Апаратура для газового зварювання
1. Ацетиленові генератори.Апарати, в яких добувають технічний ацетилен, називають ацетиленовими генераторами. Залежно від принципу взаємодії карбіду кальцію з водою розрізняють такі системи генераторів: "карбід у воду", "вода на карбід", а також контактної дії "зануренням" і "витисненням".
У генераторах системи "карбід у воду" (рис. V.19, а) карбід кальцію із завантажувального бункера 2 в резервуар 7 з водою подається за допомогою автоматичних пристроїв залежно від витрачання і тиску ацетилену. Генератори цієї системи найбільш продуктивні. Вони забезпечують найповніше розкладання карбіду кальцію і утворення чистого та охолодженого ацетилену. Такі генератори найменш вибухонебезпечні.
У генераторах системи "вода на карбід" (рис. V.19, б) карбідом кальцію завантажують одну або дві реторти 9, в які з окремого резервуара З трубою 8 подається вода. Ацетилен, що утворюється при розкладанні карбіду кальцію, з реторти 9 трубою 6 надходить у нижню частину генератора, де збирається під перегородкою 4. Вода, що перебуває тут під тиском ацетилену, витискається циркуляційною трубою 5 у верхню частину корпусу генератора. Ацетилен з генератора відводиться трубою 7. Генератори цієї системи мають невелику продуктивність, низький тиск і здебільшого їх виготовляють переносними.
Генератори контактної системи "зануренням" (рис. V.19, в) або "витисненням" (рис. V.19, г) характеризуються тим, що в них залежно від тиску стикання карбіду кальцію з водою здійснюється періодично. У першому випадку (рис. V.19, в) зі збільшенням тиску вище граничного газгольдер 10 піднімається і витягає з води корзину з карбідом кальцію. У другому випадку (рис. V.19, г) надмірний тиск ацетилену спричинює витиснення води в сполучену посудину і розкладання карбіду кальцію теж припиняється. Якщо тиск знижується, то відбуваються зворотні явища.
Генератори контактної системи "витисненням" інколи будують в поєднанні з генераторами системи "вода на карбід" і виготовляють як переносні генератори невеликої продуктивності.
За тиском ацетиленові генератори поділяють на два типи: низького -0,001...0,01 МПа і середнього 0,01... 0,15 МПа. Залежно від продуктивності і типу установки генератори бувають стаціонарними і переносними. За продуктивністю їх поділяють на такі: низької (до 3 м3/год), середньої (до 10 м3/год) і високої (до 80 м3/год) продуктивності.
2. Запобіжні затвори.При нагріванні мундштука зварювального пальника вище ніж 500 °С всередині наконечника пальника може спалахнути ацетилен і утворитися зворотний удар полум'я. Для захисту ацетиленових генераторів від вибуху на генераторах, а в окремих випадках і на робочих місцях зварників встановлюють запобіжні затвори. Найпоширеніші водяні затвори залежно від тиску ацетилену в генераторах бувають відкритого і закритого типів. Затвори відкритого типу встановлюють на генераторах низького тиску, а закритого типу - на генераторах середнього тиску.
На рис. V.20 зображено схему водяного затвора закритого типу. При нормальній роботі газ трубою 6
крізь клапан 7 потрапляє до
корпусу 5 затвора. Звідси по
штуцеру 3 він спрямовується
до пальника. При зворотному
ударі тиск вибухової хвилі
передається на воду і клапан
7 закривається. У той самий момент розривається тонка алюмінієва або олов'яна прокладка (фольга) 4 і вибухова суміш викидається в атмосферу.
Для контролю рівня води в затворі призначений кран 2, а для зливання води із затвора - кран 1.
