Облік виробничих (технологічних) затрат та калькулювання виробничої собівартості готової продукції
Основу побудови бухгалтерського обліку виробничих затрат становлять такі елементи:
— визначення терміна «готова продукція» (виріб, послуга);
— визначення елементів затрат, пов’язаних з технологічним процесом виробництва конкретного виробу — готового продукту;
— визначення терміна «незавершене виробництво»;
— поділ елементів виробничих затрат на такі, що відповідають нормі, і такі, що не відповідають їм (наднормативні);
— поділ елементів затрат, які відповідають нормі, на такі, що можуть бути ідентифіковані з конкретним видом продукції (прямі), та такі, що не можуть бути ідентифіковані (непрямі);
— поділ непрямих затрат на такі, що змінюються прямо пропорційно обсягу виробництва (змінні), й такі, що залишаються незмінними за зміни обсягу виробництва(сталі, постійні);
— визначення методів розподілу загальновиробничих затрат:
1) змінних;
2) сталих (постійних).
Готова продукція — це виріб (або напівфабрикат), робота, послуга, що пройшли всі види технологічного оброблення на даному підприємстві, відповідають чинним стандартам або технічним умовам, договору, прийняті технічним контролем і здані на склад або замовникові-покупцеві відповідно до існуючого порядку прийняття продукції.
Усі елементи виробничого процесу — сировина, матеріали тощо, які перебувають на різних стадіях технологічного процесу, утворюють незавершене виробництво та формують окремий вид виробничих запасів.
Готова продукція може мати, а може й не мати кількісні та якісні характеристики. Наприклад, кількість (маса, штук, метрів тощо), якість (сорт тощо). Але в усіх випадках продукція має вартісну характеристику.
Побудова обліку готової продукції можлива за різними варіантами. Продукція, що має кількісні, якісні та вартісні характеристики, може бути здана на склад, звідки здійснюватиметься її відвантаження (передавання) та реалізація покупцеві. Можливий і інший варіант: переважно на дрібних підприємствах, у фермерських господарствах тощо готова продукція не передається на склад, а нагромаджується безпосередньо на виробництві, звідти відвантажується (або передається) покупцеві та реалізується.
Продукція, яка не має кількісних характеристик (робота, послуга, посередництво), або великогабаритні вироби (будинок, пароплав тощо) безпосередньо з виробництва передаються покупцеві (замовнику).
Виробнича собівартість продукції. За даними бухгалтерського обліку затрат виробництва має бути визначена виробнича собівартість готової продукції.
До складу виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються:
— прямі матеріальні затрати;
— прямі затрати на оплату праці;
— інші прямі затрати;
— загальновиробничі затрати.
Затрати названі прямими виходячи з того, що вони можуть бути віднесені безпосередньо до певного об’єкта затрат економічно доцільним шляхом. Наприклад, якщо об’єктом затрат є продукція хлібопекарного виробництва, то вартість борошна, зарплата пекаря і нарахування на цю зарплату можуть бути прямо визначені щодо конкретного готового продукту й увійдуть до складу його виробничої собівартості.
Побудова фінансового обліку затрат виробництва у системі рахунків. Побудова фінансового обліку затрат виробництва здійснюється у системі таких рахунків:
· Рахунки затрат за елементами.
· Рахунки затрат діяльності.
· Рахунки запасів у процесі виробництва, зокрема:
— «Виробництво»;
— «Брак у виробництві»;
— «Напівфабрикати».
· Рахунки інших активів, зокрема:
— «Брак у виробництві»;
— «Напівфабрикати».
· Рахунки інших активів, зокрема:
— «Витрати майбутніх періодів».
Економічну та структурну характеристики наведених рахунків викладено в інструкції до плану рахунків. Але в окремих випадках планом та інструкцією не передбачено поділ рахунків на субрахунки першого та другого порядку. Якщо врахувати, що процес обліку затрат виробництва складається з восьми етапів, то стане очевидною невідповідність побудови плану рахунків вимогам управління виробничим процесом, особливо в ринкових умовах.
Система рахунків недосконала й з інших причин. Наприклад, рахунок «Виробництво» виконує водночас три функції: матеріальну (на ньому обліковують незавершене виробництво), збірно-розподільну та калькуляційну.
У системі рахунків немає таких рахунків, як: «Зведення елементів затрат», «Зведення статей затрат», «Випуск продукції». Ці вади плану рахунків мають компенсуватися робочими планами рахунків, які розробляються у господарствах.
Дані про затрати як інформаційна сукупність відображаються на згаданих вище рахунках. Схематично цей процес наведено на рис. 8.14.
Як видно з рис. 8.15 та 8.16, відображення використання ресурсів на виробництво та формування елементів затрат є першим етапом обліку процесу виробництва. На другому етапі у визначеній послідовності затрати з одних рахунків обліку виробничого процесу частинами або разом (підсумками) переносяться на інші рахунки обліку процесу виробництва. У кінцевому результаті всі затрати на виробництво концентруються на рахунку «Фінансові результати».
Якщо підприємство використало варіант без обліку затрат на рахунках класу «Затрати за елементами», виникає потреба у їх визначенні під час складання звітності.
У кінцевому результаті всі затрати на виробництво концентруються на відповідних рахунках затрат виробництва. На цих рахунках відображують третій — восьмий етапи обліку виробничого процесу. Така побудова обліку виробництва найповніше відповідає вимогам часу.
Дата добавления: 2015-10-26; просмотров: 684;