класифікують за видом наповнювачів. За цією ознакою їх поділяють на пластмаси без наповнювачів, з наповнювачами (порошковими, волокнистими, шаруватими) і газонаповнені.
1. Пластмаси без наповнювачів- це здебільшого термопластичні полімери. Іноді до складу цих пластмас вводять невеликі кількості наповнювачів, щоб надати їм спеціальних фізичних або механічних властивостей.
Поліетилен (-СН2-СН2-) дістають полімеризацією етилену С2Н4. Це твердий, ледь прозорий, жирний на дотик матеріал густиною 0,92...0,96 г/см3. Розрізняють поліетилен високого тиску з масовою часткою 55...65 % кристалічної фази і низького тиску з кристалічністю 75...95 %. Зі збільшенням кристалічності підвищується міцність, теплостійкість (60...100 °С), морозостійкість до мінус 60 °С. Поліетилен стійкий в лугах, розчинах солей та сильних кислотах малої концентрації.
З поліетилену виготовляють деталі арматури і сантехніки, труби діаметром до 150 мм, стрижні, листи, плівку, посудини (пляшки, балони), використовують його також як електроізоляційний матеріал.
Поліпропілен - продукт полімеризації пропілену СН3-СН-СН3. Він має більш високі міцність і теплостійкість (до 140 °С), ніж поліетилен, проте його морозостійкість нижча (-5...-15 °С). Поліпропілен є добрим діелектриком. Це водостійкий і хімічно стійкий матеріал. З нього виготовляють плівки, листи, труби для гарячої води, ємкості для зберігання агресивних рідин, волокна тощо.
Полівінілхлорид (ПВХ) - полімер хлористого вінілу СН2-СНС1. Не-пластифікований ПВХ називають вініпластом. Це відносно твердий (НВ 10... 16) матеріал білого або жовтуватого кольору. З нього виготовляють труби і листовий матеріал, литі вироби. Пластифікований ПВХ застосовують для виготовлення плівки, штучної шкіри, прокладок, ізоляції проводів і кабелю, липкої ізоляційної стрічки тощо.
Поліформальдегід - це білий непрозорий матеріал. Добувають його з альдегіду мурашиної кислоти - формальдегіду НСНО. Кристалічність до 75 % надає йому механічної міцності, жорсткості, високої ударної в'язкості та зносостійкості. Його робоча температура становить -60...+ 120 °С. Поліформальдегід стійкий до дії багатьох хімічних речовин, має високі діелектричні властивості. З нього виготовляють водопровідну арматуру, деталі з різьбою, малі шестерні, листи, труби та ін.
Поліаміди - це група пластмас, у складі молекул яких є амідна (-NH-CO-) і метиленова (-СН2-) групи. До поліамідних смол належать капрон, нейлон, енант та ін.
Властивості різних поліамідів досить близькі. При нагріванні вони мають добру рідкотекучість, а при кімнатній температурі - достатню міцність та зносостійкість, малий коефіцієнт тертя (<0,05), здатні поглинати вібрацію. Вони стійкі до бензину, лугів. Недоліками поліамідів є гігроскопічність і окислюваність їх під час переробки, що спричинює їхнє старіння.
З поліамідів виготовляють волокна, корди, а також втулки, підшипники, шестерні та ін.
Фторопласти - похідні етилену, де атоми водню заміщені атомами фтору.
Фторопласт-3 [-CF2-CFCl-]n - напівпрозорий рогоподібний матеріал. Він набухає в рідкому хлорі, бромі та "царській водці", розчиняється при нагріванні в бензолі й толуолі. Проте його стійкість вища за стійкість
інших полімерів. Температура плавлення фторопласту-3 становить 210 °С. При нагріванні вище 70 °С підвищується його крихкість. Із фторопласту-3 виготовляють деталі насосів, арматуру, клапани, мембрани, діафрагми, а також електроізоляційні деталі.
Фторопласт-4 (-CF2-CF2-)n - пухкий порошок, при холодному пресуванні перетворюється в таблетки, з яких одержують різні вироби. Фторопласт-4 стійкий до концентрованих кислот і лугів. За хімічною стійкістю в ряді середовищ не поступається перед золотом і платиною. Під час нагрівання він не плавиться, а тільки пом'якшується, може працювати в інтервалі температур -190...+250 °С, не горить, негігроскопічний, має низький коефіцієнт тертя і малу твердість, добрі діелектричні властивості.
З фторопласту-4 виготовляють труби хімічної апаратури, крани, мембрани, фільтри, плівки, прокладки, волокна.
