ПРАВОВА ДЕРЖАВА: ПОНЯТТЯ ТА ОЗНАКИ
Правова держава перебуває у постійному розвитку. Із просуванням суспільного прогресу вона набуває нових якостей, наповнюється новим змістом, що відповідає конкретним умовам існування суспільства та рівню його розвитку. Беззаперечно, загальним для будь-якої правової держави є її зв'язок з правом.
Правова держава — це така форма організації та діяльності державної влади, яка у відносинах з індивідами та різноманітними їх об'єднаннями грунтується на нормах права.
При цьому варто зауважити, що розвинуте законодавство ще не свідчить про наявність у суспільстві правової державності. Право відіграє пріоритетну роль лише за умови, що воно виступає мірою свободи всіх і кожного, що чинні закони реально служать інтересам народу та держави, а їх реалізація є втіленням справедливості.
До основних ознак правової держави належать:
1.Верховенство закону в усіх сферах суспільного життя. Закони регулюють найбільш важливі сторони життя суспільства. Підзаконні акти, а надто відомчі, можуть лише конкретизувати якісь положення законів, але в жодному разі не «вдоско-налювати», не «змінювати» закони.
Основний закон правової держави — конституція. У ній сформульовані правові засади державного та суспільного життя. Жоден інший правовий акт держави не може суперечити конституції. Пріоритет конституції — невід'ємна ознака правової держави. Тому правова держава — це конституційна держава.
2. Реальність прав особи, забезпечення її вільного розвитку. Правова держава визнає за індивідом певну сферу свободи, у межі якої втручання держави не припусти-мо.
Обов'язок невтручання державної влади відповідає праву індивіда вимагати дотримання цього. Це право гарантується судовим захистом. За таких умов фактична свобода перетворюється на право свободи. Право стає загальним масштабом і мірою свободи. Його реальний вияв охоплюється твердженням: «Все, що не заборонено індивіду, йому дозволено», — і навпаки: «Все, що не дозволено владі, їй заборонено».
3.Взаємна відповідальність держави та особи. Відносини між державою (як носієм політичної влади) і громадянином (як учасником її формування та здійснення) повинні будуватись на засадах рівності і справедливості. Визначаючи законами міру свободи особи, держава водночас обмежує себе у рішеннях та діях. Вона бере на себе зобов'язання забезпечувати справедливість у відносинах з кожним громадянином. Правовий характер взаємної відповідальності держави та особи — важливий елемент права, що складається у суспільстві об'єктивно, а не як продукт волевиявлення держави. Дотримання правових вимог — юридичний обов'язок усіх, і в першу чергу — держави.
Основним принципом організації та діяльності правової держави є поділ єдиної державної влади на три відносно самостійні та незалежні гілки: законодавчу, виконавчу та судову. Так запобігаються можливі зловживання владою і виникнення тоталітарного управління державою.
Кожна з цих гілок займає своє місце у загальній системі державної влади і виконує властиві тільки їй завдання та функції. Рівновага влад підтримується спеціальними організаційно-правовими методами, які забезпечують не тільки взаємодію, а й взаємообмеження повноважень у встановлених межах.
Ознаки правової держави зображені на схемі 1.4.
Дата добавления: 2016-01-29; просмотров: 2499;