А) Діяльність та функції прокуратури радянських часів.
Етика прокурорського працівника.
Сказати, що про етику прокурорської діяльності написано дуже небагато, означало б не сказати нічого. Усі автори, які беруться за висвітлення діяльності прокуратури (а це, в основному, нинішні чи в минулому, працівники прокуратури), обмежуються, як правило, ретельним перебазуванням законів про прокуратуру, а більшість із них тужать за прокуратурою радянських часів. І справді, є - за чим. Радянський "прокурорський монстр" мав лише одного хазяїна -КПРС - і більше ні перед ким у державі "капелюха не знімав".
Але найбільш запеклі баталії точаться навколо двох кардинальних функцій радянської прокуратури - права загального прокурорського нагляду та збереження за прокуратурою власних слідчих органів.
Екс-прокурор і в, а тим більше українських, зовсім не бентежить, що перед українською прокуратурою стоять дещо інші цілі та завдання ніж ті, що визначали діяльність - радянської. При збереженні радянського status quo української прокуратури ми незворотньо повертаємось у протилежний бік - від істинної демократії до тоталітарного режиму.
Всупереч прорадянськи налаштованим депутатам при прийнятті нині чинної Конституції України, за статтею 124, функції загального прокурорського нагляду і досудового слідства перестали бути прерогативою прокуратури. Але між новоявленими демократами і прорадянськими консерваторами була досягнута компромісна лукава лазівка, яка звела нанівець суть конституційного положення ст. 124.
У п. 9 перехідних положень було записано, що "прокуратура продовжує виконувати згідно з діючими законами функцію нагляду за дотриманням і застосуванням законів і функцію попереднього слідства - до введення в дію законів, що регулюють діяльність державних органів з контролю за дотриманням законів, і до сформування системи досудового слідства і введення в дію законів, що регулюють її функціонування". Отже, слідчі органи залишаються в органах прокуратури до вирішення цього питання в законодавчому порядку. Воістину, немає нічого більш постійного, ніж усе тимчасове. Ті, хто насправді щиро вважав, що таке вирішення питання про статус прокуратури буде на користь держави і суспільства, страшенно помилялися. Справа у тому, що раніше у прокуратури був дуже сильний "хазяїн" - комуністична партія. Остання дозволяла прокуратурі використовувати свої неосяжні повноваження та необмежені можливості тільки в межах окреслених партією завдань.
Як правило, у прокуратурі відповідальні посади діставалися лише висуванцям партійних органів, і вони сумлінно проводили там лінію своєї партії. Залишати прокуратуру при старих повноваженнях без такого суворого ока і міцної руки було величезною помилкою чи добре зваженим кроком. Між тим, важко повірити, що ніхто не передбачав цілком природного і логічного розвитку подальших подій, а саме: що прокуратура, будучи позбавлена від прискіпливого і могутнього наглядача на кшталт КПРС, при своїх необмежених можливостях беззаперечно і абсолютно логічно вийде з підпорядкування державної влади і почне працювати на себе. Що й трапилося в Україні після прийняття Конституції 1996 року.
б) Морально-етичні питання та сучасні проблеми діяльності прокуратури.
Сьогодні українська прокуратура перетворилася на самостійну, політично та кланово заангажовану, напівкомерційну силу, що грає за власними правилами. МВС та суди України називають її "похоронним бюро для кримінальних справ", що потрапляють до неї зі слідчих апаратів інших відомств. Будь-яка справа може бути зведена нанівець, коли в цьому зацікавлена прокуратура, яка сама контролює свій слідчий апарат за умов збереження за нею права нагляду за усіма слідчими апаратами будь-яких відомств.
Врешті-решт, сталося так, що саме етичні критерії - некоректність і недосказаність у питаннях про суть та властивості таких радикальних функцій прокуратури, як загальний нагляд І право на власні слідчі органи, не знайшли свого чіткого вирішення в Конституції України, залишивши його відкритим на невизначений термін.