На основі фторопластів виготовляють антифрикційні композиції з графітом, дисульфідом молібдену, порошком олов'янофосфористої бронзи. Фторопласти застосовують також для виготовлення деталей антифрикційного призначення (підшипники, поршневі кільця, сепаратори підшипників, сальникові кільця ущільнень та інші деталі тертя).
Поліакрилати добувають на основі похідних акрилової і метакрилової кислот. Залежно від вихідних мономерів поліакрилати мають різні властивості. Більшість з них мають малу термостійкість, а при низьких температурах стають крихкими. Для підвищення стійкості при низьких температурах у смоли вводять пластифікатори.
З твердих поліакрилатів найбільше значення має поліметилметакрилат - органічне скло. Воно легше і прозоріше за силікатне, масло-, бензо- і водостійке, стійке до розведених лугів, кислот, солей, проте розчиняється у вуглеводнях, набухає в спиртах, має недостатню термостійкість (до 80 °С) та твердість (НВ 6... 10), внаслідок чого легко пошкоджується від механічної дії.
Органічне скло використовують для скління транспортних засобів, освітлення, в годинниковій промисловості, світлотехніці. З нього виготовляють предмети побуту.
Полістирол [-СН2-СН(С6Н5-)]n - пластик з високими діелектричними властивостями, стійкий до дії мінеральних кислот, лугів, спиртів. До його недоліків належать горючість, невисока теплостійкість (до 90 °С), порівняно велика крихкість і схильність до старіння. З полістиролу виготовляють деталі засобів зв'язку, радіоапаратури, плівку, труби, побутові вироби.
2. Пластмаси з порошковими наповнювачамив основному термореактивні. Як наповнювачі в них застосовують органічні (деревні) та мінеральні (молотий кварц, азбест, слюда, графіт тощо) порошки. Більшість таких пластмас виготовляють на основі новолачної або резольної феноло-формальдегідної смоли з різними добавками, їх ще називають феноплас-тами. Пластмаси з порошковими наповнювами поділяють на електроізоляційні, вологохімостійкі, удароміцні, жаростійкі, загального призначен-
ня. Поставляють їх у вигляді прес-порошків і переробляють у вироби гарячим пресуванням.
Пластмаси з порошковими наповнювачами одержують також на основі силіцієорганічної, епоксидної та інших смол.
3. Пластмаси з волокнистими наповнювачами.Наповнювачами в цих пластмасах є азбестові й скляні волокна, бавовняні пачоси. Сполучниками є термореактивні смоли. Цей вид пластмас використовують для виготовлення деталей машин та інших виробів пресуванням.
Волокніт - пластмаса на основі феноло-формальдегідної смоли з наповнювачем із бавовняної целюлози. Застосовують його для виготовлення шківів, роликів конвеєрів, різьбових пробок, шестерень тощо.
Скловолокніт - пластик на основі феноло-формальдегідної, силіцієорганічної, епоксидної та інших термореактивних смол з наповнювачем -скловолокном або склодрібняком. Скловолокніт переробляють гарячим пресуванням. Границя міцності скловолокніту становить 250...270 МПа. Використовують його для виготовлення виробів, які повинні бути міцними, водостійкими, а також мати високі вогнестійкі, електроізоляційні і фрикційні властивості.
Скловолокнистий анізотропний матеріал (СВАМ) дістають з орієнтованих довгих скляних волокон, зв'язуючи їх рідкими смолами. Із отриманого скляного шпона склеюванням під пресом виготовляють скло-фанеру - матеріал з однаковими властивостями як у поздовжньому, так і у поперечному напрямі. Його міцність досягає міцності вуглецевої сталі й становить 480...560 МПа. СВАМ застосовують для виготовлення хімічно стійких труб та резервуарів, деталей катерів, човнів, електроапаратури.
Азбоволокніт складається з азбестового волокна і деяких добавок, зв'язаних термореактивною смолою. Він водо- і теплостійкий, має добрі електроізоляційні властивості. Тривала робоча температура азбоволокніту становить 200...300 °С, а тимчасове перегрівання допускається до 600 °С. Азбоволокніт з волокнистим азбестом і тальком лугостійкий і дугогасний. З нього виготовляють електроізоляційні деталі, а також деталі, які мають протистояти дії електричної дуги.
4. Пластмаси із шаруватими наповнювачамивиготовляють гарячим пресуванням попередньо просочених смолами та укладених шарами полотен тканини, паперу або деревного шпона, внаслідок чого дістають листи і товсті плити. Вироби з них виготовляють обробкою різанням або тиском.
