Поняття сигналу, основні показання.
Сигнали служать для забезпечення безпеки руху, а також чіткої організації руху поїздів і маневрової роботи. За способом сприйняття сигнали підрозділяються на видимі та звукові.
Видимі сигнали виражаються кольором, формою, положенням і числом сигнальних показань. Для подання видимих сигналів служать сигнальні прилади – світлофори, диски, щити, ліхтарі, прапорці, сигнальні покажчики та сигнальні знаки.
Видимі сигнали за часом їх застосування підрозділяються на:
§ денні, що подаються у світлий час доби; для подання таких сигналів служать диски, щити, прапорці та сигнальні покажчики (стрілочні, колійного загородження та гідравлічних колонок);
§ нічні, що подаються у темний час доби; такими сигналами служать вогні визначених кольорів у ручних і поїзних ліхтарях, ліхтарях на жердинах і сигнальних покажчиках. Нічні сигнали повинні застосовуватись і в денний час під час туману, заметілі та інших несприятливих умов, коли видимість денних сигналів зупинки менше 1000 м, сигналів зменшення швидкості – менше 400 м, маневрових – менше 200 м;
§ цілодобові, що подаються однаково у світлий і темний час доби; такими сигналами служать вогні світлофорів визначених кольорів, маршрутні та інші світлові покажчики, постійні диски зменшення швидкості, квадратні щити жовтого кольору (зворотна сторона зеленого кольору), червоні диски із світловідбивачем для позначення хвоста вантажного поїзда, сигнальні покажчики та знаки.
У тунелях застосовуються тільки нічні або цілодобові сигнали.
Звукові сигнали передаються числом і сполученням звуків різної тривалості. Значення їх вдень і вночі одне і те саме. Для подання звукових сигналів служать свистки локомотивів, моторвагонних поїздів і дрезин, ручні свистки, духові ріжки, сирени, гудки і петарди. Вибух петарди вимагає негайної зупинки.
Сигнал є наказом і підлягає безумовному виконанню. Працівники залізничного транспорту повинні використувати усі можливі засоби для виконання вимог сигналу. Проїзд заборонного показання світлофора забороняється. Згаслі сигнальні вогні світлофорів (крім попереджувальних на ділянках, які не обладнані автоматичним блокуванням, загороджувальних та повторювальних), незрозуміле їх показання, а також незрозуміла подача сигналів іншими сигнальними приладами вимагають зупинки.
У виняткових, передбачених як особливі, випадках проїзд закритого (з незрозумілим показанням або згаслого) світлофора допускається відповідно до порядку, визначеного цими Правилами й Інструкцією з руху поїздів і маневрової роботи.
У сигналізації, що забезпечує рух поїздів, застосовуються такі основні сигнальні кольори:
§ зелений, що дозволяє рух із встановленою швидкістю;
§ жовтий, що дозволяє рух і вимагає зменшення швидкості;
§ червоний, що вимагає зупинки.
У сигналізації при маневровій роботі застосовуються, крім того, такі кольори:
§ місячно-білий, що дозволяє маневри;
§ синій, що забороняє маневри.
Забороняється розміщення декоративних полотнищ, плакатів та вогнів червоного, жовтого й зеленого кольорів, що перешкоджають сприйманню сигналів і спотворюють сигнальні показання.
На залізничному транспорті застосовуються тільки сигнали, затверджені Міністром транспорту України. Типи сигнальних приладів, що застосовуються, мають бути затверджені Державною адміністрацією залізничного транспорту України. Колір сигнального скла та лінз має відповідати затвердженим стандартам. На мережі залізниць, як постійні сигнальні прилади, застосовуються світлофори.
На ділянках, де тимчасово до заміни на світлофори зберігаються семафори, порядок їх застосування визначається Інструкцією з руху поїздів і маневрової роботи.
Червоні, жовті і зелені сигнальні вогні світлофорів вхідних, попереджувальних, прохідних, загороджувальних та прикриття на прямих ділянках колії мають вдень і вночі чітко розрізнятися з кабіни управління локомотива поїзда, що наближається, на відстані не меншій ніж 1000 м.
На кривих ділянках колії показання цих світлофорів, а також сигнальних смуг на світлофорах мають чітко розрізнятися на відстані не меншій ніж 400 м. У дуже пересіченій місцевості (гори, глибокі виїмки) допускається видимість перелічених сигналів на відстані меншій 400 м, але не меншій ніж 200 м.
Показання вихідних та маршрутних світлофорів головних колій мають чітко розрізнятися на відстані не меншій 400 м, вихідних і маршрутних світлофорів бокових колій, а також запрошувальних сигналів і маневрових світлофорів – на відстані не меншій ніж 200 м.
Дата добавления: 2015-12-08; просмотров: 1835;