Юридична виконавча діяльність
Поряд з іншими видами юридичної діяльності виконавча діяльність посідає чільне місце у сфері реалізації права і є одним із важливих засобів забезпечення ефективності у роботі механізму правового регулювання, засобом втілення соціальної справедливості на практичному рівні. Виділення цього напряму юридичної роботи в окремий вид сприяло формування окремого органу влади з відповідним статусом та створення необхідної законодавчої бази для його діяльності. Хоч інститут виконавчого провадження має тривалу історію, його роль та значення для правової системи України було найбільш повно розкрито наприкінці 90-х років XX століття з прийняттям органічного та процесуального законів, присвячених названому інституту1. Довгий час виконавча служба функціонувала при судах, керуючись чинним законодавством СРСР: Цивільним, Цивільно-процесуальним, Кримінальним, Кримінально-процесуальним кодексами Української РСР. Однак останні роки виконавча служба не виправдовувала свого призначення, на що були чинники об´єктивного походження. Цей фактор сприяв прийняттю рішення про створення самостійної служби, підлеглої Міністерству юстиції України.
Говорячи про підвищення соціальної ролі та значення виконавчого провадження, не слід все зводити лише до прийняття законодавчих актів, нормативна основа для виконавчих дій формувалася і в попередні роки. Скоріше слід зазначити, що новий нормативний акт став завершальною ланкою в перебігу подій щодо актуалізації виконавчого провадження. Серед основних причин, що змусили державу на такий крок, перш за все слід назвати розвиток відносин власності, появу нової еліти суб´єктів господарювання, сформованої на приватній власності.
В умовах домінування державної власності, тотального контролю за господарською діяльністю окремих фізичних або юридичних осіб проблеми виконання рішень влади в таких масштабах не було, враховуючи той факт, що відносини господарювання складалися в основному в межах однієї форми власності. Однак у ринкових умовах правове забезпечення економічних відносин має бути на більш високому рівні, що передбачає залучення нових та більш ефективних механізмів захисту та охорони власності. Як один із таких засобів може розглядатися державна виконавча служба.
Водночас заслуговує на увагу й інша думка українських вчених, що висвітлюють також проблемні сторони функціонування виконавчої служби. Сьогодні, як зазначають СЯ. Фурса та СВ. Щербак1, проблема примусового виконання рішень судів та інших органів юрисдикції набула нового змісту у зв´язку з тим, що прийняття нового законодавства про виконавче провадження не тільки не вирішило, а навпаки, поставило блок нових питань, пов´язаних із подальшим удосконаленням норм законодавства про виконавче провадження. Нерозробленість цілої низки проблемних, спірних моментів, пишуть автори, призводить до незахищеності прав власника та інших зацікавлених осіб і дорого коштує як окремим учасникам цивільного обігу, так і державі в цілому, а тому потребує значного оновлення. При цьому сучасний етап перебудови виконавчого провадження, коли правова наука все більше впливає на суспільні відносини, потребує відповідного ґрунтовного аналізу. Однак неможливо аналізувати відповідну процедуру без визначення її місця в правовій системі України.
І все ж, ураховуючи певні недоліки законодавчого регулювання виконавчої діяльності, можна констатувати факт безпосереднього функціонального зв´язку виконавчої служби з діяльністю суду, що надає судовим рішенням реального змісту. Як і судові органи, органи державної виконавчої служби здійснюють правозахисну функцію, втілюючи у практику життя індивідуально-правові акти органів влади та використовуючи при цьому примусові заходи впливу.
Згідно із сучасними теоретичними уявленнями органи державної виконавчої служби не належать до ланки судових установ, їх зараховують до системи органів виконавчої влади. Водночас виконавчу службу не можна охарактеризувати як правоохоронний орган, що випливає з аналізу статті 1 Закону України "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів".
Згідно з чинним законом, державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України, в межах якого утворено Департамент державної виконавчої служби. Відповідні відділи державної виконавчої служби створено на рівні району, міста, району в місті та наділено статусом юридичної особи відповідно до цивільного законодавства.
Основним завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень суду та інших органів. Слід зазначити, що характерною рисою діяльності державних виконавців є застосування примусових заходів, що зумовлено небажанням боржників виконувати свій обов´язок. Держава заздалегідь санкціонує застосування примусу державним виконавцем, передбачаючи, що всі інші засоби вирішення ситуації були використані та не досягли успіху. У зв´язку з цим у сучасній літературі навіть склалася думка, що основним методом правового регулювання діяльності виконавчої служби є санкціонований примус.
