Причини виникнення та джерела покриття бюджетного дефіциту
Дефіцит бюджету в Україні викликано як загальними причинами, так й особливостями розвитку її економічної системи. Перелік причин виникнення бюджетного дефіциту подано у табл. 2.
Таблиця 2
Зменшення і повну ліквідацію бюджетного дефіциту може бути забезпечено лише шляхом подолання причин, які його зумовлюють. Розуміння подолання бюджетного дефіциту нерозривно пов’язано з поняттям його фінансування.
Джерелами фінансування дефіциту бюджету в Україні згідно з Бюджетним Кодексом є:
Ø державні внутрішні позики;
Ø державні зовнішні позики;внутрішні позики органів влади Автономної Республіки Крим;
Ø внутрішні та зовнішні позики органів місцевого самоврядування.
За нормами Бюджетного кодексу України емісійні кошти НБУ не можуть бути джерелом фінансування дефіциту державного бюджету.
У разі фінансування дефіциту бюджету за рахунок внутрішніх позик шляхом випуску цінних паперів кількість товарів і послуг у народному господарстві не змінюється. Наслідки заборгованості залежать від економічної кон’юнктури, а також стану ринків праці і капіталу. За наявності у населення вільних коштів і низького попиту на капітал з боку приватного сектора збільшення державних витрат, які фінансуються за рахунок внутрішніх позик, є чинником сприянню економічного росту країни.
Якщо уряд України має можливість реалізації суб’єктам господарювання і населенню цінних паперів у розмірах, достатніх для покриття бюджетного дефіциту, то збільшення державних витрат відбувається за рахунок скорочення особистого споживання. Такий перерозподіл використання ВВП не становить небезпеки для економіки країни.
Фінансування бюджетного дефіцитуза рахунок зовнішніх позик означає можливість здійснення додаткових державних витрат без обмеження поточного споживання і реальної інвестиційної діяльності приватного сектора. Повернення боргу та його обслуговування будуть здійснюватися за
рахунок майбутнього виробництва, а це потребує відповідного збільшення імпорту товарів і послуг. Важливо мати на увазі, що за умов кредитного фінансування державних витрат відбувається перерозподіл у часі бюджетних витрат, частину з яких доведеться відшкодовувати наступним поколінням.
Незважаючи на чітке визначення джерел фінансування дефіциту бюджету Бюджетним кодексом, пошук ресурсів для погашення бюджетного дефіциту має свої особливості: його фінансування з 2002 р. здійснювалось за рахунок внутрішніх, зовнішніх позик та коштів від приватизації державного майна. Надходження від приватизації були заплановані в обсязі, що перекриває витрати по обслуговуванню заборгованості за державними позиками минулих періодів (у 2002 р. – за зовнішніми позиками, у 2003 р. – за внутрішніми позиками). Використання коштів від приватизації державного
майна як джерела фінансування дефіциту бюджету суперечить вимогам
використання приватизаційних ресурсів виключно на розвиток виробництва та розширення народного господарства, але на даний момент це майже єдине реальне джерело.
Бюджетні дефіцити пов’язують з високими процентними ставками у зв’язку з тим, що держава, пред’являючи масштабний попит на кредитні ресурси, сприяє зростанню цін на них.
Інструменти залучення фінансових ресурсів повинні відповідати сутнісній характеристиці бюджетного дефіциту і мати строки погашення більше одного року. Інакше з’являться негативні наслідки щодо обслуговування державного боргу.
Дата добавления: 2015-12-10; просмотров: 1243;