Текстоліт. Наповнювачем в ньому є бавовняна тканина - бязь, міткаль, штапельне волокно, батист, шифон. Основою може бути феноло- та крезоло-формальдегідна смола. Випускають текстоліт у вигляді листів, плит, стрижнів діаметром до 60 мм, труб. Він буває кількох видів: виробний, антифрикційний, електротехнічний, прокладний. Теплостійкість текстоліту 60...150 °С. З нього виготовляють шестерні, вкладиші підшипників, поршневі кільця, електроізоляційні деталі, прокладки тощо. Міцність текстоліту становить близько 650 МПа.
Склотекстоліт. Наповнювачем у цьому пластику є склотканина з різним переплетенням, сполучниками - феноло-формальдегідна, силіціє-органічна, епоксидна, поліефірна та інші смоли. Склотекстоліт випускають у вигляді листів і плит завтовшки до 30 мм. Він міцніший за текстоліт, стійкий до ударних навантажень, менш гігроскопічний, більш стійкий хімічно і теплостійкий до 200 °С. Його використовують як конструкційний і електроізоляційний матеріал.
Азбестотекстоліт - пластик на основі феноло-формальдегідної смоли і наповнювача - азбестової тканини або азбокартону. Азбестотекстоліт випускають у вигляді листів і плит завтовшки до 60 мм. З нього виготовляють деталі гальмівних пристроїв, фрикційні диски, деталі механізмів зчеплення, прокладки з робочою температурою до 250 °С.
Гетинакс - це аркуші спеціального паперу, просочені резольними смолами і спресовані при температурі 150...160 °С та тискуи!0...15 МПа. Гетинакс може працювати при температурі -60...+70 °С. Його випускають у вигляді листів, плит, стрижнів і трубок. Використовують гетинакс в основному як електроізоляційний матеріал.
Деревношаруваті пластики (ДСП) виготовляють з тонких листів лущеної деревини (шпону), просочених і склеєних між собою резольними фе-ноло-формальдегідними смолами при температурі 150 °С і тиску 5 МПа. Випускають ДСП у вигляді листів і плит завтовшки 1 ...60 мм.
Розрізняють пластики: ДСП-А - з поздовжнім спрямуванням волокон у листах шпону; ДСП-Б - 5... 10 шарів шпону з поздовжнім спрямуванням волокон і 1 шар - з поперечним; ДСП-В - з перехресним спрямуванням волокон; ДСП-Г - із зіркоподібним спрямуванням волокон (напрям кожного наступного листа повернуто на 45 °).
ДСП використовують для виготовлення деталей машин (підшипники, втулки, шестерні), електротехнічних деталей.
5. Газонаповнені полімерні матеріали- це пластмаси з об'ємною масою 0,03...0,30 г/см3. їхня мала маса пояснюється великою кількістю пор, заповнених газом (повітрям, азотом, вуглекислим газом). Ці матеріали поділяють на дві групи: пінопласти - матеріали з ізольованими порами і поропласти (губки) - матеріали із сполученими порами.
Як вихідні речовини для виготовлення легковагих пластмас використовують полівінілхлорид, полістирол, ефіри целюлози, амінопласти, полі-метилметакрилат тощо. У склад композиції, яка містить один з цих термопластичних полімерів, як газоутворювачі вводять вуглекислий амоній, бікарбонат натрію (соду) тощо. З них під час нагрівання і виділяються гази (наприклад, з вуглекислого амонію - вуглекислий газ).
Поро- і пінопласти використовують для звукоізоляції, плавучих засобів, м'яких меблів, як теплоізоляційний матеріал тощо.
До комбінованих газонаповнених пластмас належать сотопласти. Виготовляють їх із стрічок різних тканин, просочених сполучником (формальдегідами, поліамідами та ін.). Після надання форми гофра стрічки склеюють так, що утворюються пустоти у вигляді бджолиних стільників.
Сотопласти використовують як заповнювачі в тришарових панелях, які складаються з сотопласта і приклеєних до нього з двох сторін листів несівної обшивки. Така конструкція забезпечує високу жорсткість і запобігає втраті її стійкості. Панелі бувають також багатошаровими. Використовують їх як ефективний тепло- і звукоізоляційний матеріал.
Залежно від фізичного стану основи, температури, а також агрегатного складу пластмаси переробляють у вироби у в'язкотекучому, високо-еластичному, рідкому та твердому станах, а також зварюють і склеюють їх.
3. Переробка пластмас у в'язкотекучому стані
У в'язкотекучому стані пластмаси переробляють у вироби литтям під тиском, видавлюванням, гарячим пресуванням, пресуванням листів та плит.