Аспект примусовості у характеристиці цього напряму професійної діяльності юристів не слід сприймати як самоціль або як негативний момент у характеристиці державної влади, державного режиму. Слід зазначити, що цей вид державного примусу має адміністративно-правовий характер, спрямований не взагалі на суспільство, а лише на ті правові відносини, в яких одна зі сторін не виконала свого обов´язку, чим порушила право іншої сторони. Тому такий примус слід сприймати як позитив, певне правове благо для потерпілої сторони, що узгоджується із загальною метою та принципами правового регулювання. Окрім примусу, виконавчу діяльність юристів також характеризують неупередженість, повнота та своєчасність забезпечення реалізації суб´єктивних прав учасників правовідносин. Слід приділити особливу увагу принципу неупередженості, що висуває додаткові вимоги до особистості державного виконавця, рівня його професійної культури.
Для характеристики змісту професійної діяльності державного виконавця необхідно звернутися до елементів його правового статусу, а саме прав та посадових обов´язків. Державний виконавець зобов´язаний вжити всіх заходів для своєчасного і повного виконання рішень компетентних органів влади, надати сторонам можливість ознайомитись із матеріалами справи, роз´яснити сторонам їхні права та обов´язки.
Водночас державних виконавців наділено значним обсягом повноважень, що відповідає примусовому характеру здійснення виконавчої діяльності, а саме: накладати арешт на майно боржників, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізувати його в порядку, встановленому законом; одержувати необхідну інформацію для проведення виконавчих дій; входити до приміщень і сховищ, що належать боржникам; звертатися до суду з поданням про розшук боржника або дитини; викликати громадян та посадових осіб з приводу виконавчих документів, що перебувають у виконавчому провадженні тощо.
Таким чином, представників цього виду юридичної професії наділено від імені держави достатньо широким спектром повноважень для забезпечення ефективності управлінських рішень, приведення суспільних відносин у відповідність до вимог права.
Підкреслюючи виключність виконавчих повноважень, законодавець закріплює рису обов´язковості вимог державного виконавця, що взагалі характеризує систему владних відносин. Рішення влади мають, як правило, імперативний характер, а їх невиконання захищено можливістю застосування владного (в межах закону) примусу. Невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою юридичну відповідальність. Водночас, говорячи про обов´язковість рішень виконавця, слід наголосити на певних психологічних або процесуальних труднощах, що виникають при цьому. У ході своєї діяльності працівники виконавчої служби зустрічаються з різними людьми, але основною категорією є боржники. Крім того, що зі сторони останніх завжди слід очікувати на антипатію, в окремих випадках такий антагонізм переростає у фізичну протидію, яка може виражатись як у приховуванні майна, недопущенні у приміщення, ненаданні документів або інших відомостей про майно, так і в погрозах щодо життя та здоров´я. Для попередження різних форм протидії державні виконавці залучають до співпраці інших учасників виконавчого провадження (представників сторін, понятих, перекладача, спеціаліста, представників місцевих органів влади та самоврядування). Окремо слід приділити увагу організації взаємодії виконавчої служби та органів внутрішніх справ, що потребує додаткової правової регламентації. Як свідчить практика, ефективність виконавчих дій була б більшою, якби така взаємодія була тіснішою або в межах відомства було створено спеціальний силовий підрозділ на зразок податкової міліції в межах податкової адміністрації. До речі, в Російській Федерації з 2000 р. в системі служби судових приставів діє силовий підрозділ — Сприяння виконавчим діям, бійці якого мають власну форму, право на носіння та використання зброї, що значно спрощує перетинання меж приватного охоронного бізнесу. Особливо допомога органів внутрішніх справ потрібна при розшуку боржника, примусовому звільненні приміщення, при вселенні, під час опису майна, його вилученні, коли боржником чиниться опір. Крім того, науковці та практики стверджують про необхідність правового закріплення такого заходу, як супровід та охорона державних виконавців працівниками органів внутрішніх справ.
Зміст діяльності та функціональне призначення виконавчої служби в системі органів державної влади обумовили систему вимог, що ставляться до кандидатів на зайняття посади. Державним виконавцем може бути громадянин України, який має юридичну освіту, здатний за особистими і діловими якостями виконувати покладені на нього обов´язки. Для кандидатів на зайняття керівної посади ставлять більш високі вимоги, які зводяться до наявності вищої юридичної освіти і стажу юридичної роботи не менше трьох років.
