Основні показники ринку.
При вивченні ринку важливо визначити ряд його параметрів, що відображаються його ринкову кон’юнктуру – попит, конкуренцію, ціновий механізм, купівельну спроможність. Ринок не заперечує також державне регулювання. А важелями виступають:
Ø державне регулювання цін;
Ø податкова політика;
Ø антимонопольне законодавство;
Ø регулювання частки державного сектору економіки.
Важливим показником функціонування ринку є ринкова конюнктура.
Кон’юнктура ринку є станом економіки загалом, окремої галузі або конкретного товарного ринку, що формується певними чинниками і виражається в конкретних показниках, а саме:
o рівень цін;
o стан товарних запасів;
o попит;
o пропозиція;
o місткість ринку.
Комплексне дослідження ринку і насамперед ринкової кон’юнктури на думку представників бізнесу є потужним інструментом, який дозволяє уникнути багатьох помилкових рішень, знижуючи тим самим ризик при їх прийнятті. Інформація, яка одержана при вивченні кон’юнктури ринку, використовується для складання кон’юнктурного прогнозу на 0,1-1,5 роки.
Одним з вагомих показників кон’юнктурного аналізу є попит. Попит – це суспільна або особиста потреба в матеріальних благах або послугах, у засобах виробництва і предметах споживання забезпечена купівельною спроможністю.
Туристичний попит можна визначити як сукупність туристичних благ, послуг і товарів, які туристи схильні придбати при певному рівні ціни. Враховуючи особливість ринку туристичних послуг для нього будуть характерні наступні ознаки:
· динамізм, здатність швидко змінювати свої параметри в сучасному середовищі;
· гетерогенність, неоднорідність смаків, мотивів, можливостей покупців послуг;
· еластичність, залежність від зміни цін та прибутків туристів;
· сконцентрованість у часі та просторі, наявність туристичних сезонів;
· комплексність, скільки кожна послуга пропонується споживачів у певній сукупності.
Всесвітня туристична організація виділяє понад 130 чинників, які мають вплив на туристичний попит. Їх можна виокремити в три групи: економі нічні, суспільно – психологічні, чинники пропозиції (табл. 3.1).Цей поділ має узагальнений характер, тому що рівень доходу опосередковано впливає ( більшою або меншою мірою ) на всі перелічені групи, однак, згідно з подальшою класифікацією, належить до групи економічних чинників.
Таблиця 3.1
Чинники впливу на туристичний попит*
Чинники | Сфера охоплення |
Економічні | - загальногосподарські; - рівень доходів; - професійна структура потенційного контингенту рекреантів і туристів; - рівень цін на туристичні послуги; - ступінь розвитку інфраструктури туристичного ринку; |
Демографічний | - вікова і статева структура населення; - місце проживання; - форма зайнятості; |
Соціально – психологічний | - рівень емоційного стану туристів; - соціальне становище у суспільстві; - ментальність різних груп населення, щодо інтересів, традицій, звичаїв. |
Ресурсно – екологічний | - туристична політика; - транспорт; - сфера розміщення; - організатори туризму; |
*- власні узагальнення автора на основі [Бабарицька В.К., Малиновська О.Ю. Менеджмент туризму. Туроперейтинг. Понятійно – термінологічні основи. Сервісне забезпечення продукту: Навч. посібник. – 2- ге вид., перероб. та доп. – К.: Альтерпрес, 2008. -286 с.]
Визначаючи попит, потрібно розрізняти ринковий попит і попит на продукти конкретного підприємства. Перш ніж оцінювати можливості продажу свого продукту, кожне підприємство, як правило, має вивчити ринковий попит.
Ринковий попит – кількість товарів, що буде придбана певною групою покупців у певному регіоні у визначений період і в певному маркетинговому оточенні за умови конкретної маркетингової програми. Ринковий попит виражається в натуральних, вартісних показниках або у відносних величинах.
Попит на більшості ринків характеризується певною еластичністю, пов'язаною з ціною, поліпшенням якості товарів, заходами щодо вдосконалення розподілу та просування товарів на ринку. Отже, сукупні витрати підприємства на маркетинг впливають на ринковий попит, тому їх варто враховувати при прогнозуванні. Залежність ринкового попиту від активізації маркетингової діяльності показано на рис.
Попит на продукти підприємства, як і ринковий попит, має функціональну природу. На нього впливають такі самі чинники, що й на загальний попит; крім того, він залежить від чинників, що визначають частку продуктів підприємства в загальному обсязі продажу продуктів на цьому ринку. На ринку покупців, коли діє конкуренція і не обмежується боротьба за певний сегмент ринку, частка продуктів підприємства в загальному обсязі продажу їх на ринку практично пропорційна ринковому попиту.
Величина попиту на послуги підприємства залежить від:
§ ціни туристичного продукту;
§ смаків та уподобань покупців;
§ рівня доходу споживачів;
§ розподілу доходу між сім’ями і домашнім господарством;
§ цінової політики конкурентів;
§ загальної кількості покупців продукту;
Рівня інфляції.
Особливостями попиту є:
1) завжди конкретний, але разом з тим рухомий та змінний;
2) легко переходить з одного продукту на інший;
3) на один і той же продукт неоднаковий у представників різних груп суспільства;
Дата добавления: 2015-12-16; просмотров: 663;