1. Лиття під тиском виконується на спеціальних автоматичних ливарних машинах та застосовується переважно для переробки термопластів: поліетилену, вініпласту, полістиролу, поліамідів та ін.
Схему лиття під тиском показано на рис. VII.4. Перероблюваний термопласт у вигляді гранул або порошку із бункера 7 подається дозатором 8 у циліндр 5 з електронагрівником 4. При переміщенні плунжера 6 доза матеріалу переміщується в зону нагрівання, плавиться і крізь сопло 3 надходить у порожнину 2 прес-форми 1. Після витримування кількох секунд для затвердівання матеріалу (цьому сприяє охолодження прес-форми водою) плунжер 6 повертається у вихідне положення, форма розкривається і виріб за допомогою виштовхувача видаляється.
Лиття під тиском характеризується високою продуктивністю: процес виготовлення виробів триває 5...20 с. Вони мають чисту поверхню, точні розміри і не потребують додаткової механічної обробки. Завдяки високій текучості нагрітого до температури 150...300 °С пластика і тиску 10...200 МПа литтям під тиском одержують вироби складної форми з різною товщиною стінок, глибокими отворами з різьбою, ребрами жорсткості масою від кількох грамів до кілограмів.
2. Видавлювання, або екструзію, застосовують для виробництва труб, прутків та профілів різноманітного перерізу, плівок, стрічок, нанесення ізоляції на дріт тощо.
Рис.VII.4. Схема лиття під тиском Рис.VII.5. Схема безперервного видавлювання
Рис. VII.6. Схема виготовлення плівки роздуванням:
1 - екструдер; 2 - головка екструдера; 3 - охолоджувальне обладнання; 4 - рукав; 5 - напрямні валки; 6-захоплювальні валки; 7-барабан
Видавлювання виконують на спеціальних черв'ячних машинах - екструдерах (рис. VII.5). Гранульований або порошкоподібний термопласт із бункера 1 надходить у робочий циліндр 3, переміщується черв'яком 2 в зону нагрівника 4, переходить у в'язкотекучий стан і потім безперервно видавлюється крізь калібрований отвір у головці 6. Для утворення отвору призначена оправка 5. Виріб проходить водяну ванну, потім залежно від форми і розмірів перерізу змотується або ріжеться на куски певної довжини. Різновидом екструзії є видавлювання листів і плівки.
Для виготовлення листового матеріалу застосовують щілинну головку завдовжки до 1,5 м. Полотно, що виходить із головки, проходить між валками гладильного і тягового пристроїв і потім змотується в рулони.
При виробництві плівок труба роздувається стисненим повітрям у вигляді рукава 4 (рис. VII.6) визначеного розміру і після обтискування валками 5 намотується у вигляді подвійної стрічки на барабан 7. Товщина плівки визначається ступенем роздуття та витягання рукава і регулюється частотою обертання валків 6. Цим способом дістають плівку завтовшки 40 мкм.
Рис. VII.7. Схема роздування порожнистих виробів:
а - форма розімкнута і подана заготовка; 6 - форма зімкнута і підведене стиснене повітря;
в - форма розімкнута з готовим виробом; 1 - трубчаста заготовка; 2 - півформа;
3 - канали для охолодження півформи; 4 - головка екструдера; 5 - виріб
Метод роздування використовують також для виготовлення порожнистих виробів (пляшок, фляг, каністр). При цьому заготовка 1 (рис. VII.7) із термопласта видавлюється у вигляді труби крізь головку екструдера 4. До заготовки підводять і змикають дві водоохолоджувані півформи 2 і крізь горловину виробу подають стиснене повітря, яке й роздуває заготовку відповідно до конфігурації форми. Існуючі автомати за 1 год виготовляють таким методом до 600 пляшок об'ємом 500 см3.
3. Гаряче пресуваннязастосовують для виготовлення деталей з термореактивних пластмас з порошковими або волокнистими наповнювачами. У вихідному стані такі пластмаси (прес-матеріали) мають вигляд порошку, волокон, гранул або таблеток. Для гарячого пресування необхідне нагрівання прес-форм для переведення прес-матеріалу спочатку у в'язкотекучий стан і подальшого його тверднення (полімеризації). Гаряче пресування буває прямим і ливарним.
Пряме пресування здійснюється в закритих прес-формах на гідропресах; тиск на розміщений у матриці 1 (рис. VII.8, а) прес-матеріал 2 передається пуансоном 3. При цьому здійснюється власне процес пресування і тверднення пластмаси. Потім пуансон 3 піднімається у вихідне положення, прес-форма розкривається і готова деталь 4 виймається за допомогою виштовхувача 5.
