Банківське кредитування підприємств

 

У даний час найбільш поширеним видом кредиту є банківський. При такому кредитуванні підприємство виступає тільки в ролі позичальника.

Підприємство може одержати різноманітні види кредитів і послуг кредитного характеру (рис. 3.2).

 

 

 


Рисунок 3.2 – Банківське обслуговування підприємства

 

Чинне українське законодавство забороняє надавати підприємству кредити на покриття збитків від господарської діяльності, на формування і збільшення статутного фонду банку, на внесення платежів у бюджет і позабюджетні фонди.

Підприємство може одержувати в банку кредити як у національній, так і в іноземній валюті. Для одержання кредиту в іноземній валюті від іноземних кредиторів підприємство повинне мати відповідний дозвіл Національного банку України.

Терміновий кредит це кредит, що надається цілком і негайно після укладання кредитної угоди. Погашається він періодичними внесками чи одноразовим платежем наприкінці терміну.

Кредитна лінія це згода банку надати кредит протягом визначеного періоду часу в розмірах, що не перевищують заздалегідь обумовленої суми.

Кредитна лінія відкривається, як правило, на рік, але її можна відкрити і на більш короткий період. Відкрита кредитна лінія дає можливість оплатити за рахунок кредиту будь-які розрахункові документи, передбачені в кредитній угоді, що існує між підприємством і банком. Протягом терміну дії кредитної лінії підприємство може одержати позику без додаткових переговорів з банком та інших формальностей. Проте у банку зберігається право відмовити підприємству в позиці в межах затвердженого ліміту, якщо банк знайде погіршення фінансового стану позичальника. Тому кредитну лінію відкривають підприємствам зі стійким фінансовим становищем і доброю репутацією. На прохання підприємства ліміт кредитування може бути переглянутий.

Розрізняють два види кредитних ліній: сезонну і постійно поновлювану. Сезонну кредитну лінію відкривають при періодичній нестачі оборотних коштів, пов'язану із сезонністю виробництва чи з необхідністю створення запасів товарів на складі. Таку лінію можуть відкрити, наприклад, цукровому заводу для формування запасів цукрового буряка чи овочевій базі для створення запасів овочів на зиму. Кредити овочева база і цукровий завод будуть погашати за рахунок виторгу від реалізації продукції. Погашення боргу і відсотків здійснюється одноразовим платежем. У випадку відкриття сезонної кредитної лінії банк в обов'язковому порядку вимагає від підприємства гарантії.

Поновлювану кредитну лінію можуть відкрити підприємству у випадку постійної нестачі оборотних коштів для відновлення процесу виробництва в заданому обсязі.

Нині комерційні банки України відкривають кредитні лінії, як правило, сільськогосподарським підприємствам і підприємствам переробних галузей господарства.

Підприємству в комерційному банку може відкриватися спеціальний позичковий рахунок – контокорент (італ. conto corrente – поточний рахунок) – єдиний рахунок, на якому враховуються всі операції підприємства. На контокорентному рахунку відображається, з одного боку, погашення кредиту банку та інші платежі за дорученням підприємства, з іншого – кошти, що надходять на користь підприємства (виторг від реалізації продукції, наданий кредит та інші надходження). Контокорент – це об'єднання позикового рахунку з поточним; він може мати дебетове і кредитове сальдо.

Грошові зобов'язання, що має підприємство, можуть у певний час перевищувати його фінансові можливості. У зв'язку з цим виникає потреба в одержанні контокорентного кредиту.

Якщо підприємство використовує контокорентний кредит без згоди з банком чи виходить за встановлені межі кредиту, то цю частину кредиту називають «овердрафтом».

Овердрафт це короткостроковий кредит, що надається банком надійному підприємству понад залишок його коштів на поточному рахунку у межах заздалегідь обумовленої суми шляхом поповнення його рахунку.

При дебетовому сальдо контокорентного рахунку банк платить підприємству відсотки за використані ним кошти, як правило, у розмірі ставки на вклади до запитання. При кредитовому сальдо – навпаки, підприємство платить банку відсотки в розмірі, передбаченому кредитною угодою (рис. 3.3).