До чого це призвело, наочно демонструє практика мовчазного затягування Генеральною прокуратурою України десятків архірезонансних справ. Розслідування убивства журналіста Георгія Гонгадзе незабаром "відзначить" десятирічний "ювілей". Справа знаменитих магнітофонних плівок майора Мельниченка успішно конкурує з попередньою. Розслідування загадкового самогубства міністра внутрішніх справ України Ю. Кравченка, як відголосок попередніх справ, відверто затягувалося і, а Генеральна прокуратура аж ніяк не прагнула до об'єктивності. Такий же фінал очікує на справу про розслідування злочинів народного депутата Лозинського і багато інших. Усі ці справи розслідувалися слідчими органами Генеральної прокуратури - і жодних результатів. Очікуваних суспільством результатів немає, винних -також.
Чому так відбувається? Нагляд за дотриманням законів слідчими органами прокуратури здійснює сама ж прокуратура. До того ж, Генеральний прокурор, за Конституцією України, виявився слугою двох могутніх владних відомств - з одного боку, Президента і його команди, а з іншого - Верховної Ради. Кожен впливовий чиновник численного президентського апарату і кожен з 450 українських нардепів має певні важелі, як конституційні, так і - не дуже, впливу на Генерального прокурора. За таких умов було б романтичною наївністю очікувати від останнього якоїсь об'єктивності.
Але добре відомо, що там, де багато няньок, дитя, як правило, залишається без догляду. Крутячись у штучно створеному конституційному безладі, працівники прокуратури, як цього і слід було очікувати, розділили з власним народом усі його хвороби - правовий нігілізм, зневагу до присяги і піддатливість до корупції.
Не краще виглядають в етичному плані і справи з прокурорського нагляду за дотриманням законності органами, що здійснюють слідчу й оперативну діяльність. На очах деградують слідчі й оперативні служби МВС. Тортури і незаконні способи витягування з невинних людей "зізнавальних" свідчень у скоєнні злочинів, фабрикація справ стали повсякденною і звичайною справою працівників міліції.
Засоби масової інформації систематично публікують журналістські розслідування про безчинства працівників органів МВС. Справи на кшталт запорізького маніяка Ткача, засудженого Дніпропетровським апеляційним судом, перестали бути вражаючою і ганебною рідкістю. Справа нардепа Лозинського, за якою притягнуто до відповідальності двох правоохоронців - прокурора району і начальника районної міліції - за обвинуваченням в убивстві людини, яскраве тому свідчення.
Якою ж має бути прокуратура в Україні, щоб позбавитися ганебної репутації служанки обраних і стати захисником скривджених та слугою справедливості? Цікавою в цьому сенсі буде позиція самої прокуратури, яка втілена у проекті закону "Про прокуратуру", авторами якого стали працівники Генеральної прокуратури, і, зокрема, Генеральний прокурор Олександр Медведько. Коментуючи цей проект у газеті "Урядовий кур'єр" № 71 за 14 квітня 2006 р., він висловив, з одного боку, серйозну стурбованість затягуванням законодавчого вирішення статусу прокуратури, як це зазначено у п. 9 перехідних положень Конституції України, а з - іншого, реальним відходом від задекларованого раніше курсу на співпрацю з європейським співтовариством у питаннях судово-правової реформи.
Із прийняттям Закону від 8 грудня 2004 р. про внесення змін до Конституції України за прокуратурою закріплено функцію нагляду за дотриманням прав,, і свобод людини і громадянина, дотриманням законів з цих питань органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, що набув чинності 1 січня 2006 р. Цим Законом, на думку Генерального прокурора, Україна "... не вирішивши питання відповідності українського законодавства нормам міжнародного права, ще більш ускладнила процес євро адаптації". Цей Закон був підписаний вищими представниками усіх гілок влади і Президентом України, що свідчить про одностайність останніх в ігноруванні власних домовленостей України з Європою. Адже підпункт 11. vі. Висновку Асамблеї № 190 та пункт 9 Перехідних положень Конституції України 1996 року вимагають змінити роль та функції прокуратури в сучасному суспільстві.
Основною новелою даного проекту і наведених тут коментарях Генерального прокурора проходить думка про віднесення цієї інституції до гілки судової влади. Таку революційну новелу Генерального прокурора можна було б тільки вітати, за однієї лише умови, що прокуратура в системі судової влади не буде займати вирішальної позиції. Судова влада повинна залишатися - панівною інституцією усієї правоохоронної системні. І це фундаментальне положення мусить бути закріплене на рівні змін до Конституції.
