Інженерно-психологічна і економічна оцінка СЛМ

Інженерно-психологічна оцінка (ІПО) полягає у визначенні ос­новних характеристик діяльності оператора і СЛМ в цілому з ме­тою її перевірки на відповідність важливим інженерно-психологіч­ним вимогам і рекомендаціям.

Інженерно-психологічна оцінка здійснюється на всіх ета­пах «життєвого циклу» СЛМ: проектування, побудови і екс­плуатації. Для отримання вірогідного висновку ІПО має бути:

• багаторівневою — як і сама ієрархічна структура СЛМ;

• інтегральною, спрямованою на визначення загальних ха­рактеристик функціонування СЛМ і діяльності оператора;

• динамічною, тобто враховувати зміни, які відбуваються у системі упродовж її функціонування.

ІПО може бути різною, залежно від використовуваних методів. На початкових етапах проектування переважають методи математичного і статистичного моделювання, а на кінцевих етапах, коли вже є можливість виготовлення маке­та або імітатора, — методи фізичного моделювання на спе­ціальних стендах. На етапі експлуатації СЛМ для оцінки за­стосовують експериментальні методи в робочому режимі

функціонування.

Крім цього, І ПО для кожного режиму функціонування СЛМ має бути окремою. Це дає змогу цілеспрямовано (для певного режиму) розробляти необхідні заходи підвищення ефективності функціонування СЛМ.

За характером І ПО може бути статичною і динамічною. Статична оцінка характеризує СЛМ без урахування особли­востей процесу її функціонування. Прикладом такої оцінки може бути оцінка ЗВІ і ОУ, розташування їх у певних зо­нах; оцінка надійності оператора і системи в цілому, без ура­хування конкретних режимів роботи тощо. Але статична оцінка недостатня, оскільки не береться до уваги динаміка змін станів системи і оператора. Динамічна оцінка це врахо­вує, і тому вона є головною для визначення всіх характери­стик функціонування СЛМ, оцінки алгоритмів роботи опе­ратора і організації контролю за станом системи і людини.

До того ж сама оцінка за результатами може бути і якіс­ною, і кількісною, і комбінованою.

Важливим методологічним завданням є визначення на­прямків І ПО, зумовлених різнопорядковістю властивостей СЛМ. Виділяють, зокрема, такі:

/ оцінка вихідних показників якості СЛМ;

/ оцінка і діагностика станів оператора;

/ оцінка технічних засобів діяльності оператора;

/ оцінка економічної ефективності від запровадження інже­нерно-психологічних розробок.

Для кожного з цих напрямків І ПО повинна бути багато­рівневою. Так, оцінка показників якості СЛМ (наприклад надійність) на першому рівні передбачає узагальнення. По­тім виявляються різні режими роботи СЛМ і відповідні по­казники надійності. На більш високому рівні враховуються різні стани СЛМ і оператора. При оцінці станів оператора порівнюються і аналізують­ся вихідні показники діяльності СЛМ і оператора з психо­фізіологічною «вартістю» їх досягнення. При цьому на різ­них етапах проектування СЛМ застосовують і різні експе­риментальні методи: від аналізу аналогів і прототипів до досліджень діяльності оператора в реальних умовах.

При розгляді технічних засобів діяльності оператора на першому рівні проводиться статична оцінка системи: ха­рактеристик ЗВІ і ОУ, їхнього розташування, розмірів ро­бочого місця оператора і його елементів. На другому рівні ці характеристики пов'язують із режимами роботи СЛМ. На третьому рівні враховують різні стани СЛМ, пов'язані з обмеженням у часі, інформаційним навантаженням, тем­пом і ритмом подавання інформації, факторами вироб­ничого середовища і функціональними станами людини-оператора.

Для забезпечення багаторівневості за різними напрямка­ми І ПО розроблена типова програма, яка складається з чо­тирьох розділів.

1. Визначення основного призначення і структурної схеми СЛМ; типових завдань оператора і режимів роботи систе­ми; характеристик інформаційних потоків, що циркулюють у системі; типів і призначення робочих місць, функціональ­них обов'язків оператора на кожному з них; особливостей впливу факторів довколишнього середовища; форми зв'язку між операторами. Крім цього, створюються групи експертів і дослідників, розробляються програми та проводиться ін­структаж з І ПО.

2. Обстеження і оцінка СЛМ без обслуговуючого персо­налу. Проводиться І ПО засобів відображення інформації, органів управління, їх розташування, елементів робочого місця, засобів комунікації, впливу факторів виробничого се­редовища тощо.

3. Обстеження і оцінка СЛМ у процесі діяльності опера­торів. Для кожного з режимів роботи системи розробляють­ся професіограми діяльності операторів. У подальшому на основі їх аналізу визначаються:

• дані про діяльність аналізаторів, центральної нервової си­стеми, опорно-рухового апарату;

• ступінь вольової і емоційної напруженості, важкості пра­ці, інформаційного навантаження;

• особливості групової діяльності, умов і засобів взаємодії операторів;

• характер і місце можливих помилок;

• часові характеристики діяльності операторів.

