Електрофортичне формування
Електрофортичне формування виробів з шлікерів проводять з метою прискорення процесу і отримання виробів з вищою густиною, рівномірно розподіленою за об'ємом. Суть методу полягає в направленому переміщенні заряджених твердих частинок при їх взаємодії з електричним полем і осадженні на протилежно зарядженому електроді, який має конфігурацію, відповідну формі виробу.
Швидкість формування виробу при електрофореичному фрмуванні залежить від швидкості пересування частинок в електричному полі
, (8.4)
де – швидкість електрофореза, мл/с;
– діелектрична проникність рідини;
– сила струму;
– електрокінетичний потенціал зарядженої частинки, В;
– в'язкість рідини, Па с;
– питома електропровідність рідини, Ом -1 см -1.
Разом з параметрами, що входять в приведену формулу, великий вплив на швидкість процесу має напруженість електричного поля, яка повинна бути в межах 2–5 В/см. При нижчих значеннях утворюється тонкий, щільний шар, щільно прилеглий до форми анода. При значеннях більше 5 В/см утворюється рихлий, пористий шар. Оптимальні значення напруженості електричного поля визначаються властивостями шлікера і його складових.
За інших рівних умов швидкість набору маси також залежить від густини шлікера і зростає з її збільшенням. Порівняно з литвом в пористі форми швидкість електрофоретічного формування вища в 6 і більше разів. При цьому відносне збільшення швидкості росте із збільшенням густини відливок і може перевищувати швидкість литва в гіпсові форми в 100 разів. Це обумовлено тим, що при електрофоретічному формуванні з шлікерів на швидкість процесу не впливають вологопроникність осаджених шарів, тоді як при литві в пористі форми цей чинник визначаючий – при зниженні здатності фільтрації осадженого шару швидкість набору маси різко падає.
Для здійснення процесу шлікерного литва електрофоретичним методом виготовляють металеві форми з міді, нікелю, цинку, свинцю, сталі, покритої шаром кобальту і інших матеріалів. З метою запобігання утворенню газових пусток між формою і осадженим шаром доцільно застосовувати пористий матеріал форми. Для запобігання прилипанню осадженого шару до форми її мастять тонким шаром мастила – суміші, що складається з 50–75% касторової олії, 18–25% гліцерину і 30% графіту.
Після закінчення процесу формування зливають надмірний шлікер, виріб витягують з форми, сушать і спікають.
Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 568;