3. Зварювальний пальник є основним інструментом газозварника, який призначений для змішування в потрібних пропорціях горючого газу з киснем і для створення зварювального полум'я потрібних потужності, розмірів і відповідної форми. За способом подавання горючого газу в камеру змішування розрізняють пальники інжекторні (низького тиску) і без-інжекторні (різного тиску). У промисловості використовують переважно пальники інжекторні, які придатні для використання ацетилену низького і середнього тиску. Принцип роботи цього пальника ґрунтується на підсосі ацетилену струменем кисню. Підсос, що зветься інжекцією, здійснюється так. Кисень під тиском 0,2...0,4 МПа подається крізь ніпель 7 (рис. V.21) і регулювальний вентиль 6 в інжектор 4, який має вузький центральний отвір (сопло) і поздовжні пази. Виходячи з отвору сопла з великою швидкістю, кисень створює в камері змішування 3 сильне розрідження. Внаслідок цього ацетилен, що має більш низький тиск, засмоктується крізь ніпель 8, регулювальний вентиль 9 для ацетилену, внутрішній канал 5 рукоятки і поздовжні пази інжектора 4 в камеру змішування 3. Тут кисень і ацетилен утворюють горючу суміш, яка трубкою 2 надходить у мундштук 1. На виході з мундштука при запалюванні цієї суміші утворюється зварювальне полум'я. Потрібне співвідношення газів у пальнику регулюється кисневим 6 і ацетиленовим 9 вентилями.
Пальники інжекторного типу мають сім змінних наконечників, які дають змогу зварювати метал завтовшки 0,5...30 мм. До рукоятки пальника наконечник приєднується за допомогою накидної гайки.
Крім односоплових зварювальних пальників у промисловості застосовують багатосоплові пальники, призначені для поверхневого гартування, паяння та інших робіт.
16. Технологія газового зварювання
1. Види і склад ацетиленокисневого полум'я.Залежно від співвідношення кисню і ацетилену, які виходять з пальника, розрізняють три основних види ацетиленокисневого полум'я: нормальне, або відновне; з надлишком кисню, або окислювальне; з надлишком ацетилену, або навуглецьо-
вувальне. При газовому зварюванні здебільшого застосовують нормальне полум'я, при якому на одну об'ємну частину ацетилену припадає на 10...20 % більше кисню.
Ацетиленокисневе полум'я складається з трьох зон (рис. V.22): яскраво окресленого ядра / (температура близько 1000 °С), зварювальної // (температура 3050...3150 °С) і факела /// (температура близько 1200 °С). У першій зоні відбувається екзотермічне розкладання ацетилену на його складові елементи:
2С2Н2 + 2О2 = 4С + 2Н2 + 2О2.
Розжарені частинки вуглецю надають цій зоні яскравого світіння. У другій зоні відбувається неповне згоряння вуглецю за реакцією
4С + 2Н2 + 2О2 = 4СО + 2Н2.
Внаслідок утворення оксиду вуглецю і водню ця зона має відновлюваль-ний характер. Найбільша температура полум'я у цій зоні знаходиться на відстані 2...4 мм від кінця ядра. Цією частиною полум'я і ведуть зварювання.
У третій зоні за рахунок кисню повітря згоряють оксид вуглецю і водень:
4СО + 2Н2 + ЗО2 = 4СО2 + 2Н2О.
2. Способи газового зварювання.Розрізняють два основних способи газового зварювання: лівий і правий. При лівому способі (рис. V.23, а) полум'я пальника переміщується справа наліво і спрямоване на незварені кромки, а при правому (рис. V.23, б) - зліва направо і спрямоване вбік утвореного зварного шва. Лівий спосіб застосовують при зварюванні листів завтовшки до 5 мм і легкоплавких металів, для яких не потрібне зосередження великої кількості теплоти в місці зварювання. Правий спосіб забезпечує глибше проварювання, тому його застосовують при зварюванні металу завтовшки понад 5 мм.
Однак при виборі способу газового зварювання керуються не тільки товщиною зварюваного металу, а й положенням шва у просторі. Нижні шви залежно від товщини листів зварюють лівим або правим способом. Вертикальні шви незалежно від товщини з'єднуваних листів виконують тільки лівим способом, а стельові - тільки правим способом.
Як присадний метал при газовому зварюванні сталі використовують той самий дріт, що й при дуговому зварюванні.
Рис. V.23. Схеми основних способів газового зварювання
3. Вибір режиму зварювання.Режим газового зварювання визначається вибраним діаметром присадного металу і потужністю газозварювального полум'я. Діаметр присадного дроту (до 6...8 мм) вибирають залежно від способу зварювання і товщини зварюваного металу за такими формулами:
d =δ/2 + 1 - для лівого способу;
d =δ/2 - для правого способу,
де d — діаметр дроту, мм; δ - товщина металу, мм.