 

 
 

 

 


 

 

Рисунок 3.3 – Механізм контокорентного кредитування

Використання контокорентного кредиту пов'язано з великими витратами для підприємства. Відсотки за користування позикою по контокорентному рахунку є найвищими в банківській практиці.

Контокорентний кредит може використовуватися для:

- фінансування придбання засобів виробництва, готової продукції, виробничих запасів;

- подолання тимчасових фінансових труднощів.

Характерні риси контокорентного кредиту:

- встановлення ліміту кредитування;

- можливість скасування кредитної угоди.

З іншого боку, контокорентний кредит має визначені переваги для підприємства-позичальника:

- відсотки за кредитом нараховуються лише за фактичні дні користування;

- підприємство може скористатися кредитними коштами без укладання додаткової кредитної угоди.

Кредит під облік векселів (обліковий кредит) це короткостроковий кредит, наданий пред'явнику векселів банківською установою, шляхом їх обліку (скупки) до настання терміну виконання зобов'язань за ними і платежу пред'явнику номінальної вартості векселя за мінусом дисконту.

Переваги такого кредиту для підприємства:

- гарантія того, що кредити, надані підприємством, можуть бути рефінансовані в банку за вигідною процентною ставкою;

- у зв'язку з наявністю солідарної відповідальності за векселями банки не вимагають додаткових гарантій від підприємств;

- такий кредит поліпшує ліквідність суб'єкта господарювання.

Надання облікового кредиту здійснюється на підставі поданої підприємством заяви на дисконтування векселів. Банк ретельно перевіряє репутацію підприємства-векселедавця, а також підприємства – пред'явника векселя. Якщо їхній фінансовий стан є позитивним, банк дисконтує векселі. При цьому він залишає за собою право повернення векселів, що викликають підозри.

Розмір і термін дії вексельного кредиту залежать від терміну пред'явленого векселя. Термін, на який видається вексель, не може перевищувати 90 діб.

Погашення вексельного кредиту здійснюється в день сплати платником (трасантом) за векселем. Якщо трасант неплатоспроможний, то відповідальність щодо зобов'язань несе пред'явник векселя та інші особи, що несуть солідарну відповідальність з цих векселів.

Усі операції з обліку векселів здійснюються банком на підставі договору, укладеного з підприємством-власником векселів.

До кредитно-гарантійних послуг, що банки надають підприємствам, відносять:

- акцептний кредит;

- авальний кредит.

Акцептний кредит це позика, що передбачає акцептування банком інкасованої тратти підприємства-позичальника при своєчасному наданні підприємством у розпорядження банку векселів до оплати.

Особливість акцептного кредиту полягає в тому, що банк дає підприємству не гроші, а гарантію оплатити вексель у визначений термін.

Акцептний кредит має короткостроковий характер і використовується для фінансування оборотних коштів підприємства переважно у сфері зовнішньої торгівлі. У порівнянні з дисконтним цей кредит є більш дешевим для підприємств, оскільки вони платять банку лише комісійні за акцепт векселя.

У зв'язку з ненадійним фінансовим станом більшості підприємств в Україні акцептний кредит поки що не одержав широкого застосування.

Авальний кредит це позика, при якій банк бере на себе відповідальність із зобов'язань підприємства у вигляді доручення чи гарантії. Як і у випадку акцептного кредиту, підприємство-одержувач платежу отримує від банку-гаранта (аваліста) умовне платіжне зобов'язання. Якщо власник опротестовує вексель у зв'язку з його несплатою, банк-аваліст погашає всю суму векселя за платника.

Принципова різниця між авальним і акцептним кредитами полягає у характері відповідальності банку. При наданні авального кредиту без розгляду його як вексельного доручення банк несе тільки субсидіарну (додаткову) відповідальність, тобто до нього можуть бути висунуті вимоги тільки у зв'язку з невиконанням їх підприємством. При акцептному кредиті банк несе солідарну відповідальність, і на вибір кредитора можуть бути пред'явлені вимоги як до підприємства, так і до банку.

