СПИННОМОЗКОВА (ЛЮМБАЛЬНА) ПУНКЦІЯ
Навчальна мета: уміти надати необхідного положення хворому під час люмбальної пункції; підготувати все необхідне для пункції й допомогти лікарю під час виконання процедури; спостерігати за станом хворого після процедури.
Виховна мета: усвідомити значення уважного нагляду за хворим після виконання процедури.
Початковий обсяг знань: знати діагностичне та лікувальне значення люмбальної пункції, а також протипоказання до виконання люмбальної пункції.
Оснащення:
1) стерильна пелюшка;
2) стерильні тампони, серветки;
3) біровська голка з мандреном;
4) 70 % розчин етилового спирту;
5) йодонат;
6) 0,5 % спиртовий розчин хлоргексидину біглюконату;
7) затискувач;
8) лейкопластир.
Діагностичне та лікувальне значення люмбальної пункції. Люмбальну пункцію проводять з діаг-ностичною та лікувальною метою. З діагностичною метою — при черепно-мозкових травмах, запальних процесах, пухлинах головного та спинного мозку, гострих порушеннях мозкового кровообігу. При цьому визначають лікворний тиск у центральному каналі спинного мозку. Обов'язковим є цитологічне та біохімічне дослідження (визначення рівня білка, цукру, хлоридів) спинномозкової рідини. При люмбальній пункції можливе введення контрастних речовин для діагностики нервових захворювань.
З лікувальною метою пункцію застосовують для нормалізації тиску спинномозкової рідини при менінгіті, субарахноїдальному крововиливі, епілептичному статусі тощо.
Протипоказанням до проведення люмбальної пункції є: вклинювання мозочка у великий потиличний отвір, кома, шок, колапс, пролежні та гноячкові ураження шкіри в поперековій ділянці.
Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 640;