4. Узагальнення й аналіз отриманих результатів. Аналі­зуються професіограми з точки зору вимог, які висуваються системою до людини, з'ясовується необхідність профвідбо­ру. Розробляються методики навчання і відбору операторів та інженерно-психологічні рекомендації щодо модернізації і проектування аналогічних систем. Визначаються вихідні показники якості функціонування СЛМ.

Наведена програма повинна розглядатись як узагальню-вальна схема обстеження і оцінки СЛМ. Залежно від типу і призначення конкретної системи, етапу її «життєвого цик­лу», а також від вихідних даних про СЛМ вона може уточ­нюватися, змінюючи цим самим процедуру, послідовність і методику І ПО, але залишаючи основні принципи та ідеї си­стемного підходу.

Одним із напрямків ІПО є оцінка економічної ефектив­ності від упровадження інженерно-психологічних розробок (ІПР). Економічна оцінка має такі цілі:

• обґрунтувати доцільність упровадження ІПР;

• визначити вплив результатів упровадження ІПР на загаль­ну ефективність СЛМ;

• оцінити діяльність проектувальників СЛМ;

• обґрунтувати матеріальне заохочення від упровадження ІПР.

Економічний ефект досягається за рахунок реалізації загальних інженерно-психологічних вимог і рекомендацій до СЛМ. У таблиці 24 показано характер зв'язку між за­гальними інженерно-психологічними вимогами і джерела­ми економічної ефективності. Якщо характер зв'язку дуже важливий, то він позначається - ДВ, важливий — В, а неважливий — НВ. Економічна оцінка базується на гро­шовому вимірі витрат, які характеризують капітальні вкла­дення (К) і експлуатаційні витрати (С). Зважаючи на те, що ці показники різнопорядкові, застосовують показник приведених витрат:

W = С + Еn К,

де Еn — нормативний коефіцієнт економічної ефективності.

Основними показниками економічної ефективності від у провадження,ІПР вважаються річний економічний ефект, коефіцієнт економічної ефективності і термін окупності ви­трат на ІПР.

Для визначення річного економічного ефекту викорис­товують різницю між базовим варіантом СЛМ і варіантом, що розглядається:

Еp =∆С-En∆K,

Для визначення економічної ефективності ІПР необхід­но співвіднести отриманий ефект із суттєвими витратами. Це можна зробити за допомогою коефіцієнта економічної ефективності, який вираховується за формулою:

Еіпр=∆С∕∆К

і терміну окупності витрат на ІПР:

 

Tіпр=1∕ Еіпр= ∆К ∕∆С

 

Критеріями економічної ефективності СЛМ вважають­ся: Еіпр>En, де En = 0,15 /рік — нормативне значення і

Tіпр <Tn, де Tn =6,7 років [92].

Додаткові капітальні витрати (∆К) - це короткотривалі одноразові витрати, які залежать від особливостей СЛМ і конкретних ІПР. Зменшення поточних, експлуатаційних витрат (∆С) можна досягти за рахунок реалізації інженер­но-психологічних вимог, наведених у таблиці 24. Методи підрахування докладніше розглянуті у спеціальній літера­турі [1341.

На сьогодні розроблено широкий перелік сучасних ін­женерно-психологічних вимог і рекомендацій, а також ме­тодик їх реалізації. Однак ефективність їх упровадження ще не досить висока, оскільки це пов'язано з додатковими витратами, та й методики обрахування економічного ефек­ту недосконалі. Це потребує пошуку нових шляхів підви­щення ефективності розробки і здійснення інженерно-пси­хологічних заходів. Одним із таких шляхів є застосування комп'ютерної техніки для вирішення найбільш трудоміст­ких задач, особливо на етапі інженерно-психологічного проектування.

 

 

Таблиця 24

Шляхи досягнення економічного ефекту від реалізації інженерно-психологічних вимог

Інженерно-психологічні вимоги Джерела економічної ефективності
Скорочення згаяного часу Зменшення чисельності персоналу Підвищення надійності СЛМ Продовження терміну використання СЛМ Зниження травматизму Зменшення плинності кадрів Вивільнення СЛМ
До організації СЛМ: розподіл функцій у СЛМ; розподіл функцій між операторами; чисельність персоналу     ДВ   В В     В   В ДВ     ДВ   В НВ     НВ   НВ НВ     В   НВ НВ     В   В В     В   ДВ В
До організації діяльності: інформаційна модель; організація навчання; режим праці і відпочинку; організація профвідбору; структура діяльності     В В   ДВ ДВ ДВ     В НВ   НВ НВ В     ДВ В   В ДВ В     НВ ДВ   НВ ДВ В     НВ В   ДВ В ДВ     НВ ДВ   НВ ДВ В     ДВ В   В ДВ В
До технічних засобів: засоби відобра­ження інформації; органи управління; конструкція робочого місця; експлуатаційна документація; розташування елементів робочого місця     ДВ ДВ   ДВ   В   ДВ     В В   НВ   В   НВ     В В   В   В   В     НВ В   НВ   НВ   В     В В   НВ   НВ   В     В В   ДВ   В   НВ     В В   ДВ   ДВ   В
До заселеності: функціональні приміщення; фізичні фактори; хімічні фактори     В ДВ В     НВ НВ НВ     В В В     В ДВ В     В ДВ ДВ     ДВ ДВ ДВ     В В В

