Відсутність діловитості знецінює профе­сійну діяльність юриста і не лише у галузі економіки.

Зміст економічної культури правника охоплює широке коло питань, проникаючи у сутність правових явищ, розкри­ваючи закономірності їхнього розвитку. Серед них пошук ефективних правових регуляторів в економіці, пов'язаних з дотриманням фінансової дисципліни службовими особами й громадянами, попередження фінансово-господарських зло­вживань у державі.

Пошук ефективних правових регуляторів в економіці зо­бов'язує юриста творчо ставитися до назрілих господарських проблем на різних рівнях управління. Адже ефективна еко­номічна політика держави втілюється у життя через еконо­мічне законодавство. Правові норми, що регулюють еконо­мічні відносини, містяться як в загальних, так і у спеціаль­них нормативних актах, присвячених регулюванню тільки економічних відносин. У них знаходить відображення полі­тика. скерована на використання економічного потенціалу в інтересах розбудови суверенної України. Силами юристів можна значно звузити правове безмежжя у державі шляхом внесення пропозицій, створення ефективної законодавчої основи для регулювання економіки. В той же час юрист по­винен прагнути, щоб чинного економічного законодавства дотримувалися всі юридичні та фізичні особи. Особливоцестосується правових норм, які регулюють відносини у галузі мобілізації, розподілу і використання централізованихтадецентралізованих фондів.

Важливими функціями економічної куль­тури юриста є сприяння дотриманню по­даткової дисципліни (ліквідація проблеми неплатежів, пропаганда фінансово-подат­кового законодавства, посилення відпові­дальності суб'єктів права за невиконання договірних зобов'язань тощо) та перетво­ренню тіньової економіки у державну; за­побігання негативним етнонаціональним наслідкам міграційних процесів, встанов­лення причиново-наслідкових зв'язків між економічними та правовими явищами, формування нового економічного мис­лення.

Службовим обов'язком юриста є впровадження нетради­ційних (але законних) заходів дотримання податкової дис­ципліни, встановлення причин заборгованості перед бюдже­том і Пенсійним фондом України. Часто податкова забор­гованість підприємств нічим не обґрунтована (через прихо­вування доходів від оподаткування), а податкова застава на майно має фіктивний характер. Томуекономічна культура юриста є формою утвердження національних інтересів.

З діяльністю юристів щодо недопущення фінансово-господарських зловживань у державі суттєво пов'язане за­безпечення максимальної стабільності в економіці. Насампе­ред це юридичне обгрунтування доцільності створення різ­них економічних структур. Нині почастішали випадки ство­рення псевдопідприємств або застосування фіктивного чи навмисного банкрутства з метою «відмивання» та викорис­тання коштів не за призначенням. Така «комерційна» модель економічної поведінки здебільшого розрахована на особисте збагачення, ігнорування інтересів держави.

Нелегальний злочинний бізнес уміло використовує як незаконні банківські послуги (у тому числі й грошову ре­форму), так і різні державні приватизаційні маневри, цінні папери, інвестиції, бартерні операції, фіктивні ліцензії на вивіз товарів за кордон, свавілля у встановленні цін на про­дукцію та послуги, що призводить до пограбування резуль­татів праці громадян, підриву національної безпеки дер­жави.

Розширення економічної свободи, свободи торгівлі дик­тує необхідність виробити адекватне правове регулювання економічної діяльності.

Важливою функцією економічної культури юриста є все­бічне сприяння перетворенню тіньової економіки у державну. Це складне завдання для України, оскільки панівний кримі­нальний бізнес заснований часто на підривній діяльності ко­мерційних банків, випуску необлікованої продукції чи про­дажу товарів, прихованих від митного контролю. З економі­чною культурою юристів пов'язується захист національної валюти, стабілізація внутрішнього грошового обігу. Адже маніпулювання валютним курсом, непланове використання валютних коштів зміцнює «тіньову» економіку та організо­вану злочинність.

Сучасний період характеризується значними міграційни­ми процесами. Тому така функція економічної культури юриста, як запобігання негативним етнонаціональним на­слідкам міграційних процесів, покликана певним чином ста­білізувати економіку України. Йдеться не стільки про укра­їнських громадян, які виїжджають за кордон на заробітки (це не від добра), скільки про іноземних мігрантів, запрошених з-за кордону фахівців. Як правило, таке запрошення є наслід­ком або причиною особистої вигоди підприємця, а неконт-рольоване тривале перебування мігрантів може позначитися не тільки на соціальній, економічній, а й на криміногенній ситуації в Україні. Тут чітко простежуються негативні етно-національні наслідки: суцільне безробіття, негативний пси­хологічний стан безробітних, загрозливе фінансове стано­вище більшості сімей тощо.

Небезпеку для економічного розвитку України становить приховане безробіття. Його високий рівень означає недови-користання ресурсів і низькі доходи населення. Так, неопла-чувані тривалі так звані відпустки, неповний робочий день чи тиждень є грубими порушеннями трудового законодавст­ва, що зумовлює значні соціально-економічні втрати. Зокре­ма, це стосується вимушеної перекваліфікації деяких спеціа­лістів, вимушеного формування оновленого рийку робочої сили. Така ситуація вимагає посиленого правового контролю за біржею праці.

Належний рівеньекономічної культури дає змогу юрис­тові здійснювати таку функцію, як встановлення причинно-наслідкових зв 'язків між економічними та правовими яви­щами. Адже зниження товарного виробництва стає причи­ною розкрадання не тільки збіднілих державних ресурсів, а й власного майна громадян, і економічна «активність» на­селення спрямовується у зворотний бік, що зумовлює нову економічну реальність з негативними наслідками.

На шляху поступу України до ринкової економіки сти­хійно виникли певні «недоторкані» структури. Особливо це стосується спільних з іноземними підприємств, де не завжди враховуються потреби Української держави та громадян. Тому юристам у цьому випадку потрібно докладати значних зусиль, щоб правовими засобами впливати на економічні процеси.

Формування нового економічного мислення - функція од­наково важлива для різних суб'єктів права, у тому числі для юристів. Вона сприяє формуванню економічних навичок та уміння творчої професійної діяльності. Знання законів ринку допомагає правникові професійно підходити до виявлення зловживань у сфері економіки, сприяє виробленню ефектив­них засобів їх припинення.

Нове економічне мислення юриста формує відповідну економічну свідомість, фундаментом якої є правосвідомість. Економічне мислення спрямоване передусім на виховання у юриста непохитної віри у власну державу, оскільки перехід від адміністративно-командної системи до ринкової еконо­міки - складний і болісний процес, який не має аналогів у практиці світового бізнесу.

Отже, економічна культура юриста допомагає йому глибше зрозуміти суть економічних реформ ринкового ти­пу, ознайомитися з основними методами саморегулювання господарства й особливостями розвитку нових форм гос­подарювання, що зміцнює економічний і науковий потенці­ал України. Економічна культура підвищує ефективність професійної діяльності юриста, ознаками якої є економіч­ний аналіз протиправних дій, економічні узагальнення, за­хист економічних прав вітчизняного виробника. Своєю чергою це допоможе реально вивести країну з економічної кризи.








Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 1027;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.