Аналіз можливих небезпек та умови їх запобігання.

До можливих небезпек на об’єкті будівництва належать наступні фактори:

- небезпека від зруйнування будівель завдяки невірно прийнятих проектних рішень;

- небезпека від зруйнування будівель завдяки використанню під час будівництва і експлуатації неякісних будівельних матеріалів;

- небезпека від зруйнування будівель завдяки неякісному виконанню будівельних робіт;

- небезпека від зруйнування будівель завдяки неякісній експлуатації будівлі;

- небезпека від пожежі;

- небезпека від електричного струму;

- небезпека від вибуху газових приладів;

- непередбачувані небезпеки.

Захист та запобігання зруйнуванням будівель завдяки невірно прийнятих проектних рішеньзабезпечується розрахунками архітектурних та інженерно-конструктивних рішень та особистою персональною відповідальність за такі рішення головного архітектора проекту та головного інженеру проекту.

Безпека об'єкта, як правило, повинна забезпечуватися шляхом реалізації принципу ешелонування захисту, який базується на використанні бар'єрів, які послідовно включаються в роботу, функціонують незалежно один від одного та виконують наступні функції:

- перешкоджають виникненню перевантажень, збоїв і аварійних ситуацій;

- забезпечують сприйняття аварійних перевантажень і гарантують неруйнівність, а також функціонування (можливо з погіршенням параметрів якості або після ремонту) основної частини об'єкта;

- запобігають лавиноподібному розвитку руйнувань і відмов, а також локалізують наслідки аварії, що вже сталася.

Повинні бути передбачені технічні рішення та організаційні заходи для створення і забезпечення ефективності зазначених бар'єрів безпеки щодо:

- вибору майданчика для розміщення об'єкта;

- встановлення санітарно-захисної зони і зони спостереження навколо об'єкта, забезпечення протипожежних розривів тощо;

- розроблення проекту на підставі уточнених даних про можливість виникнення і характер проявлення катастрофічних впливів;

- використання спеціальних систем безпеки;

- планування приміщень, розміри проходів, дверей виконувати з урахуванням вимог норм для шляхів евакуації;

- евакуаційні шляхи та виходи: розміри проходів, коридорів, дверей, сходів, сходових клітин тощо проектувати у відповідності зі ДБН В.1.2-7-2008;

- завжди проектними рішеннями передбачати відкривання дверей у напрямку шляхів евакуації.

- забезпечення потрібної якості матеріалів, конструкцій, виробів і якості проведення робіт шляхом організації вхідного, поопераційного і приймального контролю;

- застосування при проектуванні та будівництві негорючих матеріалів, а горючі, піддати вогнезахисної обробки;

- експлуатація об'єкта у відповідності з експлуатаційною документацією, яка спеціально розробляється у складі проекту;

- підтримання у належному стані важливих для безпеки об'єкта елементів, пристроїв і систем шляхом проведення необхідних профілактичних робіт;

- своєчасне діагностування, оцінювання технічного стану і вжиття необхідних заходів щодо усунення виявлених дефектів і пошкоджень;

- заходи із запобігання можливим причинам аварій, а при виникненні аварій – локалізації шкідливих наслідків;

- підготовка і реалізація (за необхідності) планів аварійних заходів на об'єкті і за його межами, в тому числі і за участю населення;

- забезпечення необхідного рівня підготовки персоналу.

Доцільність технічних і організаційних рішень повинна бути спеціально обґрунтована або підтверджена досвідом будівництва та експлуатації аналогічних об'єктів.

Нормативні, проектні, організаційно-розпорядчі та інструктивні документи повинні бути сформульовані так, щоб усі особи, які беруть участь у роботах, що впливають на безпеку, знали про характер і ступінь впливу їх діяльності на безпеку та усвідомлювали наслідки, до яких може призвести недотримання або нечітке виконання вимог, зазначених у цих документах.

У проекті та в складі експлуатаційної документації, яка передається замовнику, повинен бути передбачений спеціальний розділ, у якому розглядаються заходи безпеки і міститься перелік:

- прийнятих технічних рішень і необхідних організаційних заходів, спрямованих на виявлення аварійних ситуацій, запобігання аваріям і гарантування безпеки;

- можливих заходів щодо управління аварією і запобігання її лавиноподібного розвитку;

- заходів, спрямованих на зменшення небезпечних наслідків для персоналу, населення і довкілля.

