Поняття і економічний зміст ринку.

Ринок є однією з основних категорій сучасної економічної науки про туризм. Це інститут, який об’єднує з однієї сторони продавців та покупців туристичних продуктів, а з іншої зацікавлені у можливості придбання продукту схильні до обміну.

Класичне трактування сутності поняття ринок звучить: „ринок – це сфера товарного обміну, де виникають і реалізуються відносини, пов’язані з процесом купівлі – продажу та має місце конкретна господарська діяльність з приводу просування продукту від виробника до споживача ”.

Основна властивість ринку в тому, що він виступає незалежним і дуже чутливим регулятором і координатором надзвичайно складної системи трудових зусиль спрямованих на розробку та впровадження різноманітних продуктів. Опинившись в ринкових умовах туристичне підприємство одержує достовірну та повну оцінку того, що воно пропонує споживачеві.

Враховуючи, що для ринкової економіки характерним є вільний споживчий попит, свобода підприємництва, можна відзначити ознаки наявності ринку:

- можливість вільного вибору ділового партнера;

- можливість реалізації продукту за договірною ціною;

- можливість налагодження прямого зв’язку між виробником і споживачем послуг;

- наявність здорової конкуренції між виробниками послуг.

Враховуючи специфіку сфери туризму, туристичний ринок– це„сфера реалізації туристичного продукту та економічних відносин,які виникають між його покупцями та продавцями”; це„суспільно-економічне явище, що об’єднує попит і пропозицію для забезпечення процесу купівлі-продажу турпродукту у даний час у даному місці”; це „економічні відносини між виробниками і споживачами турпродукту на туристичному ринку, що полягають у процесі перетворення туристсько-екскурсійних послуг в гроші, і назад – перетворення грошей у туристично - екскурсійні послуги”.

Характерною властивістю ринку туристичних послуг є те, що він істотно відрізняється від інших галузевих ринків. Його характерними рисамиє:

v туристичні послуги виробляються і споживаються практично одночасно, не підлягають зберіганню, накопиченню, транспортуванню, ґрунтуються на прямих контактах між їх первинними виробниками і кінцевими споживачами;

v ринок туристичних послуг характеризується значною глибиною проникнення, оскільки туризм потенційно є всюди, де живе людина (на відміну від більшості товарних ринків, що детермінуються наявними сировинними ресурсами та спеціалізованими споживачами).

v ринок туристичних послуг має сезонний характер із двома (літнім та зимовим) піками ділової активності, пов’язаними передусім з періодами відпусток, зменшенням ділової активності у інших секторах світової економіки;

v споживання туристичних продуктів відбувається у країні - виробнику, що з метою пошуку покупців вимагає присутності за кордоном виробників послуг (прямо або через посередників);

v ринок туристичних послуг має комплексний характер, коли поряд із обумовленими контрактами туристичних продуктів за внутрішніми цінами іноземної країни за валюту додатково продаються товари і послуги туристичного попиту;

v даний ринок, на дивлячись на масовість надання туристичних послуг, має індивідуалістичний характер, пов’язаний із суб’єктивністю попиту, оскільки туристичні продукти призначені для задоволення особистих потреб туристів (відповідно до їх доходів, інтересів), мають виключно споживацьке значення. При цьому споживча вартість послуги не має речової форми, а полягає у певному корисному ефекті (враження, пізнання, оздоровлення та ін.);

v на даному ринку спостерігається доволі висока стійкість цін на туристичні послуги (порівняно із динамікою цін на товари) та водночас несталість якості. Стійкість цін, на думку експертів, пов’язана з тим, що попит на туристичні послуги постійно зростає, а пропозиція не завжди за ним встигає, а також з тим, що в туризмі неможливо створити акумулятивні запаси. Несталість якості породжує таку ситуацію, що неможливо наперед оцінити якість послуги. Критеріями для цього є лише довіра, досвід, суб’єктивні враження інших.

Суть ринку туристичних послуг можна розкрити через функції, які він

виконує, та надавши характеристику основним його ознакам. Сучасний туристський ринок виконує наступні специфічні функції рис.3.1.

Важливу роль для нормального функціонування світового ринку відіграє його інфраструктура, яка складється:

Ø ринку споживчих товарів та послуг;

Ø ринку засобів виробництва;

Ø ринку фінансів;

Ø ринку праці;

Ø ринку інформації;

Ø ринку інтелекту [Завальницька,с.36].

Ринок споживчих товарі та послуг базується на розгалуженій мереж бірж, підприємств оптової торгівлі, маркетингових організаціях. Тобто це ринок організаційних, матеріальних і технічних засобів, за допомогою яких продукти просуваються від місця безпосереднього виробництва до місця реалізації.