Потрібну потужність полум'я (витрату ацетилену) для зварювання вуглецевої сталі визначають залежно від товщини зварюваного металу за формулою, л/год,
V = kδ,
де k - коефіцієнт пропорційності, який для лівого способу зварювання становить 100... 130, а для правого- 120...130; δ-товщина металу, мм.
За визначеною потужністю полум'я вибирають відповідний номер наконечника зварювального пальника.
4. Види зварних з'єднань і підготовка деталей до зварювання.При газовому зварюванні в основному застосовують стикові з'єднання, іноді кутові. З'єднання внапусток або таврові застосовують рідко через великі деформації, які створює газозварювальне полум'я. Залежно від товщини зварюваного металу стикові з'єднання виконують без скосу, з відбортов-кою або без відбортовки кромок з одно- або двобічним скосом. Без скосу кромок і без зазору в стик зварюють метал завтовшки до 2 мм. Метал завтовшки 2...5 мм також зварюють без скосу кромок, проте між кромками залишають 1...2 мм. При більшій товщині роблять одно- або двобічний скіс кромок під кутом 60...90°. З'єднання з відбортовкою кромок, які застосовують для деталей завтовшки до 3 мм, зварюють без присадного металу.
Щоб у процесі зварювання встановлений між кромками зазор і положення деталей не змінювались, перед зварюванням кромки деталей з'єднують у кількох місцях короткими швами (прихватками). Довжину цих швів і відстань між ними вибирають залежно від товщини зварюваного металу і загальної довжини шва. При зварюванні тонких листів довжина коротких швів має бути не більшою ніж 5 мм, а відстань між ними - 300...500 мм.
17. Термітне зварювання
1. Суть процесу і різновиди термітного зварювання.Термітами називають порошкоподібні горючі суміші, які складаються з металів (алюмінію, магнію або силіцію) і оксидів металів (заліза, мангану, нікелю, міді тощо). Під час згоряння таких сумішей виділяється багато теплоти і розвивається висока температура. Найбільш поширеними є два види термітів - алюмінієвий і магнієвий.
2. Зварювання алюмінієвим термітом.Алюмінієвий терміт - це порошкоподібна механічна суміш металевого алюмінію (23 %) і залізної окалини (77 %). При нагріванні суміші до 1150... 1200 °С за допомогою спеціальних запальних сумішей або термітних сірників терміт загоряється. Реакція за кілька секунд поширюється на весь об'єм суміші і відбувається за рівнянням
3Fe3O4 + 8А1 = 9Fe + 4А12О3.
З 1 кг терміту утворюється 550 г заліза та 450 г оксиду алюмінію і виділяється близько 3000 кДж теплоти. Температура реакції досягає 3000 °С.
З варювання алюмінієвим термітом виконують трьома способами: плавленням, тиском і комбінованим методом. Для зварювання плавленням (рис. V.24, а) на торці зварюваних виробів 1/ встановлюють вогнетривку форму 2. Між торцями залишають зазор, який залежить від розміру перерізу зварюваних виробів. Потім з плавильного тигля 3 крізь отвір у днищі зазор заповнюють розплавленими продуктами реакції. Термітний шлак 4, маючи меншу густину, збирається у верхній частині форми, а розплавлене термітне залізо 5 заповнює зазор і нижню частину форми. Оскільки залізо дуже перегріте, воно оплавляє поверхню торців зварюваних виробів і після остигання утворює з ними одне ціле. Для підви щення механічних властивостей термітного заліза до термітної суміші добавляють де-р які легуючі елементи - ман-
ган, силіцій, хром та ін. Термітне зварювання плавленням застосовують, ремонтуючи поламані литі вироби, приварюючи відламані зубці зубчастих коліс тощо.
У зварюванні тиском (рис. V.24, б) продукти термітної реакції використовують лише для розігрівання виробів до пластичного стану; для зварювання прикладають зусилля стискання.
Комбінований спосіб застосовують, наприклад, для зварювання рейок, переважно трамвайних. У цьому випадку головку рейки зварюють тиском, а решту - плавленням.