Захист та запобігання зруйнуванням будівель завдяки використанню під час будівництва і експлуатації не якісних будівельних матеріалів забезпечується наступними умовами:

- Усі будівельні, оздоблювальні матеріали обладнання, трубопроводи, комплектуючі вироби, використовувані в будівництві, повинні мати сертифікати якості, висновки санітарно-гігієнічної експертизи та протоколи випробувань щодо межі вогнестійкості та поширенню полум'я. Сертифікація будівельних виробів та матеріалів повинна відповідати чинному законодавству України.

- Під час проведення будівельних робіт виконавці повинні чітко дотримуватись інструкцій та технологічних карт заводу-виробника щодо використання будівельних матеріалів та виробів.

- Використовувати будівельні матеріали не за призначенням забороняється.

- Результати проведення будівельних робіт та відомості про використані будівельні матеріали та конструкцій заносять до виконавчої документації (загальний журнал робіт, акти прихованих робіт, виконавчі схеми, архітектурно-будівельний паспорт, тощо).

Надійность при будівництвізабезпечується виробничим процесом, що виконує спеціалізована організація, що має відповідну ліцензію та/або під керівництвом спеціаліста, що має кваліфікаційний сертифікат, у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Слід вживати всіх заходів для виключення помилок осіб, які беруть участь у будівельному процесі і в процесі експлуатації, в тому числі шляхом визначення і фіксації у відповідній нормативній, проектній та експлуатаційній документації їх функцій та міри відповідальності.

Для зменшення ймовірності виникнення помилок рекомендується:

- підбирати персонал відповідної кваліфікації, включаючи використання системи контролю і ліцензування прав на ведення різних видів професійної діяльності;

- регламентувати всі робочі процедури, способи і форми документування контролю за результатами роботи персоналу.

На всіх етапах робіт і для всіх осіб, які беруть участь у цих роботах (виготовлення, зведення, експлуатація, реконструкція), повинна бути визначена відповідальність персоналу, а також забезпечені заходи щодо взаємодії виконавців.

Необхідно, щоб усі особи, які несуть відповідальність, були попереджені про неї і знали коло своїх обов'язків, включаючи і таку діяльність, як передача інформації та документування.

Будівельні роботи виконують виключно за затвердженою проектною документацією.

На об’єкті будівництва повинна вестися виконавча документація (загальний журнал робіт, акти прихованих робіт, виконавчі семи, тощо).

Виконавці будівельних робіт повинні дотримуватись вимог законодавства з охорони праці, протипожежного захисту та санітарної гігієни.

Обов’язкова вимога: до роботи допускається тільки персонал, що пройшов інструктаж з техніки безпеки та охорони праці на будівельному майданчику, в порядку і у спосіб, передбачений відповідно до чинного законодавства України.

Захист та запобігання зруйнуванням будівель при експлуатації забезпечуються наступними умовами:

Під час експлуатації чітко дотримуватись інструкцій та технологічних карт заводу-виробника щодо використання приборів, механізмів, матеріалів та виробів.

Підтримання робочого стану конструкцій.

Будівельні конструкції повинні знаходитися в такому стані, щоб вони могли використовуватися за призначенням, згідно з проектом протягом усього встановленого терміну експлуатації.

Якщо конструкція зазнає фізичного зносу і її стан викликає недопустиме зростання ризику, пов'язаного з подальшою експлуатацією об'єкта, необхідно провести ремонт, який відновлює роботоздатність конструкції, змінити умови її експлуатації або провести повну заміну.

Пошкодження або погіршення стану приміщення, окремих конструкцій та основ виявляються в результаті оглядів і обстежень, що проводяться через певні проміжки часу.

За станом конструкцій унікальних або виключно відповідальних будівель та споруд рекомендується стежити з використанням автоматизованих систем контролю.

Підтримання у належному стані важливих для безпеки об'єкта елементів, пристроїв і систем шляхом проведення необхідних профілактичних робіт.

Своєчасне діагностування, оцінювання технічного стану і вжиття необхідних заходів щодо усунення виявлених дефектів і пошкоджень.

Запобігання можливим причинам аварій, а при виникненні аварій – локалізації шкідливих наслідків.

Підготовка і реалізація (за необхідності) планів аварійних заходів на об'єкті і за його межами.

Заходи, необхідні для підтримання робочого стану конструкцій, і перелік осіб, відповідальних за виконання цих заходів, інструкції з експлуатації та інше встановлюються у архітектурно-будівельному паспорті та іншій виконавчій документації, відповідно до чинного законодавства України, на час введення об’єкта будівництва в експлуатацію.








Дата добавления: 2015-12-08; просмотров: 1356;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.012 сек.