Якщо погодитися з моделлю, запропонованою прокуратури України і остання переходить під егіду судової влади, яка здійснюватиме контроль над слідчими органами прокуратури, можна було б погодитися на закріплення за прокуратурою функції порушення та розслідування певних кримінальних справ власними силами, тобто зі збереженням корпусу слідчих апаратів.
Всі ці питання пов'язані між собою і пронизані глибоко етичними аспектами з огляду на необхідність докорінного визначення ролі і місця прокуратури в Україні. Між тим, поєднання в системі судової влади таких широко повноважних і могутніх інституцій викликає певну тривогу щодо можливості відродження всемогутнього монстра, перед яким виявляться безсилими усі інші гілки влади, не кажучи вже про звичайну людину.
Навіть зверхнє знайомство з прокуратурою Англії, однією з найстаріших моделей цього інституту в Європі, свідчить про відсутність якогось єдиного державного органу, який би володів монополією на нагляд за дотриманням та застосуванням законів на всій території країни.
Адаптована до ряду правоохоронних систем Західної Європи французька модель прокуратури, яка мала найбільший вплив на розвиток інституту в Бельгії, Голландії, Італії, Німеччини, діє як ієрархія судової структури. В той же час, прокурори при судах нерідко відіграють досить вагому роль, аж до контролю за судами і підбором судових кадрів. Україні, де судова влада стала реальністю, слід замислитись, чи не настав час відмовитися від прокуратури як монополіста на нагляд за дотриманням законів і надати більшої компетенції особам, потерпілим від злочинів, особисто чи через адвокатів, як це практикується у Великій Британії.
Хіба можна миритися з ситуацією, коли постраждала від злочинця людина змушена вимолювати у працівника міліції чи прокуратури порушення справи. А останній, керуючись власними інтересами, може відмовити потерпілому, навіть не сповістивши останнього про причини відмови в порушенні справи.
Інше морально-етичне питання, що переносить нас у площину практичної діяльності працівників прокурорських органів, а точніше слідчих цієї інституції, так чи інакше тісно пов'язане з темою нагляду за дотриманням останніми законів і точним виконанням своїх обов'язків при розслідуванні кримінальних справ з боку прокурорів, у підпорядкуванні яких діють слідчі структури.
Якщо про серйозні недоліки в діяльності органів міліції засоби масової інформації розповідають майже повсякденно, то на честь прокурорського мундиру ЗМІ посягають не так часто і з певною обережністю. А між тим, за умов точного виконання функції прокуратури з нагляду за дотриманням законності органами, що здійснюють слідчу і оперативну діяльність, прокуратура не може залишатися осторонь.
Це не пусті слова. У своєму листі до Генерального прокурора О. Медведька щодо незадоволення роботою прокурорських працівників у сфері боротьби з корупцією Президент України В. Ющенко наголошував, що "останнім часом укоренилась стійка тенденція, коли абсолютна кількість осіб, що притягнуті до відповідальності за корупційні дії, всупереч вимогам закону, продовжують займати посади і виконувати функції держави. Це створює передумови для здійснення ними повторних (протягом року) корупційних дій. До цього призводить бездіяльність органів прокуратури". Ці слова були наведені в тижневику "Дзеркало тижня" № 14 (643) від 14 квітня 2007 р.
У тому ж листі Президент резюмував: "Бездіяльність правоохоронних органів в, протидії корупції і відсутність належного прокурорського нагляду за дотриманням антикорупційного законодавства в державі призводить до нестримного росту її обсягів, загроз національній безпеці і стабільності демократичних інститутів". Очевидно, у Президента накопилося чимало інформації на цю тему. З того часу минуло два з половиною роки. Що змінилося? Нічого. 1 нічого не зміниться, допоки в законному порядку не будуть вирішені питання про чітке визначення статусу прокуратури, її місця і підпорядкованості, завдань, що відповідали б курсу України на реальне зближення з європейським співтовариством. Що ж до питань про залишення за прокуратурою слідчої функції та права нагляду за дотриманням закону органами, які здійснюють слідчу і оперативну діяльність, то їхнє вирішення лежить зовсім в іншій площині.
