Небанківське кредитування підприємств
Кругообіг коштів підприємства в процесі виробництва продукції, послуг та інших видів комерційної діяльності часто супроводжується тимчасовою нестачею фінансових ресурсів – покупець продукції з різних причин не може вчасно розрахуватися з постачальником. У такому випадку виникає потреба у відстрочці платежу, тобто в комерційному кредиті.
Комерційний кредит – це відповідна кредитна угода між двома підприємствами – продавцем (кредитором) і покупцем (позичальником). Інструментом комерційного кредиту традиційно є вексель, що визначає фінансові зобов'язання позичальника щодо кредитора (рис. 3.5).
Комерційний кредит принципово відрізняється від банківського:
– у ролі кредитора виступають не спеціалізовані кредитно-фінансові організації, а юридичні особи, які пов’язані з виробництвом чи реалізацією товарів і послуг;
– надається тільки в товарній формі;
– позиковий капітал інтегрується з промисловим чи торговим, що знайшло практичне втілення у створенні фінансових компаній, холдингів та інших аналогічних структур, які об'єднують підприємства різної спеціалізації і напрямків діяльності.
Рисунок 3.5 – Обіг векселя в комерційному кредитуванні
1 Трасант передає трасатові разом із товаром виписаний на нього вексель (тратту). Трасат ставить свій підпис на векселі під словом «Акцептований» чи «Приймаю», тобто дає згоду на оплату. Ця дія називається акцептуванням.
2 Акцептований вексель трасат повертає трасантові.
3 Трасант передає цей вексель ремітентові (одержувачу).
4 Ремітент, тобто останній власник векселя, подає його до оплати.
Комерційний кредит має свої переваги і недоліки. До переваг відносять:
– оперативність надання коштів у товарній формі;
– технічну легкість оформлення угоди;
– надання підприємству більш широких можливостей маневрування оборотними коштами;
– сприяння розвитку кредитного ринку.
Недоліками комерційного кредиту є:
– обмежені можливості в часі і розмірах;
– наявність значного ризику для кредитора;
– можливість небажаного впливу банків, що дисконтують векселі.
Зараз на практиці застосовуються переважно три різновиди комерційного кредиту:
– кредит із фіксованим терміном погашення;
– кредит із погашенням після фактичної реалізації позичальником отриманих товарів;
– кредитування за відкритим рахунком, коли постачання наступної партії товарів на умовах комерційного кредиту здійснюється до моменту погашення попередньої заборгованості.
Після прийняття постанови Верховної Ради «Про застосування векселів у господарському обігу» комерційний кредит в Україні набув визначеного розвитку. Підприємствам і організаціям дозволено здійснювати продаж продукції, виконання робіт і надання послуг у кредит, використовуючи для оформлення таких угод векселі.
У певних випадках підприємство-власник векселя до настання терміну його сплати може дисконтувати його в комерційному банку. Тоді комерційний кредит трансформується в банківський.
Дата добавления: 2015-12-01; просмотров: 633;