б) Етичні аспекти професійної діяльності нотаріуса.
Що ж до етичних аспектів професійної діяльності нотаріуса, то тут слід особливо виділити ту обставину, що закон піклується про дотримання нотаріусом етичних вимог майже в кожній нотаріальній дії, у кожному кроці нотаріуса при виконанні останнім своїх обов'язків.
Зокрема, нотаріус не може займатися підприємницькою чи адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об'єднань, перебувати на державній
службі або на службі в органах місцевого самоврядування, перебувати у штаті інших юридичних осіб, входити самостійно, через представника або підставних осіб до складу правління чи інших виконавчих органів господарських організацій, кредитно-фінансових установ, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої, у вільний від роботи час. Нотаріальна таємниця - масив інформації, отриманої під час вчинення нотаріальної дії або звернення до нотаріуса зацікавленої особи, зокрема про особу, її майно, особисті майнові та немайнові права, обов'язки тощо. Нотаріус та особи, зазначені у статті 1 Закону, а також стажист нотаріуса зобов'язані зберігати нотаріальну таємницю, навіть якщо їхня діяльність обмежується наданням правової допомоги чи ознайомленням з документами, і нотаріальна дія або дія, яка прирівнюється до нотаріальної, не вчинялась.
Обов'язок дотримання нотаріальної таємниці поширюється також на осіб, яким про вчинені нотаріальні дії стало відомо у зв'язку з виконанням ними службових обов'язків чи іншої роботи, на осіб, залучених для вчинення нотаріальних дій як свідків, та на інших осіб, яким стали відомі факти, що становлять предмет нотаріальної таємниці.
Нотаріус не має права давати свідчення в якості свідка щодо відомостей, які становлять нотаріальну таємницю, крім випадків, коли цього вимагають особи, за дорученням яких або щодо яких вчинялися нотаріальні дії.
На вимогу Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі з метою регулювання організації нотаріальної діяльності нотаріуси видають підписані ними копії документів та витяги з них, а також пояснення нотаріусів у строк, встановлений цими органами.
Держава гарантує і забезпечує громадянам рівні умови доступу до зайняття нотаріальною діяльністю та рівні можливості нотаріусам в організації та здійсненні ними нотаріальної діяльності.
Будь-яке втручання в діяльність нотаріуса, зокрема з метою перешкоджання виконанню ним своїх обов'язків або спонукання до вчинення ним неправомірних дій, зокрема вимагання від нього, його стажиста, Інших працівників, які знаходяться у трудових відносинах з нотаріусом, відомостей, що становлять нотаріальну таємницю, забороняється і тягне за собою відповідальність відповідно до законодавства.
Однак практика свідчить, що відкриття занадто широких дверей до нотаріальної діяльності, певна безконтрольність у підборі нотаріусів призвели до появи прошарку так званих "чорних нотаріусів", що використовують свої можливості, служать власним інтересам, входять у тісні корисливі відносини зі злочинними групами, які промишляють на ринку нерухомості.
Останнім часом держава здійснила певні кроки в напрямку упорядкування нотаріальної діяльності з огляду на численні скарги громадян. Так, Мін'юст затвердив програму тестування кандидатів на посаду нотаріуса з надією, що цей крок допоможе звести нанівець корупцію у цій сфері. В 2009 році з 971 кандидата на посаду нотаріуса було відсіяно майже 45 %.
Але такий арифметичний підхід щодо заповнення вакансій, навряд чи, здатен повною мірою запобігти проникненню у цю сферу людей з невисокими моральними настановами. Ймовірно, це буде сприяти корупції у сфері підбору кадрів, де і тепер, як подейкують в інформованих колах, посада нотаріуса оцінюється дуже недешево.
Дата добавления: 2015-11-28; просмотров: 1025;