Зварювання ультразвуком 5 страница
Різьбу звичайної точності нарізують, використовуючи коробку подач, а при нарізанні різьб підвищеної точності потрібне значення і встановлюють за допомогою гітари змінних зубчастих коліс.
Правильність положення різців 1 і 3 (рис. VI. 19, а) при обробці перевіряють за допомогою шаблона 2. Різьбу нарізають за кілька проходів (рис. VI. 19, б, в). Після кожного з них різець відводять від заготовки і супорт повертають у вихідне положення.
При нарізанні багатоходової різьби після нарізання кожної гвинтової канавки перед наступною верстат зупиняють і здійснюють поділ (поворот заготовки на кут 360/n) або переміщують різець уздовж осі при нерухомій заготовці на величину рн.р / п, де п - число заходів різьби.
18. Основний технологічний час при точінні
Основний технологічний (машинний) час (рис. VI.20) при точінні, хв,
де L = l + l1 + l2 - шлях переміщення різця в напрямі подачі, мм; l - довжина оброблюваної поверхні, мм; l1 - врізання різця, мм; l2 - перебіг різця, мм; s - подача різця, мм/об; п - частота обертання заготовки, хв.-1; i -число проходів різця.
Значення врізання і перебігу різця вибирають за нормативами.
Рис. VI.20. Схема для розрахунку основ- ного технологічного часу при точінні
19. Токарно-карусельні верстати і роботи, які на них виконують
Токарно-карусельні верстати призначені для обробки важких заготовок великого діаметра і незначної довжини (до 0,7 діаметра). Заготовки (шківи, маховики, станини тощо) встановлюють і закріплюють на планшайбі, що обертається навколо вертикальної осі.
Карусельні верстати виконують одностояковими (для обробки заготовок діаметром до 1,5 м) і двостояковими (для обробки заготовок діаметром до 24 м масою до 200 т). Вони мають 2, 3 або 4 супорти з незалежним керуванням, що дає можливість обробляти заготовку одночасно кількома інструментами, закріпленими в різних супортах.
Схему компонування дво-стоякового карусельного верстата подано на рис. VI.21, а. Він складається з станини 1, планшайби 12 з чотирма кулачками, стояків 2, з'єднаних угорі поперечкою 6, траверси 3, вертикальних супортів 5 і 7, бокового супорта 10 і трьох коробок подач 4, 9 і 11. Траверса 3 з супортами 5 і 7 може бути встановлена в певному положенні залежно від висоти деталі. Супорти 5 і 7 переміщуються по горизонтальних напрямних траверси, а супорт 10 - повертикальних напрямних правого стояка.
Супорт 5 має поворотні (близько ± 45°) полозки з чотирирізцевим різцетримачем, що дає можливість обробляти конічні поверхні. Супорт 7 не має поворотної частини, він оснащений п'ятипози-ційною револьверною головкою 8, в якій одночасно можна закріплювати п'ять інструментів. На повзуні бокового супорта 10 встановлено чотири-різцевий різцетримач 13.
На рис. VI.21, 6 наведено схему обробки деталі (шківа) різцями, закріпленими в трьох супортах.
20. Багаторізцеві токарні верстати і роботи, які виконують на них
Багаторізцеві верстати мають два незалежних супорти: передній і задній. У кожному з них закріплюють по кілька різців, які працюють одночасно.
Передній супорт має тільку поздовжню подачу, тому в ньому встановлюють різці для обробки циліндричних поверхонь. Задній має тільки попе-
речну подачу, тому в ньому встановлюють різці для обробки торцевих площин, фасок, канавок, коротких конічних і фасонних поверхонь.
На багаторізцевих верстатах обробляють різні деталі: ступінчасті вали, заготовки зубчастих коліс, диски тощо. Для закріплення заготовок застосовують різні пристрої: центри, трикулачкові самоцентруючі патрони, оправки тощо.
На рис. VI.22 показано схему налагодження багаторізцевого верстата для обробки порожнистої осі 2. Заготовку з попередньо обробленою внутрішньою порожниною закріплюють на спеціальній оправці 1, розміщеній у шпинделі верстата, за допомогою гайки 8 і шайби 7.
У передньому супорті 11 встановлено прохідні різці 9,10 і 12, які відповідно обробляють на заготовці циліндричні поверхні 16, 15 і 13.
У задньому супорті 3 встановлено різці 6, 5 і 4 для обточування відповідно фаски, конуса та торцевої площини 14.
Основний технологічний час обробки заготовки на багаторізцевому верстаті в кілька разів менший за час обробки такої самої заготовки на токарному верстаті, що є основною перевагою багаторізцевих верстатів.
Швидке і точне встановлення різців на передньому 11 і задньому 3 супортах виконують по еталонній деталі або за шаблоном, які перед початком роботи закріплюють на верстаті.
Багаторізцеві верстати вигідно застосовувати в умовах серійного і масового виробництва.
Дата добавления: 2016-02-09; просмотров: 803;