3. Зварювання магнієвим термітом.Магнієвий терміт - це порошкоподібна суміш металевого магнію і залізної окалини. Згоряння цієї суміші відбувається за реакцією Fe3O4 + 4Mg = 3Fe + 4MgO.
Характерною особливістю зварювання магнієвим термітом є те, що внаслідок високої температури плавлення оксиду магнію (2800 °С), яка перевищує температуру реакції (2500 °С), оксид магнію виділяється не в рідкому, а в твердому стані.
Магнієвий терміт застосовують в основному для зварювання сталевих телеграфних і телефонних проводів повітряних ліній зв'язку. Для цього з термітної суміші, змоченої бакелітовим лаком, пресують циліндричні шашки 3 (рис. V.25) з осьовим каналом для проводів із виїмкою на торці для вкладання запалу 5.
При запалюванні запалу термітним сірником 4 відбувається реакція, за якою з оксиду магнію створюється пориста спечена пухка маса, яка насичена розплавленим залізом і його оксидами. Спеціальними зварювальними кліщами 1 нагріті кінці проводів стискують осьовим зусиллям і на цьому закінчується їх зварювання. Муфель, який утворився після реакції, видаляють з проводів легкими ударами. Магнієвим термітом приварюють також контактні з'єднання до рейок при болтових рейкових стиках на електрифікованих або автоблокованих залізничних коліях.
Рис. V.25. Схема зварювання магнієвим термітом
Запитання і завдання для самоконтролю
1. Які гази застосовують для газового зварювання і як їх одержують?
2. Які реакції відбуваються в ацетиленокисневому полум'ї?
Типи зварювальних пальників.
3. Які є способи газового зварювання і як визначається його режим?
4. У чому суть термітного зварювання? Галузі його застосування.
Глава 4. ТЕРМОМЕХАНІЧНЕ ЗВАРЮВАННЯ
18. Суть процесу і основні види контактного зварювання
1. Характеристика процесу.Контактне зварювання (зварювання опором) ґрунтується на розігріванні зварюваних виробів джоулівською теплотою і механічному стисканні розігрітих виробів.
Згідно із законом Джоуля-Ленца кількість теплоти, що виділяється при проходженні електричного струму в зварюваних деталях і перехідних контактах, Дж,
Q = I2Rt,
де І- сила зварювального струму, A; R - опір металу деталей і перехідних контактів, Ом; t - час проходження струму, с.
Сила зварювального струму при контактному зварюванні може досягати десятків і навіть сотень тисяч ампер. Такі струми дістають у знижувальних однофазних зварювальних трансформаторах, що мають у вторинній обмотці здебільшого всього один виток. Для регулювання зварювального струму первинну обмотку трансформатора поділяють на кілька секцій, від яких до перемикача ступенів трансформатора зроблено 4... 16 відводів. Вмиканням певного числа витків первинної обмотки в мережу змінюють коефіцієнт трансформації, а разом з цим і напругу на кінцях вторинної обмотки:
де W1 і W2-число витків відповідно первинної і вторинної обмоток;
U1 , U2 -первинна і вторинна напруги, В.
Для W2 = 1 напруга , отже, чим менше витків первинної обмотки ввімкнено в мережу, тим більша вторинна напруга. Ця напруга в контактних машинах, як правило, не перевищує 12 В.
Сила зварювального струму I2 прямо пропорційна вторинній напрузі:
де R2 -повний (активний та індуктивний) опір, Ом.
Опір місця зварювання залежить від шорсткості і стану поверхні зварюваного матеріалу, опору самого матеріалу, від тиску, який прикладають до зварюваних виробів, і від інших факторів. Найбільший опір має місце контакту зварюваних виробів, де виділяється найбільша кількість теплоти. Час зварювання залежно від товщини і роду зварюваного матеріалу змінюється від сотих і навіть тисячних часток секунди до кількох хвилин. Коли деталі нагріваються до пластичного стану або до оплавлення, до них прикладається зусилля осадки і деталі зварюються.
2. Основні види контактного зварювання.Є багато видів електричного контактного зварювання. Проте основних способів три: стикове, точкове і шовне. Окрему групу становить зварювання акумульованою енергією. З цієї групи найчастіше застосовують конденсаторне зварювання.