Для ливарного пресування прес-матеріал 4 (рис. VII.8, б) завантажують у підігріту камеру 3, де він переходить у в'язкотекучий стан, і потім під тиском
пуансона 5 перетікає крізь пуансон 2 у матрицю 7 прес-форми. Після витримування протягом часу, потрібного для тверднення прес-матеріалу, прес-форма розкривається при піднятті пуансона 5 завантажувальної камери 3 і пуансона 2, а деталь 6 виводиться із форми за допомогою виштовхувача 7.
Ливарним пресуванням можна виготовляти складні за формою деталі, з глибокими отворами та різьбою, складною металевою арматурою.
Ливарне пресування здійснюється при температурі прес-
Рис.VII.8. Схеми прямого (а) і ливарного (б) пресування:
1 - завантаження прес-матеріалу; II-пресування; ІІІ- виймання деталі
матеріалу 140...190 °С, тиску 50...70 МПа і витримуванні в такому стані 0,5...! хв на 1 мм товщини деталі.
4. Пресування листів та плитпроводять на гідравлічних пресах між плитами, які обігріваються парою і охолоджуються водою. Вихідним матеріалом є листовий наповнювач, просочений частіше феноло-формальдегідною смолою. Товщина листа (плити) визначається кількістю листів наповнювача. Так отримують гетинакс, текстоліт, азбестотекстоліт, деревношаруватий пластик, які потім переробляють на деталі обробкою різанням.
4. Переробка пластмас у високоеластичному стані
У високоеластичному стані переробляють листові термопласти (целулоїд, оргскло, вініпласт та ін.) способом формування. Цим способом виготовляють вироби великих розмірів.
1. Пневматичне формування.Листову заготовку 3 (рис. VII.9, а) за допомогою опорного 2 і притискного 4 кілець з гумовими прокладками закріплюють на матриці 1 і нагрівають спеціальним нагрівником до потрібної температури. Потім опускають колектор 5, подають в нього стиснене до 1,0...2,5 МПа повітря, яке й формує виріб, притискуючи заготовку 3 до поверхні порожнини матриці 1.
Пневматичне формування застосовують також для виготовлення порожнистих виробів (банок, бутлів, баків) видуванням із трубчастих заготовок.
2. Вакуумне формуваннязастосовують для виготовлення виробів у вигляді тіл обертання малої глибини (з відношенням глибини до діаметра 0,4...0,8). У цьому процесі (рис. VII.9, б) виріб формується атмосферним тиском завдяки розрідженню в порожнині 6 при відкачуванні з неї повітря. Вакуумне формування відрізняється простотою обладнання, але невеликий перепад тиску обмежує застосування цього способу для одержання виробів простої форми з листової заготовки завтовшки до 2 мм.
3. Штампування- це формування виробів з нагрітих листових термопластів у формах-штампах з двостороннім контактуванням матеріалу з
Рис. VII.9. Схеми пневматичного (а) та вакуумного (б) формування
Рис. VII.10. Схеми штампування пуансонами:
а - жорстким; б - еластичним;
1 - матриця; 2 - заготовка; 3 - притискне кільце; 4 - жорсткий пуансон; 5 - обойма; 6 - еластичний (гумовий) пуансон
формою, тобто з пуансоном і матрицею. Цей спосіб переробки пластмас застосовують для одержання козирків, стекол освітлювальних пристроїв, обтічників тощо.
Тиск при штампуванні листових пластиків не перевищує 0,05... 1,00 МПа. Тому деталі штампів можна виготовляти не тільки з металів, а й з неметалів (текстоліту, деревношаруватих пластиків, деревини).
Штампують термопласти в штампах з жорстким або еластичним пуансоном (рис. VII. 10).
5. Виробництво деталей з рідких полімерів
Розглянуті способи переробки пластмас потребують для їх здійснення нагрівання і зовнішнього тиску. Це значно обмежує розміри та форму виготовлюваних деталей розмірами форм та потужністю пресів.
Можливості застосування пластмас були набагато розширені після синтезу так званих самотверднучих смол. При звичайній температурі вони перебувають у рідкому стані і тверднуть при добавці отверджувача при незначному тиску або навіть без тиску. З таких смол найбільш поширені епоксидні та поліефірні смоли. Вони добре суміщаються з скловолокном (склотканиною), що сприяло створенню нової групи пластмас - склопластиків.
Деталі з склопластиків виготовляють контактним формуванням, вихровим напиленням, відцентровим литтям, намотуванням, пултрузією, прокатуванням, литтям без тиску.