По-перше, про ширші повноваження і можливості надійного та прозорого контролю за діяльністю т. зв. "правоохоронних органів", зокрема і за слідчою діяльністю прокуратури, ніж ті, якими сьогодні володіють суди, годі й мріяти. Інше питання, чому суди так уперто не використовують своїх величезних можливостей і не виконують своїх обов'язків у цьому напрямку. Тут є ряд чинників, і всі вони добре відомі, бо давні, як радянська влада. Варіанти:
1. Справа сфальсифікована настільки професійно, що суддя не помітив огріхів та натяжок слідчого. Варіант можливий, але за умови, що суддя закриє вуха й очі на скарги підсудного, його рідних і адвоката і т. ін.
2. Суддя бачить, що справа шита білими нитками, але: а) не бажає псувати відносин з прокуратурою чи дружніх стосунків зі слідчим, що розслідував справу; б) суддя сам нечистий на руку і, на всяк випадок, не бажає мати прокуратуру серед своїх ворогів; в) слідчий зробив усе можливе і навіть "трохи більше", аби суддя "не помітив" фальсифікації.
3. На суддю нещадно "тиснули" зі всіх вищих інстанцій, щоб він не завалив справу, бо громадська думка навколо справи настільки гаряча, що, коли з'явиться виправдовувальний вирок, це може мати тривожні наслідки. Таке вже бувало.
Ми не знаємо сьогодні, чим керувалися судді, засуджуючи невинних до десятків років позбавлення волі за злочини, скоєні пологівським маніяком і, мабуть, ніколи не дізнаємось. Але чи замало нам того, що неправосудні вироки виносилися суддями, які й досі сидять у своїх суддівських кріслах, не кажучи вже про те, що нікого не покарано. У всякому разі, народ про це не знає. В усіх перерахованих ситуаціях суддя, виносячи неправосудний вирок, з власних міркувань чи під якимось тиском, свідомо приймав на себе моральну і правову відповідальність перед суспільством, державою і законом.
23 грудня 2008 року колегія суддів Дніпропетровського апеляційного суду під головуванням судді С. Волошина винесла вирок серійному ґвалтівнику та вбивці С. Ткачу.
Проаналізуємо цю кримінальну справу, що стала майже хрестоматійним матеріалом для дослідження морального колапсу всієї правоохоронної системи в Україні. Серійний убивця (в минулому працівник міліції) орудував одразу в декількох областях - Запорізькій, Дніпропетровській і Харківській - понад 20 років (за попередніми даними, з 1984 року, коли Ткач почав свою злочинну діяльність, до 2005-го він убив і зґвалтував понад сорок дівчат). Є у цій історії ще одна сторона, про яку правоохоронці вважають за краще не згадувати. Всі ті двадцять років, протягом яких Сергій Ткач убивав людей, за його злочини розплачувалися безневинні люди. Є інформація, що, незадовго до закінчення слідства і передачі справи "пологівського маніяка" до Верховного Суду Генеральна прокуратура направила клопотання в той же ВС про перегляд вироків людям, яких вже засудили за вбивства, здійснені Сергієм Ткачем.
За деякими даними, кількість невинних, які відбувають строк в українських колоніях за злочини пологівського маніяка, сягає одинадцяти осіб. До того ж, більшість Із них сидять у колоніях вже не перший рік. У ЗМІ потрапила історія 14-річного жителя Пологів -Якова Поповича, якого у 2002 році звинуватили в убивстві і зґвалтуванні 10-річної сестри Яни. Після тривалого і "плідного" спілкування з оперативниками, підліток написав явку з повинною, де зізнався у злочині, щоправда, розповісти подробиць убивства, не зважаючи на старання міліціонерів, так і не зміг: Поповичу призначили максимальне передбачене законом для неповнолітнього покарання - 15 років позбавлення волі. Підліток відбуває строк у колонії вже понад чотири роки.
Після взяття під варту Поповича в Пологах відбулося ще декілька звірячих убивств - через рік виявили труп 13-річної дівчинки. Потім протягом року від рук убивці загинуло ще четверо дівчат. А тим часом міліція безкарно вибивала свідчення з невинних та разом із прокурорами відправляла їх на лаву підсудних, твердо знаючи, що суди не підведуть. Так і сталося. За зґвалтування і вбивство 13-річної Яниної землячки на п'ятнадцять років у місця позбавлення волі потрапив Віталій Каїра. За вбивство ще однієї дівчини там же опинився і Максим Дмитренко.