Стикове зварювання
1. Схема стикового зварювання.При стиковому зварюванні (рис.V.26) зварювані деталі 1 (стрижні, штаби, рейки, труби) закріплюють у мідних затискачах машини. Затискач 6 встановлено на рухомій плиті, що переміщується по напрямних станини, а затискач 2 закріплено на нерухомій плиті. Вторинний виток 3 зварювального трансформатора з'єднаний з плитами мідними гнучкими шинами. Первинну обмотку трансформатора ввімкнено в мережу змінного струму через вимикальний пристрій 5. Для регулювання потужності трансформатора і зміни сили зварювального струму призначений перемикач ступенів 4. Переміщення рухомої плити і стискання зварювальних виробів силою Р здійснюється механізмом стискання.
2. Основні види стикового зварювання- це зварювання опором і оплавленням.
При зварюванні опором деталі з ретельно підготовленими торцями під невеликим тиском доводять до тісного стискання. Вмикають зварювальний струм, який розігріває метал до пластичного стану. До деталей прикладають зусилля осадження і разом з цим вимикають струм. Унаслідок висадження металу в місці з'єднання утворюється потовщення. Зварювання опором застосовують для з'єднання виробів з маловуглецевих сталей і кольорових металів перерізом до 300 мм2. При більшому перерізі не досягається рівномірного нагрівання по всьому перерізу стику, і якість з'єднання погіршується.
Зварювання оплавленням застосовують, виготовляючи вироби більшого перерізу. Розрізняють зварювання переривчастим і безперервним оплавленням. Якщо зварюють переривчастим оплавленням, то деталі, затиснуті в машині при ввімкнутій напрузі вторинного
кола, приводять у короткочасне стикання і знову розводять на невелику відстань. Під час розведення деталей зварювальне коло розривається при силі струму в тисячі й десятки тисяч ампер, внаслідок чого між торцями зварювальних виробів відбувається сильне іскроутворення і розбризкування розплавленого металу. Чергуючи замикання з розмиканням, рівномірно оплавляють увесь стик. Прикладають зусилля осадження і назовні стику разом із розплавленим металом витискуються оксиди і утворюється міцне зварне з'єднання. Струм вимикають у кінці осадження.
Зварювання безперервним оплавленням виконують на машинах з механізмом безперервної подачі деталей тільки вбік їх зближення.
Затиснуті в машині деталі включаються під напругу вторинного кола, а потім їх зближують до стикання. Спочатку стикання зварювальних поверхонь відбувається лише в тих місцях, де є мікровиступи. Тут виникає струм великої густини, метал швидко нагрівається до розплавлення і випаровується. Коли вся поверхня зварювальних торців оплавиться і покриється шаром рідкого металу, до виробів прикладається зусилля осадження з одночасним вимиканням струму. Деталі з'єднуються в одне ціле так само, як і під час зварювання переривчастим оплавленням.
Стикове зварювання оплавленням застосовують для з'єднання деталей будь-якої конфігурації і будь-якого перерізу, виготовлених з однорідних і різнорідних чорних і кольорових металів. Найчастіше цей метод застосовують, зварюючи залізничні рейки, складании різальний інструмент, магістральні газо- і нафтопроводи, двотаврові і таврові балки тощо. Споживана потужність і витрата електроенергії під час зварювання оплавленням у 2...5 разів менші, ніж під час зварювання опором.
Густина струму при зварюванні опором становить 20...60 А/мм2, а при зварюванні оплавленням - 6...25 А/мм2. Тиск осадки для зварювання сталей опором становить 20...30 МПа, а для зварювання оплавленням - 30... 40 МПа. Кольорові метали зварюють (звичайно оплавленням) з тиском осадки 8...15 МПа.
Машини, що використовуються для стикового зварювання, виготовляють потужністю 0,75...1000 кВ • А і вище.
