Проектування. ВЛАСТИВОСТІ І ОСОБЛИВОСТІ.
План лекції:
1.Основні визначення.
2.Програмні засоби для автоматизованого проектування
Як і раніше широке застосування в світі знаходять автоматизовані системи проектування.
Автоматизація підвищує:
- якість робіт,
-знижує матеріальні витрати,
- скорочує терміни проектування,
-збільшує продуктивність праці інженерно-технічних працівників.
Системи автоматизованого проектування дають можливість на основі новітніх досягнень фундаментальних наук удосконалювати методологію цього процесу, стимулювати розвиток математичної теорії проектування складних систем і об'єктів. Сучасне проектування в області архітектури, конструювання, дизайну інтер'єру зараз вже важко уявити без застосування засобів комп'ютерної графіки. Величезні потенційні можливості, закладені в технологію цифрової обробки зображень, дозволяють у короткий термін отримувати вражаючі результати.
Тим не менш, будівництво, на думку багатьох зарубіжних фахівців, істотно відстає від науки і промисловості в галузі впровадження інформаційних технологій. Хоча для кожного будівельного майданчика створюється величезний обсяг інформаційних документів (як правило, одноразового використання), вони погано сумісні між собою, доступні не всім учасникам процесу і не в повному обсязі. Це призводить до помилок у проектах, затягуванні термінів виконання робіт і підвищенню вартості об'єкта.
Будівельні та проектні організаціїдуже різняться за технічним рівнем і мають різноманітні організаційно-правові форми; більшість підгалузей будівництва відчувають значні труднощі з фінансуванням робіт; через прагнення до швидкої окупності об'єкта процеси проектування та будівництва стають практично паралельними; з метою скорочення термінів будівництва підприємства йдуть на певні порушення технологічної та господарської дисципліни.
Поява на підрядному і проектному ринках авторитетних іноземних фірм посилює конкуренцію, змушує застосовувати імпортні матеріали і технології; для будівництва ряду об'єктів організовуються численні міжнародні проекти, які висувають додаткові організаційно-технологічні вимоги до процесів проектування, управління та обміну інформацією.
Міжнародні проекти вимагають:
- інтенсивного інформаційного обміну, технологією якого практично не володіють вітчизняні будівельні та проектні організації.
- виконання креслень за допомогою засобів автоматизованого проектування, тоді як придбання ліцензій навіть на порівняно дешеві вітчизняні програмні продукти не по кишені багатьом проектним організаціям, у тому числі досить великим.
- в сучасних проектних інститутах відсутня, або вкрай слабка інтеграція САПР з іншими системами (менеджменту, маркетингу, моніторингу та ін.), що також надзвичайно ускладнює спільну виробничо-економічну роботу з іноземними партнерами.
Крупний, у тому числі міжнародний, інвестиційний будівельний проектявляє собою складну систему взаємодії учасників, об'єднаних єдиним завданням - його підготовкою і реалізацією. Така система може бути створена з використанням інтегрованих інформаційних технологій (ІІТ) автоматизації, тобто сукупності організаційно-технологічних моделей послідовності дій на основі єдиного інформаційного базису. Такі моделі повинні характеризуватися:
- повнотою,
- оперативністю,
- актуальністю
- достовірністю інформації,
- наявністю уніфікованих методів, алгоритмів та інструментів її обробки,
- зберігання, передачі і використанні.
У наш час найактуальнішими стали питання, пов'язані з інтеграцією різноманітних можливостей, що дозволяє вести мову про автоматизацію не окремих елементів, а всього процесу проектування,конструювання і виробництва.
Серед досягнень останнього 10-річчя слід зазначити більш виразне розшарування класів системи САПР. Стало зрозуміло, що оскільки в промисловості є великі підприємства, середні, і взагалі дрібні, то і автоматизація для них повинна бути різною. Зараз на ринку CAD / CAM / CAE систем є велика гамма систем, що розрізняються за вартістю, по функціональності і за ступенем охоплення проектно-технологічної та виробничої сфери підприємства.
CAD (Computer Aided Design) - система автоматизованого проектування (САПР) -програмний пакет, призначений для створення креслень, конструкторської та / або технологічної документації та / або 3D моделей.
