Реальний валютний курс

Номінальний курс валюти, який досі розглядався, відображує спроможність валюти обмінюватися на іншу валюту. Тому, якщо номінальна вартість національної валюти зростає, то економічним суб’єктам даної країни потрібно менше цієї валюти для купівлі необхідної кількості іноземної валюти. І навпаки. Проте кінцевою метою обміну валют є забезпечення міжнародного обміну товарів. У цьому випадку мова має йти не про обмінну, а про купівельну спроможність валюти, тобто про її спроможність забезпечувати обмін вітчизняних товарів на іноземні. Оскільки товари мають ціну, то це означає, що купівельна спроможність валюти залежить не лише від її обмінної спроможності, тобто номінального курсу, а й від співвідношення цін на товари торговельних партнерів. Обидва ці чинники враховує реальний валютний курс. Згідно з оберненим котируванням номінального курсу валюти її реальний курс можна визначити за формулою

(15.13)

де є — реальний валютний курс; е — номінальний валютний курс за оберненого котирування.

Для ілюстрації реального валютного курсу звернемося до числового прикладу. Припустимо, що 1 дол. США = 5 грн, або 1 грн = 0,2 дол. США; ціна товару в США становить 100 дол., ціна аналогічного товару в Україні — 400 грн. Звідси реальний курс гривні дорівнюватиме

.

Спираючись на числовий приклад, можна стверджувати, що чисельник формули (15.13) представляє ціну національного товару, зіставлену з ціною аналогічного іноземного товару, яка показується в знаменнику. Таке зіставлення забезпечується завдяки тому, що обидві ціни обчислюються у спільній, тобто іноземній валюті. Отже, реальний валютний курс — це коефіцієнт, який показує відношення внутрішніх цін до іноземних цін, обчислених у спільній валюті, або пропорцію, в якій національні товари обмінюються на іноземні товари. У наведеному прикладі одиниця українського товару обмінюється на 0,8 одиниць американського товару.

Слід враховувати, що реальний валютний курс не змінює техніко-економічні чи споживчі властивості товарів. Він визначає лише цінову конкурентоспроможність національних товарів, тобто збільшує або зменшує їх відносну ціну. Так, згідно з наведеним числовим прикладом ціна українського товару нижча за ціну аналогічного американського товару в 0,8 раза. Це свідчить про те, що український товар має цінову перевагу перед американським. Тому для американських покупців вигідніше купувати український товар, а для українських покупців — відмовитися від купівлі американського товару. Чим нижче реальний валютний курс, тим більшим є попит на вітчизняний експорт і нижчим попит на імпорт.

Двосторонній та багатосторонній валютний курс

Валютний курс, що відображує пропорцію, в якій вартість національної валюти оцінюється лише через одну іноземну валюту, називається двостороннім валютним курсом. Якщо ми говоримо, що 1 дол. США дорівнює 5 грн, то це — двосторонній курс гривні. Але кожна країна має економічні відносини не з однією, а з багатьма країнами. Тому виникає необхідність оцінювати динаміку курсу національної валюти щодо певної сукупності валют. З цією метою застосовується багатосторонній валютний курс.

Багатосторонній валютний курс — це індекс національної валюти, обчислений як середньозважена величина на базі індексів двосторонніх курсів валют основних торговельних партнерів країни за певний період. При цьому частка валюти кожного торговельного партнера у кошику іноземних валют визначається
його часткою у зовнішньому товарообороті даної країни. Виходячи з цього індекс багатостороннього валютного курсу можна визначити за такими формулами:

(15.14)

(15.15)

де In, Ir — індекс багатостороннього номінального (In) і реального (Ir) валютного курсу; — індекс двостороннього номінального валютних курсу і-го торговельного партнера; Ti — частка і-го торговельного партнера країни в зовнішньому товарообороті країни; — індекси відповідно іноземних і внутрішніх цін; при цьому .

Звернемося до числового прикладу, в якому обмежимося обчисленням багатостороннього номінального валютного курсу, оскільки він лежить в основі індексу багатостороннього реального валютного курсу. Врахуємо при цьому, що основними торговель­ними партнерами України є Європейський Союз, Російська Федерація і США. Припустимо, що їхня частка в структурі зовнішнього товорообороту України становить відповідно 40, 30 і 10 %. Оскільки велика кількість інших країн становить у зовнішньому товарообороті України 20 %, а частка кожної з них є дуже незначною, то вони не враховуються. За цих умов суму часток основних торговельних партнерів України доцільно звести до одиниці. Після цього частка ЕС становитиме 0,5; РФ — 0,375; США — 0,125. Далі припустимо, що за аналізований період індекс двостороннього номінального курсу гривні до євро дорівнював 97,2 %, російського рубля — 99,8 %, долара США — 101,4 %. Звідси індекс багатостороннього номінального курсу гривні визначиться так:

Отриманий результат свідчить, що багатосторонній номінальний курс гривні (обернене котирування) зменшився на 1,3 % (100,0 – 98,7). Це означає, що гривня номінально подешевшала, тобто її вартість зменшилася на 1,3 %.








Дата добавления: 2015-11-04; просмотров: 1101;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2025 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.