Водночас для осіб, які претендують на зайняття посади державного виконавця, встановлено обмеження, що виходять зі змісту статті 12 Закону України "Про державну службу". Так, законом передбачено, що не можуть бути обраними або призначеними на посаду в державному органі та його апараті такі особи: визнані недієздатними; які мають судимість, що є несумісною із зайняттям посади; які у разі прийняття на службу будуть безпосередньо підпорядковані або підлеглі особам, які є їх близькими родичами чи свояками; в інших випадках, передбачених законами України.
Поряд із цими обмеженнями щодо призначення на посаду є обмеження, які стосуються більшою мірою осіб, що вже призначені виконавцями, — заборона на заняття підприємницькою діяльністю, на виконання роботи на умовах сумісництва, на участь у роботі керівних органів господарських товариств, а також неприйняття подарунків від фізичних та юридичних осіб, грошових винагород або користування пільгами у зв´язку зі своєю службовою діяльністю.
Щодо подальшої роботи за посадою до працівників також: ставляться вимоги, дотримання яких сприяє ефективному функціонуванню всієї системи органів державної виконавчої служби:
1) добросовісне та професійне виконання своїх службових обов´язків;
2) забезпечення пріоритету прав і свобод людини та громадянина у службовій діяльності;
3) додержання законодавчо закріплених морально-етичних вимог щодо поведінки;
4) недопущення проявів корупції, бюрократизму тощо;
5) збереження державної та іншої охоронюваної законом таємниці.
Юристи, котрі працюють в органах державної виконавчої служби, як і представники всіх інших юридичних спеціальностей, повинні дотримуватися норм та принципів, що походять від моралі та становлять основу світогляду людини, впливають на її поведінку, яка в тій чи іншій життєвій ситуації сприймається як єдино доцільна або припустима. Юристам виконавчої служби притаманні такі риси характеру, як ввічливість, комунікативність, принциповість, непідступність, що є необхідним моментом у здійсненні професійного обов´язку. Водночас для державних виконавців характерні риси гуманізму, людяності, доброзичливості, чесності тощо, які є загнальнолюдськими цінностями і без яких особа не повинна здійснювати обов´язків державного службовця взагалі.
Зазначені характеристики передбачено не тільки нормами національного законодавства, професійними кодексами честі, а й нормами, що містяться в актах міжнародних організацій. Особливо це актуально для забезпечення прав людини в Україні.
Характеризуючи окремі сторони виконавчої діяльності та враховуючи владний характер статусу державного виконавця, не можна обминути питання контролю за здійсненням професійних обов´язків цією категорією працівників. Внутрішньосистемний контроль за роботою державного виконавця здійснюється його безпосереднім начальником, а також керівниками вищого рангу по вертикалі до рівня Департаменту державної виконавчої служби. У цьому плані до внутрішнього контролю слід віднести такі дії, як добір кадрів, здійснення загального контролю за їхньою діяльністю та забезпечення координації роботи, підвищення їхнього професійного рівня, аналіз звітності та планування діяльності, розгляд скарг та пропозицій щодо роботи підрозділів, окремих виконавців, застосування заходів дисциплінарного впливу, вжиття заходів щодо усунення недоліків у роботі.
Водночас слід пам´ятати, що виконавча служба входить до складу системи органів Міністерства юстиції України. Це свідчить про наявність контрольних повноважень з боку міністра, його заступників, а також начальників управлінь юстиції, що також можна вважати внутрішньосистемним контролем.
Зовнішній контроль може здійснюватись, наприклад, органами та посадовими особами Головного управління державної служби, системи правоохоронних органів України, громадських об´єднань або окремих громадян. У кожному конкретному випадку правові наслідки здійснення тієї чи іншої форми контролю будуть різними, але головним фактором слід визнати наявність механізмів, що забезпечують персональну відповідальність, професіоналізм державних службовців, а також законність, гласність та відкритість виконавчого процесу.
Державна виконавча служба в Україні як новий інститут у системі право-захисних органів має поки що небагату історію після прийняття відповідного закону, тому можна передбачити, що виконавча діяльність має перспективи розвитку як спеціалізованого напряму юридичної професії. Так, потребує уточнення правовий статус державного виконавця, особливо в частині процесуальної регламентації виконання окремих дій. Окрім того, фахівці процесуального права роблять акцент на необхідності посилення гарантій щодо реалізації державними виконавцями професійного обов´язку. Не повинні залишитися поза увагою держави й питання соціального захисту виконавців та їх сімей, що врешті-решт сприятиме підвищенню не тільки авторитету цього виду юридичної діяльності, а й авторитету суб´єктивних прав громадян.
Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 809;