Аналіз і оцінка комерційного ризику.

Під оцінкою рівня ризику розуміють визначення ймовірності ви­никнення ризикової події, яка є проявом певного виду ризику.

Як відомо, ймовірність ризикової події характеризується часто­тою її виникнення, тобто питомою вагою ризикових подій, що тра­пилися, в загальній кількості операції, які могли призвести до її виникнення.

Оцінка рівня ризику, тобто ймовірності виникнення ризикової по­дії, може бути кількісною та якісною.

При кількісній оцінці рівня ризику визначається абсолютний або відносний розмір фінансових втрат, які загрожують підприємству в разі ризикових подій, та кількісно оцінюють ймовірність їх виник­нення.

Кількісно ймовірність виникнення певного розміру фінансових втрат можна розрахувати так:

Vі=m/Кn,

 

де Vі - ймовірність виникнення і-го обсягу втрат;

m - кількість випадків реальної наявності даного обсягу втрат;

n - загальна кількість подій (елементів), що досліджуються в су­купності.

Як видно з вище наведеної формули, проведення кількісної оцін­ки рівня ризику можливо лише за умови наявності інформації про наслідки ризикових подій в ретроспективному періоді або на підприємствах-аналогах.

Кількісне визначення рівня ризику носить об'єктивний характер, оскільки базується на певній статистичній основі.

При якісній оцінці рівня ризику дається визначення лише міри (або ступеня) ймовірності виникнення ризикової події та розміру втрат від неї.

Якісна оцінка базується на використанні суб'єктивних критеріїв, які базуються на різноманітних припущеннях. Визначення рівня ри­зику в цьому разі носить описовий характер, наприклад: великий, середній, низький рівень ризику абощо.

Іншою формою якісної оцінки є оцінка рівня ризику за допомо­гою балів. При цьому залежність між кількістю балів та рівнем ри­зику встановлюється суб'єктивно, перед проведенням роботи з оцінки ризику. Наприклад, 40-60 балів - високий ризик, 20 - 40 балів - серед­ній, нижче 20 балів - низький ризик.

Оцінка рівня ризику може проводитися за допомогою різноманіт­них методичних прийомів, а саме:

- статистичним методом;

- експертним методом та його різновидами;

- аналітичним методом та його різновидами;

- комбінованим методом.

Кожний метод оцінки рівня ризику має свої недоліки та переваги, що обумовлює умови та можливості його застосування в практиці діяльності торговельних підприємств. Порівняльна характеристика суті та умов застосування найбільш розповсюджених методів оцінки рівня ризику наведена у табл. 7.

Як видно з поданої таблиці, кожен метод оцінки рівня ризику має свою сферу застосування, тобто певний перелік видів ризику для оцінки яких він може використовуватися. Це обумовлює необхідність розгляду та поглибленого вивчення практики застосування кожного методу оцінки ризику.








Дата добавления: 2015-12-11; просмотров: 2904;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.