Сучасні системи автоматизованого проектування зазвичай використовуються спільно з системами автоматизації інженерних розрахунків та аналізу CAE (автоматизованого конструювання).
CAE (автоматизованого конструювання) -загальна назва для програм або програмних пакетів, призначених для інженерних розрахунків, аналізу та симуляції фізичних процесів.
Розрахункова частина пакетів найчастіше заснована на чисельних методах вирішення диференціальних рівнянь, таких як: метод кінцевих елементів, метод кінцевих обсягів, метод кінцевих різниць та ін. Дозволяють за допомогою розрахункових методів оцінити, як поведе себе комп'ютерна модель виробу в реальних умовах експлуатації. Допомагають переконатися в працездатності вироби, без залучення великих витрат часу і коштів.
Сучасні системи автоматизації інженерних розрахунків (CAE) застосовуються спільно з CAD-системами (найчастіше інтегруються в них, в цьому випадку виходять гібридні CAD / CAE-системи).
CAM (Автоматизоване виробництво) - підготовка технологічного процесу виробництва виробів, орієнтована на використання ЕОМ. Під терміном розуміються як сам процес комп'ютеризованої підготовки виробництва, так і програмно-обчислювальні комплекси, використовувані інженерами-технологами.
Слід зазначити, що як правило, більшість програмно-обчислювальних комплексів поєднують в собі рішення завдань CAD / CAM, CAE / САМ, CAD / CAE / CAM.
PDM (Product Data Management) - система управління даними про виріб - організаційно-технічна система, забезпечує управління всією інформацією про виріб. При цьому в якості виробів можуть розглядатися різні складні технічні об'єкти (кораблі та автомобілі, літаки і ракети, комп'ютерні мережі та ін.). PDM - системи є невід'ємною частиною PLM-систем.
У PDM - системах узагальнені такі технології, як:
• управління інженерними даними (управління даними інженерно -
• управління документами;
• управління інформацією про виріб (product information management —PIM);
• управління технічними даними (technical data management — TDM);
• управління технічною інформацією (technical information management— TIM)
• управління зображеннями і маніпулювання інформацією, всебічно визначальною конкретний виріб.
Базові функціональні можливості PDM-систем охоплюють такі основні напрями:
• управління зберіганням даних і документами;
• управління потоками робіт і процесами;
• управління структурою продукту;
• автоматизація генерації вибірок і звітів;
• механізм авторизації.
За допомогою PDM- систем здійснюється відстеження великих масивів даних та інженерно-технічної інформації, необхідних на етапах проектування, виробництва або будівництва, а також підтримка експлуатації, супроводу та утилізації технічних виробів. Такі дані, пов'язані до одного виробу й організовані PDM-системою, називаються цифровим макетом. PDM-системи інтегрують інформацію будь-яких форматів і типів, надаючи її користувачам вже в структурованому вигляді (при цьому структуризація прив’язана до особливостей сучасного промислового виробництва). PDM-системи працюють не тільки з текстовими документами, але й з геометричними моделями і даними, необхідними для функціонування автоматичних ліній, верстатів з ЧПУ та ін, причому доступ до таких даних здійснюється безпосередньо з PDM-системи.
За допомогою PDM- систем можна створювати звіти про конфігурацію випущених систем, маршрутах проходження виробів, частинах або деталях, а також складати списки матеріалів. Всі ці документи при необхідності можуть відображатися на екрані монітора виробничої або конструкторської системи з однієї і тієї ж БД. Однією з цілей PDM- систем і є забезпечення можливості групової роботи над проектом, тобто, перегляду в реальному часі та спільного використання фрагментів загальних інформаційних ресурсів підприємства.
PLM (Product Lifecycle Management) - технологія управління життєвим циклом виробів. Організаційно-технічна система, забезпечує управління всією інформацією про виріб і пов'язаних з ним процесах протягом усього його життєвого циклу, починаючи з проектування і виробництва до зняття з експлуатації. При цьому в якості виробів можуть розглядатися різні складні технічні об'єкти (кораблі та автомобілі, літаки і ракети, комп'ютерні мережі та ін.). Інформація про об'єкт, що міститься в PLM- системе, є цифровим макетом цього об'єкта
Дата добавления: 2016-02-02; просмотров: 1143;