1. Контактне формуванняздійснюють за допомогою дерев'яних, гіпсових, цементних, металевих форм. Така форма є негативною, тобто її робочі поверхні відповідають зовнішній поверхні виробу.
На робочу поверхню форми спочатку наносять роздільний шар (нітролак, полівініловий спирт), а потім шар сполучника, частіше поліефірної смоли з добавкою отверджувача, які в результаті утворюють поліровану поверхню виробу. Після деякого витримування на цей шар укладають і прикочують гумовим валиком шар наповнювача (склотканини або скловати). Перед укладанням наступних шарів наповнювача нанесення сполучника повторюють. Кількість шарів наповнювача визначається потрібною товщиною готової деталі. Після витримування протягом 10. ..12 год при кімнатній температурі сполучник затвердіває і виріб знімають з форми.
Для виготовлення серії великих виробів із склопластиків та інших волокнистих матеріалів застосовують автоклавне формування в спеціальному резервуарі - автоклаві.
Як приклад на рис. VII. 11 показано формування корпусу шлюпки. На форму 6 з каналами для відсмоктування повітря, виготовлену з деревини або іншого матеріалу, укладають шари наповнювача, просочені сполучником - смолою (поліефірною, епоксидною, формальдегідною). Пластик 5 вкривають цулагою 4 (тонкою металевою оболонкою) з електрообігрі -
вом. Зверху накидають гумовий чохол 3, закріплюють його струбцинами 7 і по трубі 8 відсмоктують з-під нього повітря, внаслідок чого він обтискує заготовку. Щоб підвищити тиск формування, форму на візку 9 вкочують в автоклав 2, куди по трубі 1 нагнітають нагріте повітря, пару або воду під тиском 1...2 МПа. Після відповідного витримування візок викочують назовні і затверділий виріб знімають з форми.
2. Вихровим напиленнямскловолокно рубається спеціальним пристроєм і потоком повітря подається шлангом на поверхню перфорованої форми. Одночасно пульверизатором наноситься сполучник - поліефірна смола з добавкою отверджувача. Сполучник та наповнювач змішуються на поверхні форми та частково перед нею в повітрі. Після відповідного витримування затверділий виріб знімають з форми.
3. Відцентровим литтямодержують порожнисті вироби у вигляді тіл обертання завтовшки до 15 мм, діаметром до 1 м, заввишки 3 м, а також труби з товщиною стінки 5...7 мм, діаметром 75...120 мм і завдовжки 6 м. Для цього в циліндричну обертову форму завантажують скловолокнистий наповнювач та сполучник. Форма має нагрівальні пристрої. Одержувані цим способом вироби мають гладенькі зовнішні та внутрішні поверхні.
4. Намотуваннямодержують склопластикові труби, баки, навіть невеликі цистерни. Намотування буває мокре і сухе. При мокрому намотуванні (рис. VII. 12) склоджгут змотується з бобін 1, просочується сполучником у ванні 2, проходить між відтискними валиками 3 і намотується на оправку 4. При сухому намотуванні тиск просочується під тиском після намотування.
Існують різні схеми намотування. Найбільш поширені - спіральна і поздовжньо-поперечна. Спіральна здійснюється при обертанні оправки і зворотно-поступальному русі каретки. При поздовжньо-поперечному намотуванні склоджгут за допомогою спеціального пристрою укладається на оправ-
ці по твірній циліндра і по кільцю. Таке намотування забезпечує максимальну міцність виробу.
5. Пултрузія.На відміну від екструзії в процесі пултрузії матеріал для виготовлення конструкційних елементів певного профілю не видавлюється, а витягується під дією зовнішнього зусилля. Таким способом одержують різні профілі, прутки, труби з полімерів з волокнистими наповнювачами. Схему установки для виготовлення таких елементів показано на рис. VII. 13.
Наповнювач у вигляді джгута, полотна або тканої стрічки 1 послідовно проходить крізь ванну 2 з рідким полімерним зв'язувальним матеріалом, просочується, обтискується напрямними роликами 3, далі попадає в матрицю попереднього формування 4, а потім в нагріту прес-форму 5, де фіксується потрібна конфігурація і затвердіває зв'язувальний полімер. Для завершення затвердівання виготовлений елемент після формування додатково термообробляють в печі 6.
Матеріал протягується по всьому тракту установки за допомогою тягового пристрою 7. Виготовлений елемент ріжеться на заготовки певної довжини.