Точкове зварювання
1. Схема точкового зварювання.Точкове зварювання застосовують для з'єднання листових конструкцій, в яких треба забезпечити потрібну міцність, а забезпечення щільності не обов'язкове. Сумарна товщина листів не перевищує 10... 12 мм. При точковому зварюванні складені внапусток деталі 1 (рис. V.27, а) затискують між мідними електродами 2, до яких від зварювального трансформатора 4 через електродотримачі 3 підводиться зварювальний струм. Нижній електрод установлено нерухомо, а верхній разом з електродотримачем набуває руху від механізму стиску, який створює потрібне зусилля Р. Вмикальний пристрій 6 вмикає в мережу первинну обмотку трансформатора, і по колу зварювання проходить струм ве-
ликої сили. Під дією електричного струму нагрівається весь вторинний контур, але найсильніше - деталі в місцях з'єднання. Місце стикання електродів з деталлю нагрівається менше, оскільки теплота добре відводиться мідними електродами, охолоджуваними водою. Нагрівання здійснюють до розплавлення контактних поверхонь деталей на деяку товщину, внаслідок чого ядро зварної точки має стовпчасту дендритну структуру. Для зварювання деталей прикладають зусилля осадження. Силу зварювального струму регулюють за допомогою перемикача потужності 5.
2. Режими зварювання.Розрізняють так звані м'які й жорсткі режими точкового зварювання. М'які режими характеризуються більшою тривалістю зварювання і меншою густиною струму, їх застосовують під час зварювання вуглецевих і низьколегованих сталей і сталей, схильних до гартування. Для м'яких режимів час зварювання становить 0,2...3,0 с, густина струму - 90...150 А/мм2, тиск на електроди - 15...40 МПа.
Жорсткі режими характеризуються меншим часом зварювання (0,001...0,1с), більшою густиною струму (150...350 А/мм2) і більшим тиском (40...100 МПа).
Ці режими використовують при зварюванні корозієстійких сталей і кольорових металів (міді, алюмінію та ін.)
3. Види точкового зварювання.Крім розглянутої вище основної схеми точкового зварювання у промисловості застосовують однобічне точкове зварювання, яке буває одноточкове (рис. V.27, б), двоточкове (рис. V.27, в) і багатоточкове (рис. V.27, г). В однобічному зварюванні електроди 2 розміщують з одного боку зварюваних виробів 1, а з другого підкладають мідні або бронзові шини 5. Під час зварювання струм проходить через електроди 2, зварювані вироби 1 і мідні шини 5.
Різновидом багатоточкового зварювання є рельєфне зварювання (рис. V.27, д), при якому в одній із зварюваних деталей 1 у місцях з'єднань попередньо провадиться холодне висадження виступів. Рельєфне зварювання виконують на спеціальних зварювальних пресах між мідними плитами 2, які є електродами машини. Після попереднього стикання і ввімк-
Рис. V.27. Основні схеми точкового контактного зварювання
нення струму відбувається одночасне нагрівання всіх виступів, а після прикладання зусилля стискання - їх зварювання.
4. Типи точкових машин.Серійні машини, що використовуються для точкового зварювання, виготовляють потужністю 0,5...750 кВ • А і більше з ножним (педальним) приводом і довільною витримкою, з приводом від електродвигуна, з електромагнітним, пневматичним і пневмогідрав-лічним приводом керування і з електронним регулюванням часу зварювання.
5. Галузь застосування.Точкове зварювання найчастіше застосовують при з'єднанні внапусток деталей з листової вуглецевої або легованої сталі, різних кольорових металів і їхніх сплавів. Найбільше поширене воно в авіаційній, вагонобудівній і автомобільній промисловості.
Шовне зварювання
1. Схема і різновиди шовного зварювання.Шовне, або роликове, зварювання застосовують для одержання міцних і щільних швів при виготовленні тонкостінних посудин, призначених для зберігання і транспортування рідини, газів та інших продуктів, а також при виробництві тонкостінних плоскоскручених труб.
У шовному зварюванні (рис. V.28) листи 1 завтовшки 0,3...3,0 мм складають внапусток і потім затискують зусиллям Р між двома мідними роликами 2, до яких підводять електричний струм від зварювального трансформатора 3. Одному чи обом роликам надає примусового обертання спеціальний привід. При ввімкненні струму і одночасному обертанні роликів відбувається переміщення і нагрівання до розплавлення контактних поверхонь зварюваних виробів, які під дією стискальних зусиль зварюються.
