Недержавні фінансові фонди.
За допомогою державних фондів цільового призначення держава здійснює лише основні функції, а допоміжні та додаткові, а також функції комерційного характеру виконують виробничі та громадські структури, а держава може частково фінансово підтримувати ці структури. Одна з таких структур — недержавні пенсійні фонди (НПФ), вони є індикаторами добровільного пенсійного страхування, котрі залучають на добровільних засадах внески юридичних та фізичних осіб з метою формування фонду пенсійних накопичень, з якого здійснюються додаткові пенсійні виплати учасникам фонду, що дає змогу підвищити рівень пенсійного забезпечення громадян.
Діяльність НПФ регулюється Законом України "Про недержавне пенсійне забезпечення" (2003 р.), "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (2001р.) та ін.
ПФ можуть утворюватись як відкриті, корпоративні та професійні пенсійні фонди.
До доходів фонду належать:
— частина інвестиційного прибутку, отриманого від пенсійних внесків, що розміщені на іменних пенсійних рахунках, котрі залишаються в розпорядженні фонду і є його власністю. Вона визначається у відсотках від суми прибутку, встановлюється відповідно до умов пенсійного договору і складає 20— 25%;
— комісійні збори, що встановлюються у відсотках від суми першого пенсійного вкладу вкладника, якщо це передбачено в умовах договору;
— доходи з обігу власних засобів пенсійного фонду;
— надходження з інших джерел не заборонених законодавством.
Недержавні пенсійні фонди надають такі послуги, як:
— складання договору про додаткове пенсійне забезпечення громадян;
— відкриття іменних пенсійних рахунків учасників;
— розміщення пенсійних внесків на депозитних рахунках;
— регулярне ознайомлення учасників з розміром пенсійного нагромадження;
— здійснення пенсійних виплат;
— надання послуг додаткового пенсійного забезпечення працівникам підприємств (трудові пенсії);
— одноразові пенсійні виплати;
— виплата всієї накопиченої на рахунку учасника суми протягом декількох років;
— комбіновані виплати;
— виплати пов'язані з інвалідністю.
НПФ можуть здійснювати такі види пенсійних виплат:
— пенсія на певний термін;
— одноразова пенсійна виплата.
НПФ користується послугами адміністратора (юридичної особи), компанії з управління активами, банку-зберігача, аудитора на договірних умовах з Радою фонду.
Благодійні фонди. Важливим чинником підтримки життєвого рівня населення, народжуваності, виховання дітей, творчо обдарованої молоді, медичного обслуговування, допомоги малозабезпеченим верствам населення є гуманітарна допомога, яку надають різноманітні благодійні та релігійні організації.
Благодійні фонди — особлива форма організації фінансових відносин, що характеризується виключно добровільними находженнями коштів з метою створення фондів і використання наявних коштів на благодійні цілі.
Благодійні фонди, як правило, функціонують на правах юридичної особи і є самоврядними суб'єктами. Мета їх створення полягає в благодійній діяльності, що здійснюється, насамперед, стосовно хворих і громадян пенсійного віку.
Кошти цих фондів створюються за рахунок:
— добровільних внесків, дарунків, відрахувань, громадських організацій, творчих спілок, колективів підприємств, установ, окремих громадян;
— прибутку, одержаного від виробничо-господарської діяльності організацій та підприємств, створюваних фондами;
— надходження від закордонних фондів та окремих осіб;
— доходів від заходів, що здійснюються на користь фонду, лотерей, платних послуг, видавничої та іншої діяльностей.
Напрями використання грошових коштів, що надходять у благодійні фонди, визначає правління фонду або пленум представників-засновників, вони фіксуються в кошторисі доходів та витрат. Витрачання коштів визначається цілями створення фонду, які конкретизують статутні завдання фонду. Головною ознакою є витрачання коштів на безоплатній основі з благодійною спрямованістю.
Дата добавления: 2015-12-10; просмотров: 664;