 

 
 

 

 


 
 

 


Рис. 1.2.Функції туристичного ринку*

 

Рис.3.1. Функції туристичного ринку [монографія,с. 13]

Ринок засобів виробництва варто розглядати, як сукупність осіб і організацій, які закупляють товари і послуги для використання їх при виробництві інших товарів та послуг, здаються в оренду або постачаються іншим споживачам. Ринок засобів виробництва має свою власну інфраструктуру: ринок засобів виробництва для засобів виробництва, засобів виробництва для споживчих товарів, засобів виробництва для оборонного виробництва, наукових досліджень тощо.

Ринок фінансів: податкова система, кредитний механізм, страхування, фондові та валютні біржі.

Ринок праці формує систему відносин між роботодавцем і працівником, яка регламентується сукупністю правових ат соціально – економічних норм і ґрунтується на еквівалентному обміні індивідуальної здатності до праці на фонд життєвих благ, необхідних для їх розширеного відтворення. Важливим інструментом цього ринку є біржі праці, на яких формується попит і пропозиція трудових ресурсів.

Майже на кожному кроці в процесі аналізу, планування, здійснення контрою дієвості маркетингових заходів потрібна інформація. Тому вона на рівні продукту купляється і продається. Ставши продуктом на ринку інформація сформувала свій ринок як складову загального ринку.

Ринок інтелекту налічує три основні складові: наука, мистецтво, творчість. Даний вид ринку виокремлю свої особливості: це здатність не лише виконувати певні функції, але й подавати ідеї, використовувати індивідуальні природні і набуті уміння людини. Інтелект –це розум, здатність людини до мислення, уявлення. Різновидами інтелектуального товару є нові ідеї, винаходи, пропозиції, твори мистецтва, культури, здатність прогнозувати тощо

Інфраструктура в туризмі– це „сукупність організаційно-правових форм, опосередкованих рухом туристичних продуктів, актами купівлі-продажу, або сукупність інститутів, систем, служб, підприємств, що обслуговують туристичний ринок і виконують певні функції із забезпечення нормального режиму його функціонування” [150, с.81].

 

 


Рис. 3.2. Інфраструктура ринку туристичних послуг

Інфраструктуру ринку туристичних послуг складають:

- туристичні біржі, ярмарки, виставки, салони (наприклад, щорічні Лондонська /WTM – World Travel Market/, Берлінська /ITB/ міжнародні туристичні біржі чи найбільша виставка на Близькому Сході Arabic Travel Market), а також workshop (з англ. „workshop” означає „майстерня”; у даному випадку йдеться про міні-виставки у поєднанні з робочими дискусіями, обміном досвідом щодо здійснення туристичної діяльності);

– банки, що забезпечують спеціалізоване туристичне обслуговування шляхом випуску дорожніх (туристичних) чеків, пластикових дисконтних карток тощо;

– страхові компанії, що забезпечують страхування різноманітних туристичних ризиків;

– заклади міжнародного комерційного арбітражу, що забезпечують ефективне та швидке вирішення спірних питань між іноземними контрагентами;

– рекламно-інформаційні підприємства, які забезпечують рекламу туристичних послуг (найрізноманітніші рекламно-інформаційні агентства, центри, засоби мас-медіа), з одного боку, та організації, що забезпечують суб’єктів ринку необхідною комерційною та країнознавчою інформацією (торгові палати, представництва, посольства, консульства), з іншого боку і підприємства, що забезпечують суб’єктів ринку засобами ділової комунікації та електронної торгівлі;

– спеціалізовані навчальні та науково-дослідні заклади, що здійснюють підготовку, перепідготовку кадрів, підвищення їх кваліфікації, розробляють рекомендації та експертні оцінки щодо підвищення економічної ефективності зовнішньоекономічної діяльності в туризмі.

Ринок туристичних послуг можна класифікувати за різними критеріями. За територіальним критерієм ринки поділяють: місцевий, регіональний, державний, континентальний і світовий (рис. 3.3).

 

 


Рис. 3.3 Критерії поділу ринку туристичних послуг*

*Джерело: побудовано на основі узагальнення даних [79, с.80].

За критерієм вивчення предмета розрізняють ринки виробничих і споживчих благ та послуг, а також галузеві ринки. Своєю чергою, діапазони укладених угод і роль посередників продажу туристичних послуг формують окремі визначення роздрібного та гуртового ринку.

Поданий на рисунку 1.4. поділ має характер теоретичного узагальнення. Кожний вид ринку і його ознаки можна описати, характеризуючи предмет обміну, наявні на цьому ринку суб’єкти та ознаки попиту і пропозиції, а також умови виходу на ринок.

 








Дата добавления: 2015-12-16; просмотров: 1318;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.01 сек.