Розрізняють три основних способи шовного зварювання: безперервне, переривисте і крокове. При безперервному зварюванні подача струму на ролики і обертання роликів провадиться безперервно. Такий вид зварювання застосовують при виготовленні виробів з низьковуглецевих сталей завтовшки до 1 мм. При більших товщинах безперервна подача струму на ролики не дає задовільної якості зварного з'єднання. Такі з'єднання зварюють переривистим методом, при якому ролики обертаються безперервно, а струм подається переривисте. В результаті переривистої подачі струму в місці зварного з'єднання утворюється ряд безперервних точок,які перекривають одна одну.
При переривистому методі зварювання дістають зварні з'єднання високої якості як
при зварюванні вуглецевих, так і корозієстійких сталей, а також алюмінієвих і мідних сплавів.
Крокове зварювання, при якому обертання роликів і подача струму на них переривисті, великого поширення не набуло.
Для переривистої подачі струму на ролики шовні машини оснащують ігнітронними переривниками. Тривалість ввімкнення струму при переривистому зварюванні становить 0,02...0,12 с, а час перерв між вмиканням 0,02...0,35 с. Серійні шовні машини випускають потужністю 25...500 кВ • А з педальним або пневматичним приводом.
22. Індукційне зварювання
Індукційне зварювання виконують нагріванням металу до пластичного стану або до оплавлення за допомогою індукційних струмів середньої (2...10 кГц) або високої (70...500 кГц) частоти з наступним стисканням деталей. Найчастіше цей спосіб застосовують для виготовлення зварних труб з поздовжнім прямим або спіральним швом і армування твердими сплавами різального інструменту.
При зварюванні труб скручена заготовка 1 (рис. V.29) переміщується між обтискними роликами (показані стрілками 3) і нагрівається кільцевим індуктором 2, який має один або кілька витків. Під час проходження через індуктор струму в трубній заготовці індукуються вторинні струми 4, які намагаються замкнутись по кільцевій ділянці труби в площині розміщення індуктора. Проте, зустрічаючи на своєму шляху відкриту щілину, вони відхиляються до місця зіткнення кромок, де й сходяться. Внаслідок великої густини струму метал у цій ділянці дуже швидко нагрівається до температури плавлення. При наступному обтисканні трубної заготовки обтискними роликами створюється зварне з'єднання з витісненням стику розплавленого металу.
Індукційними струмами високої частоти зварюють труби різних діаметрів, починаючи від кількох міліметрів до 1600 мм при товщині стінок 0,1...16 мм. Перевагою цього методу зварювання є можливість зварювати труби з гарячекатаної, неочищеної від окалини, заготовки, що неможливо при контактному зварюванні, або контактним підведенням струмів високої частоти. Перевагою цього способу, особливо при використанні струмів радіочастоти (300...500 кГц), є також висока продуктивність. При автоматичному дуговому зварюванні під флюсом максимальна швидкість становить близько 150 м/год, а при індукційному зварюванні струмами радіочастоти (залежно від діаметра і товщини стінки зварюваних труб) – до
18 км/год. Застосування струмів радіочастоти дає змогу також зварювати труби з легкоокислюваних металів, аустенітних і жароміцних сталей, сплавів алюмінію та інших металів.
23. Дифузійне зварювання
Дифузійне зварювання ґрунтується на взаємній дифузії контактуючої пари металів, що перебувають у вакуумі 133 • 10-3...133 • 10-5 Па або в атмосфері інертних захисних газів, нагрітих до 400...1300 °С і стиснених до 10...20 МПа. Нагріваються вироби індукційними струмами високої частоти, електронним променем, контактним та іншими способами.
Дифузійним зварюванням можна з'єднувати як однорідні, так і різнорідні метали та їхні сплави, а також металокерамічні вироби з металами. Так, успішно зварюються бронза з міддю, тантал з вольфрамом, графіт з титаном, скло з залізонікелькобальто-
вим сплавом, тугоплавкі (ніобій, тантал, молібден, вольфрам) і хімічно активні (титан, цирконій, берилій) метали.
Основною перевагою цього способу зварювання є виготовлення міцного з'єднання без помітних змін фізико-механічних властивостей зварних з'єднань у зоні зварювання. До недоліків дифузійного зварювання належать трудомісткість і тривалість процесу. Час зварювання різного складного інструменту на вакуумній установці типу СДВУ-2 становить 6...18 хв.
Дата добавления: 2016-02-09; просмотров: 3233;