6. Прокатуваннямвиготовляють плоскі та гофровані листи склоплас-тика. Скломат або склотканину просочують у ванні зі смолою, потім відтискними валиками видавлюють лишки смоли. Просочені листи покривають целофаном і пропускають між нагрітими валками, де вони спресовуються і затвердівають.
7. Лиття без тискуздійснюється залиттям смол, що твердіють при кімнатній температурі або наступному нагріванні, в холодні або гарячі форми. Таким способом дістають деталі технологічної оснастки, наприклад шаблони, пуансони та матриці прес-форм із поліефірних та епоксидних смол, стиракрильних композицій.
8. Виготовлення виробів із газонаповнених пластмас.Вироби з піно- і поропластів дістають такими способами:
1) гарячим твердінням у закритих формах термореактивних компаундів на основі феноло-формальдегідної смоли з добавкою порофорів (пінопласти ФФ, ФК-20);
2) спіканням у формах термопластичних мастик на основі полістиролу або полівінілхлориду з добавкою порофорів (пінопласти ПС, ПВХ);
3) спіканням у закритих формах порошків або гранул пластмас, насичених чи змішаних з порофорами;
4) самоспінюванням піноуретанів у відкритих формах у процесі реакції рідкої композиції ізоціанат-поліефір-активатор (пінополіуретан ППУ).
6. Виготовлення деталей з пластмас у твердому стані
Велику кількість деталей виготовляють із пластмас у твердому стані (листи, плити, труби, профілі різного перерізу) листовим штампуванням та обробкою різанням.
1. Листове штампуванняскладається з таких операцій: вирубування і пробивання, згинання та витягання.
Вирубування і пробивання застосовують при виготовленні деталей з шаруватих пластиків. Текстоліт, склотекстоліт штампуються досить легко, деякі труднощі виникають при штампуванні гетинаксу. Для прискорення штампування і поліпшення якості виробів пластики завтовшки понад 3 мм перед поданням у штамп доцільно нагрівати: термопласти до температури 90...120 °С, реактопласти - до 120...140 °С.
Згинання та витягання здійснюють з нагріванням листового матеріалу. Витягання порожнистих виробів пуансоном крізь матрицю аналогічне витяганню з листового металу.
2. Обробка різанням.Пластмаси піддаються всім видам обробки різанням, яку виконують на звичайних металорізальних або деревообробних верстатах. Однак особливості будови та фізико-механічні властивості пластмас потребують дотримання деяких вимог до технології їх обробки та конструкції різального інструмента.
Низька теплопровідність пластмас сприяє концентрації теплоти в зоні різання, що веде до значного нагрівання інструмента, оплавленню термо-пластів і припіканню або обвугленню реактопластів. Під дією теплоти смолисті складові пластмас налипають на робочі поверхні інструмента. Тому його слід ретельно заточувати, передні та задні поверхні полірувати, а іноді й хромувати та доводити пастами.
При обробці пластмас з абразивними наповнювачами (кварцом, азбестом, скловолокном та ін.) інструмент має низьку стійкість до спрацювання, тому для обробки таких пластмас застосовують інструмент із твердих сплавів або швидкорізальної сталі.
При обробці реактопластів із волокнистими та шаруватими наповнювачами можливе їх вологонасичення та набухання, тому охолодження рідини при обробці з цих пластмас, як правило, не застосовується.
Під час обробки пластмас утворюється багато пилу, виділяються шкідливі гази, тому верстати мають бути обладнані місцевою вентиляцією.
Для поліпшення умов різання і підвищення стійкості інструмента передній та задній кути вибирають дещо більшими, ніж при обробці металів.
Листові пластмаси завтовшки до 3 мм розрізають гільйотинними, паралельними або дисковими ножицями.
Матеріали, товщі за 3 мм, розрізають стрічковими та дисковими пилками з швидкорізальної сталі, твердосплавними фрезами або обрізними алмазними кругами. Стрічкові пилки краще проводять теплоту, тому вони більше придатні для розрізання товстих плит; вузькі полотна застосовують для фігурного різання, широкі - для прямого. Різання стрічковими пилками виконують зі швидкістю 250...1200 м/хв, дисковими - 250...3000 м/хв. Охолодження здійснюють стисненим повітрям.
Точінням обробляють пластмаси на звичайних металорізальних верстатах. Для обробки термопластів застосовують різці з інструментальної вуглецевої та швидкорізальної сталей з кутами: α = 20°, γ = 15...20°, φ = 45° та λ = 0.
Термопласти (оргскло, вініпласт, поліаміди) обробляють зі швидкістю різання 200...100 м/хв, глибиною різання 0,5... З мм та подачею 0,1...0,2 мм/об, фенопласти з різними наповнювачами мають відповідно 170... 180 м/хв, 1,5...2,5 мм та 0,1...0,2 мм/об.