Лише після арешту 52-річного Сергія Ткача з'ясувалося, що за його вбивства вже давно "сидять" інші люди. Сьогодні замість Ткача за ґратами сидить п'ятеро осіб - це вже визнано майже офіційно. Вироки давно набули законної сили. Це означає, що вони пройшли всі судові інстанції, і ніхто зі служителів Фсміди не насторожився, не зауважив у кримінальних справах нічого дивного. До речі, не виключено, що таких "непрямих" жертв пологівського маніяка значно більше - може, навіть хтось із них вже вийшов на волю, відбувши строк, а хтось пішов з життя.
За повідомленням УНІАН, 17 листопада 2008 року Генеральною прокуратурою України порушено кримінальну справу щодо колишніх першого заступника начальника Пологівського РВ УМВС України в Запорізькій області, оперуповноваженого карного розшуку та оперативного працівника.
У ході дослідчої перевірки встановлено, що вказаними особами шляхом застосування фізичного та психічного насильства під час допитів та проведення слідчих дій було примушено до зізнання громадянина Д. у зґвалтуванні малолітньої.
Зважаючи на зізнання підсудного С. Ткача, який обвинувачується у скоєнні ряду вбивств та зґвалтувань, Генеральною прокуратурою України внесено подання до Апеляційного суду Запорізької області про скасування у порядку виняткового провадження вироку Пологівського районного суду щодо громадянина Д., яке було задоволене, а незаконно засудженого звільнено з-під варти.
Вказаним працівникам Пологівського райвідділу міліції пред'явлено обвинувачення у вчинені злочину, передбаченого ч. З ст. 365 Кримінального кодексу України (перевищення влади або службових повноважень, які спричинили тяжкі наслідки).
Між іншим, Сергій Ткач - колишній співробітник МВС, працював експертом-криміналістом у Росії. У 1981 році його звільнили з органів, і він повернувся в Україну, до батьків. З тих пір і починається його кривава "епопея".
Незважаючи на те, що прокуратура направила до суду подання, про скасування незаконних вироків судів і про звільнення жертв слідчих органів і суддів у справі Ткача, ймовірно останнім ще й досі доводиться чекати за ґратами, поки набуде чинності вирок щодо самого Ткача.
Втішає лише одне: завдяки скасуванню страти в Україні, засуджених не позбавили життя, але це вже не заслуга правоохоронців. Адже, як відомо, свого часу по "справі Чикатила" за аналогічним звинуваченнями у нездійснених злочинах було розстріляно трьох осіб. Це було за радянських часів. Канув у вічність СРСР, замовкли радянські закони, але жива інквізиційна мораль, і тому збереглась система правосуддя, а справа Сергія Ткача виявилась лише наглядним демонстрантом її недосконалості.
Розмірковуючи про етику прокурорської діяльності, не можна обійти мовчанням і таку тему як виконання функції, зазначеної першою в переліку за ст. 121 Конституції України - підтримання державного обвинувачення в суді. Наслідки судового розгляду справи пологівського маніяка С. Ткача наводять на роздуми, чи виправдано цю функцію прокуратури залишати в тому ж форматі, як тепер. Значна кількість вироків, скасованих врешті-решт як необґрунтовані і неправосудні, приймалася судами і здійснювалися за підтримки прокурорів від імені держави. Як наслідок, їхні помилки чи безвідповідальність стали помилками і безвідповідальністю держави.
Але якщо в інших справах помилка чи злий намір чиновника не посягають на свободу і життя людини, то в цьому випадку названі хиби тягнуть за собою найтяжчі наслідки для засудженого.
Мабуть, у цій площині мусить розглядатися відповідальність за грубі помилки і злонавмисні дії, незалежно від вироку суду. Цього вимагають інтереси держави, авторитет такої інституції як прокуратура, якщо надалі не відбудеться змін щодо її статусу і функцій.
Дата добавления: 2015-11-28; просмотров: 1115;