До послуг кредитного характеру, що надаються банками підприємствам, належить факторинг система фінансування, при якій підприємство-постачальник товарів «переуступає» короткострокові вимоги за торговими операціями комерційному банку. Факторингові операції включають: кредитування у формі попередньої оплати боргових вимог; ведення бухгалтерського обліку клієнта, зокрема обліку реалізації продукції; інкасацію заборгованості клієнта; страхування його від кредитного ризику.

В основу факторингових операцій покладений принцип придбання банком рахунків-фактур «постачальник-підприємство-постачальник» за відвантажену продукцію, тобто передача банку постачальником права вимагати платежі з покупця продукції.

Підприємству відкривається факторинговий рахунок, де здійснюється облік всіх операцій з факторингу. Факторингом більше користуються невеликі і середні підприємства, оскільки їм частіше не вистачає оборотних коштів.

Внутрішній факторинг передбачає перебування постачальника, його контрагента і банка у одній і тій самій країні.

Зовнішній факторинг передбачає, що одна зі сторін факторингової угоди знаходиться за кордоном.

Конвенційний (відкритий) факторинг – це тип факторингу, при якому підприємство-постачальник сповіщає підприємство-покупця (дебітора) про передачу права на одержання оплати банку чи факторинговій компанії.

Конфіденційний (закритий) факторинг передбачає, що ніхто з контрагентів постачальника не знає про передачу прав на одержання оплати банку чи факторинговій компанії.

Факторинг із правом регресу дозволяє банку (факторинговій компанії) повернути підприємству-постачальнику розрахункові документи, якщо покупець відмовився від їх оплати, і вимагати повернення підприємством-постачальником залучених коштів.

Факторинг без права регресу означає, що банк (факторингова компанія) бере на себе весь ризик по платежу.

Повне факторингове обслуговування включає надання ряду інших послуг, крім тільки факторингових: аудиторських, обліку дебіторської заборгованості, повного управління борговими зобов'язаннями і т.п. Частковий факторинг – це оплата банком (факторинговою компанією) винятково рахунків-фактур постачальника.

Факторинг із попередньою оплатою передбачає негайну оплату розрахункових документів постачальника, як тільки вони будуть надані банку (факторинговій компанії).

Факторинг без попередньої оплати – це такий вид факторингу, при якому банк (факторингова компанія) зобов'язується оплатити передані йому постачальником розрахункові документи лише в день їх оплати боржником.

Факторингові послуги банк не надає:

- за платіжними зобов'язаннями бюджетних організацій;

- за платіжними зобов'язаннями збиткових і неплатоспроможних підприємств;

- за платіжними зобов'язаннями господарських організацій, оголошених некредитоспроможними;

- за компенсаційними чи бартерними угодами;

- за договорами, умови яких виключають право покупця повернути товар протягом визначеного часу, а також за договорами, що вимагають від продавця здійснення післяпродажного обслуговування;

- підприємствам, що мають велику кількість дебіторів, заборгованість кожного з яких є незначною.

Практично суть факторингу зводиться до такого: банк купує у підприємства-постачальника право на стягнення дебіторської заборгованості покупця продукції (робіт, послуг) і перераховує постачальнику 70-90% суми коштів за відвантажену продукцію у момент надання усіх необхідних документів. Після одержання платежу від покупця банк перераховує продавцю залишок коштів (30-10%) за мінусом відсотків за факторинговий кредит і комісійну винагороду.

Факторингові послуги банку (факторингової компанії) мають для підприємств такі переваги:

1) велика гарантія стягнення (інкасації) дебіторської заборгованості покупця;

2) надання продавцю короткострокового кредиту;

3) зменшення кредитних ризиків продавця;

4) продавець має можливість оперативно поліпшити свій фінансовий стан, оскільки оплата за продукцію (роботи, послуги) здійснюється банком (факторинговою компанією) протягом 2-3 діб з моменту укладання факторингової угоди.

Недоліком факторингу для підприємства є висока вартість цієї послуги порівняно зі звичайним кредитом.

На Україні факторингове обслуговування підприємств є не поширеним у зв'язку з низьким рівнем платіжної дисципліни в народному господарстві.

 








Дата добавления: 2015-12-01; просмотров: 1966;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.018 сек.