 

 

Іншим шляхом підвищення ефективності ІПР є стандар­тизація інженернопсихологічних вимог і методик їхнього впровадження»" Застосування стандартних методик приво­дить до зменшення витрат на проектування СЛМ, сприяє підвищенню їхньої надійності і якості, а також появі додаткових джерел економії, серед яких є:

• скорочення термінів, трудомісткості й вартості виконан­ня проектних робіт;

• зменшення витрат матеріалів;

• скорочення часу на погодження і затвердження документації.

У нашій державі накопичений певний досвід розробки і впровадження інженерно-психологічних вимог і рекомен­дацій. Розглянемо один із прикладів.

У проектно-конструкторському бюро тракторного заво­ду здійснювалось інженерно-психологічне проектування ка­біни трактора. Аналіз недоліків створених моделей трактора дав змогу розробити інженерно-психологічне забезпечення проектування нової кабіни, що сприяло покращенню умов праці і, відповідно, підвищенню її продуктивності. ІПП було передбачене нове компонування 3ВІ і ОУ, оптимізована робоча поза тракториста, забезпечені кращі умови діяльності завдяки зниженню рівня шуму і вібрації, встановлен­ню кондиціонера. Витрати на ІПП становили 25 000 грн, з них у перший рік було витрачено 12 000 грн, у другий — 5000 грн, а у третій — 8000 грн. Серійний випуск трак­торів нової конструкції почався на четвертий рік і стано­вив N = 200 одиниць на рік.

Для випуску нового трактора необхідно було придбати кондиціонер та вдосконалити інші вузли, що збільшило його собівартість з 12 000 грн до 15 000 грн. Кондиціонер коштує 5000 грн. Покращення умов праці підвищило її продуктивність на 15% за тієї самої якості виконання ро­боти. Крім того, ці заходи продовжили термін експлуатації трактора з п'яти до шести років та знизили втрати від тим­часової непрацездатності у середньому на чотири доби за рік на один трактор (збитки за один день на одну людину становлять 15 грн).

Потрібно визначити економічну ефективність від упро­вадження ІПП.

Слід підкреслити, що впровадження інженерно-психологічних

розробок призводить до збільшення витрат на вироб­ництво, а сам економічний ефект можна отримати тільки у

сфері експлуатації.

Загальні витрати на ІПП, здійснені до року серійного випуску тракторів, дорівнювали:

Зіпп= і(1+Р)′ =

= 12 000(1 + 0,08)3 + 5000(1 + 0,08)2 + 8000(1 + 0,08) = 29630 грн,

де Р = 0,08 — коефіцієнт, що характеризує темпи росту на­ціонального доходу.

Додаткові капітальні витрати у сфері виробництва склали:

 

∆К=Зіппдоп =

= 29630 + 5000 = 34630 грн.

Додаткові витрати становили:

∆С=(С1 –С2)NР=

=(12 000 -15 000)200 -0,6 =-360 000 грн/рік.

Експлуатація нового трактора не потребує додаткових капітальних витрат, і тому ∆Ке = 0. Економія на поточних витратах при експлуатації трактора може бути отримана за рахунок таких факторів:

 

• підвищення продуктивності праці

∆Сп= =

=(15-200/100)12 000 =360 000 грн/рік;

 

• продовження строку експлуатації

∆Сс= =

= 200 12 000(6 / 5 -1) / 5 = 96 000 грн/рік;

 

• зменшення непрацездатності

∆Сн=∆NRN=

=4 •15-200 =12 000 грн/рік.

Загальна економія експлуатаційних витрат упродовж року дорівнює:

∆Ce=∆Cп+∆Сс+∆Сн=

= 360 000 + 96000 +12 000 = 468 000 грн/рік

Річний економічний ефект ІПП дорівнює:

Ер=∆С+Ен∆К+∆Сен∆Ке =

= -360000 + (-0,12 • 34630) + 468000 + 0,12 • 0 = 103800 грн/рік.

Термін окупності додаткових витрат, пов'язаних з ІПП, дорівнює:

Топ= ∆К∕(∆Се-∆С) =

= 34 630/(486 000 - 360 000) = 0.3 року.

Як бачимо, створення нового трактора з урахуванням

ІПП не тільки поліпшує умови праці, а й дає суттєвий еко­номічний ефект.

 


<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Загальні інженерно-психологічні вимоги та рекомендації | Загальна характеристика системи кровообігу. Фактори, які забезпечують рух крові по судинах, його спрямованість та безперервність.




Дата добавления: 2015-12-11; просмотров: 843;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.02 сек.