Точіння термопластів виконують з охолодженням емульсією або водою, точіння реактопластів (гетинаксу, текстоліту, волокніту) - стисненим повітрям.
Фрезерування виконують на фрезерних металообробних верстатах. Термопласти фрезерують фрезами зі швидкорізальної сталі з кутами заточування α = 10...15° і γ ≤20° при швидкості різання 200...250 м/хв та подачі 0,1...0,4 мм/об.
Реактопласти обробляють фрезами, оснащеними пластинками з твердих сплавів з кутами α = 10...25° і γ=10...15° при швидкості різання 125...200 м/хв та подачі 0,1...0,3 мм/об.
Фрезеруючи пластмаси, слід: деталь жорстко закріплювати на верстаті або в пристрої; для підвищення плавності в роботі та поліпшення відведення стружки застосовувати фрези з гвинтовими зубцями з кутом нахилу 20...55°; для пластмас з шаруватими наповнювачами застосовувати попутне фрезерування; для охолодження інструмента застосовувати стиснене повітря.
Свердління отворів, особливо глибоких, в пластмасових деталях пов'язане з деякими труднощами, тому цю операцію бажано виключати з технологічного процесу. У разі необхідності виконання свердління потрібно правильно вибирати конструкцію свердла, його матеріал та геометричні
параметри, режими обробки, мащення та охолодження зони різання. Важливими умовами якісного свердління є: велика швидкість різання, невелика подача і часте виведення свердла з отвору для видалення стружки. Підвищенню якості обробки сприяє застосування спіральних свердел з широкою, добре полірованою канавкою. Охолодження забезпечується стисненим повітрям, а при свердлінні фенопластів та склопластиків можна застосовувати водяний розчин емульсолу.
Для свердління отворів в термопластах застосовують спіральні свердла з кутом при вершині 2φ≈ 70°, заднім кутом α = 4...8° та кутом нахилу канавки ω = 15...17°.
Отвори в реактопластах та листових пластиках виконують свердлами з швидкорізальних сталей або твердих сплавів з такими параметрами: 2φ = 50...600, α = 14...16° та ω = 10°.
Крім спіральних свердел для свердління отворів у пластмасах застосовують перові свердла, циркульні різці, трубчасті свердла, алмазні свердла - коронки.
Нарізування різьби на пластмасових деталях є порівняно важко виконуваною операцією і тому потребує точного дотримання режимів різання, охолодження, вибору інструмента.
Зовнішню різьбу нарізають різцями, плашками, внутрішню - азотованими або хромованими мітчиками.
Різьбу великого діаметра нарізають на токарно-гвинторізних верстатах при швидкості різання близько 100 м/хв та глибині різання не більше ніж 0,1...0,2 мм із застосуванням мастильно-охолодних рідин із суміші парафінового масла і гасу.
Невеликі зовнішні та внутрішні різьби нарізають плашками та мітчиками з швидкорізальної сталі при швидкостях різання 12...20 м/хв і змащуванні маслом або мильним розчином. У мітчиків передній кут має бути від'ємним (-5...-10°), а канавки - хромованими і полірованими.
Різьбу на деталях із пластмас з шаровими наповнювачами (гетинакс, текстоліт) слід нарізати тільки перпендикулярно до шарів наповнювача, в протилежному випадку можливе їх розшарування.
Шліфують деталі з термопластів суконними та фланельними кругами з пастою з відмуленої пемзи з водою або наждачним папером з абрази-вом зернистістю 150...250.
Термореактивні пластмаси шліфують абразивними кругами з м'якою зв'язкою, наждачним полотном або папером.
Шліфування здійснюють з великими швидкостями (20...40 м/с) при короткотривалому контакті (1,0...1,5 с) деталі з кругом та зусиллям притиску близько 0,05...0,15 МПа.
Полірування пластмас виконують на полірувальних верстатах фетровими, повстяними, сукняними та бавовняними кругами діаметром 200...400 мм та завтовшки 60...100 мм з нанесеними на них пастами (ГОЙ, ВИАМ-2 та ін.) при швидкості 15...35 м/с, а остаточне - сухими бавовняними кругами без паст.
Дрібні деталі полірують в галтувальних барабанах. При сухому способі полірувальним матеріалом є суміш пемзи або тирси з крейдою та машинним або вазеліновим маслом, а при мокрому беруть 100 г пемзи м'якого помелу на 10 л води.
Дата добавления: 2016-02-09; просмотров: 3452;