Види професійної консультації
Професійну консультацію поділяють на види за певними критеріями, а саме за кількістю учасників (індивідуальна та групова), за змістом (медична, педагогічна, економіко-професіологічна, психологічна) та формами роботи (довідково-інформаційна, діагностична і формувальна).
Індивідуальна профконсультація передбачає спільну роботу оптанта й консультанта, їх безпосередню взаємодію, спрямовану на самопізнання та самопрогнозування. Вона проводиться за певною програмою, яка має свою структуру. Під час індивідуальної профконсультації необхідно перш за все виявити розуміння школярем особливостей суспільної потреби у робітниках певних професій з урахуванням місцевих умов. Важливо нагадати про те, що країні потрібні фахівці, а високий рівень підготовки досягається лише за умов відповідності особистісних якостей людини вимогам конкретної професії.
Групова профконсультація особливо ефективна для старших підлітків, орієнтованих у зв'язку з особливостями свого віку на однолітків. Тому величезний вплив може мати колективне обговорення і спільне вирішення задач щодо знаходження та обґрунтування професійного плану (як свого власного, так і плану товариша). В ході групового консультування підвищується ефективність дії на свідомість та самосвідомість оптантів під впливом колективної оцінки, соціального відношення до їх вибору та професійного плану.
Медична профконсультація націлена виявити відповідність стану здоров'я людини (фізичну придатність) вимогам тієї професії, яку вона обирає. її проводить лікар-профконсультант. Лікарська профконсультація проводиться на основі всебічного вивчення здоров'я людини, що проходить консультацію, виявлення не тільки протипоказань, а й фізіологічних особливостей організму, що мають значення під час вибору деяких професій. Якщо професія протипоказана за станом здоров'я, то він радить обрати іншу, близьку до інтересів та нахилів учня, але яка немає негативного впливу на його організм. Потрібно знати, якщо професія обрана не правильно з точки зору стану здоров'я, то вона може зашкодити організму, викликати загострення наявного захворювання. Наприклад, при недостатній гостроті зору не можна обирати професії радіомонтажника, гравера. При захворюванні хребта, суглобів не підходять професії, що вимагають тривалого перебування на ногах - токаря, каменщика, перукаря. Своєчасна медична консультація важлива для формування професійного плану. її необхідно отримати задовго до кінцевого рішення про вибір професії.
Педагогічна консультація, ґрунтуючись на медичних та психологічних даних і успішності, вказує як оптанту потрібно навчатися, щоб досягти свого професійного ідеалу.
Економіко-професіологічна консультація відповідає на такі важливі питання: яких фахівців потребує економічний і культурний розвиток регіону, де саме потрібні кадри, який контингент прийому у навчальні заклади.
Психологічна консультація визначає психічні якості, придатність або непридатність особистості до обраної праці на основі вивчення психічних якостей, а також знайомить із психограмами професій. Мета психологічної консультації - розпізнання схильностей, здібностей та інших психологічних якостей особистості, що визначають успішність праці у тій чи іншій сфері діяльності, і рекомендація на цій основі місця роботи або навчання. Психологічна й медична консультація проводяться зазвичай у комплексі і вимагають спеціальних знань щодо методів обстеження людини.
Довідково-інформаційна профконсультація спрямована на більш глибоке ознайомлення людини із змістом, вимогами, шляхами отримання обраної професії, можливостями працевлаштування. У світі праці існують тисячі спеціальностей, і, щоб вибір не був випадковим, необхідно мати ґрунтовну (певним чином систематизовану) інформацію про обрану професію. Задача довідкової профконсультації - відповісти на питання відносно попиту на робочу силу та працевлаштування, вимог підприємств та навчальних закладів до вступників, умов роботи на підприємствах, трудового законодавства та ін. Таку консультацію можна отримати у процесі індивідуальної бесіди з профконсультантом.
Діагностична профконсультація спрямована на виявлення в учнів інтересів, нахилів, здібностей, рис характеру та знань про вимоги професії до людини. її мета - припустити, у яких галузях діяльності школяр може успішно працювати, тобто приносити максимальну користь суспільству і отримувати задоволення від своєї праці. Діагностична профконсультація тісно пов'язана з попереднім компонентом - професійною діагностикою і одночасно є своєрідним перехідним етапом у здійсненні профорієнтаційної роботи. В умовах переходу України до профільної освіти старшокласників особливого значення набуває вибір профілю на діагностичній основі. Потужним засобом діагностики, разом з відомими методиками, є лонгітюдна методика багатовимірного аналізу досягнень учня (за І.П. Волковим, модифікація В.Ф.Моргуна).
Формувальна профконсультація передбачає формування, корекцію плану реалізації вибору професії. Потрібна тоді, коли професійні наміри учня не відповідають його реальним можливостям і здібностям. У цьому випадку учень за допомогою консультанта повинен ще раз проаналізувати свої особистісні якості, наміри вибору і намітити етапи підготовки до майбутньої професії. Важливо також, щоб під час вибору навчання оптант мав на увазі два-три навчальні заклади (один - основний, а інший - запасний), де готують за обраною професією. Учні, які планують продовжувати навчання у школі, повинні, по можливості, узгоджувати вибір профілю професійної підготовки зі своїми намірами, інтересами, нахилами, здібностями та рисами характеру. Тому однією із задач профконсультанта є коригування і формування адекватної самооцінки, яка дозволяє школяреві співвіднести свої можливості з вимогами обраної професії.
З цією метою активно застосовуються тренінгові форми роботи, сутність яких розглядалася багатьма авторами, визначалася їх специфіка і спрямованість. Так, В.В.Колінько розглядав тренінг як форму спільного самопізнання і формування пофесійного самопізнання та вибору професії. У підході Т.М.Пазюченко, метод консультативного тренінгу розглядався як різновид соціально-психологічного тренінгу, орієнтований на педагогічну працю. Програма консультативного тренінгу Н.О.Гончарової спрямована на здійснення профорієнтаційної роботи з підлітками: пізнання власних можливостей, окреслення резервних варіантів вибору та вироблення професійного плану.
Отже, професійна консультація є важливою ланкою профорієнтаційної роботи, мета якої полягає у допомозі учням прийняти усвідомлене і обґрунтоване рішення про вибір професії, виробити шляхи та способи її освоєння.
Дата добавления: 2015-12-01; просмотров: 4066;