Характеристика об'єктів фінансового ринку
Товарами фінансового ринку є гроші і цінні папери, що виступають об'єктами купівлі-продажу на ринку.
Гроші з економічної точки зору – це всі ліквідні активи, що можуть бути порівняно швидко і без великих втрат переведені в готівку.
Цінні папери – основний товар фінансового ринку, своєрідний предмет купівлі-продажу цього ринку. Вони як інструменти фінансового ринку являють собою документарні свідчення про боргове зобов'язання чи право власності.
Цінні папери повинні мати такі характеристики: ринковість; прибутковість; ризикованість; ліквідність; спекулятивність; стандартність.
Цінні папери тотожні грошам за такими своїми функціями:
· емітент багатьох цінних паперів та грошей той самий;
· іноді випускаються для покриття дефіциту державного бюджету, строго стандартизовані, мають визначений ступінь захисту від підробок;
· обіг регулюється тими ж органами, що їх випустили;
· можливе їх функціонування у безготівковій формі;
· можуть бути конвертованими;
· можуть бути як іноземними, так і національними;
· є сегментами фінансового ринку;
· підпадають під дію інфляційних процесів;
· можуть нагромаджуватися та бути засобом утворення скарбів;
· використовуються як засоби платежу.
Гроші і цінні папери є таким товаром, що має значення не сам по собі, а як інструмент відповідних ринків, потреби яких він обслуговує. При цьому гроші виступають як відображення вартісної природи усього товарного світу, а цінні папери – як відображення вартості інвестицій. Тому власна внутрішня вартість грошей і цінних паперів дорівнює вартості виготовлення самого папера. З огляду на це цінні папери можна визначити як представницьку форму реального капіталу.
Розбіжностей між цінними паперами і грошима подано у табл. 1.
За характером нарахування плати за позику інструменти фінансового ринку можна поділити на такі основні типи:
· проста позика;
· дисконтна позика;
· позика з фіксованими виплатами.
Таким чином, фінансовий ринок здійснює мобілізацію засобів для економічного розвитку, перерозподіл їх між галузями, областями і регіонами; забезпечує нагромадження засобів та визначає економічний підйом.
Фінансовий ринок утворює достатні фонди засобів для всіх суб'єктів економіки – держави, фірм і підприємств, домашніх господарств.
Дата добавления: 2015-12-10; просмотров: 631;