Походження терміну та історія логістики
Порівняно новий для економіки термін "логістика" має багатовікову історію. Грецьке за походженням слово "логістика" є у всіх основних європейських мовах, але використовується у різних (переважно у двох) значеннях. У Стародавній Греції воно означало мистецтво міркування [6, с. 87], виконання розрахунків [1; 4]. Спеціальних державних контролерів називали логістами, і в IV ст. до н.е. у Стародавній Греції їх було десять. Немає ніяких підстав вважати, що поняття логістики походить від грецького слова "логіка" чи прикметника "логічний" [8]. У Римській імперії це слово означало "правила розподілу продуктів". Власне таке розуміння логістики частково показує її зв'язок із математичною і символічною логікою. Однак це був лише початок.
Дещо пізніше поняття логістики зустрічається у військовій науці як фундаментальний механізм військового буття. Про військову логістику у Візантійській імперії кесар Леонтас VI Візантійський (886-911 рр.) писав: "Справою логістики є утримувати армію, належно озброювати та організовувати, постачати військовими засобами, своєчасно і достатньо піклуватися про її потреби, кожний похід відповідно готувати". Це означає розраховувати час, простір і територію у зв'язку із пересуванням армій так само, як і правильно оцінити силу противника і ці функції відповідно до руху та розподілу власних збройних сил [8]. Отже, цим розумінням логістики як теорії і практики військової діяльності в сфері забезпечення аргументується наступне значення логістики, його військове походження. Подальший перебіг подій також підтверджує співіснування двох основних значень логістики. Так, німецький філософ, фізик, математик Вільгельм Лейбніц (ХУІІ-ХУШ ст.), називав логістикою математичну логіку. Таке розуміння було офіційно закріплене на філософському конгресі в Женеві в 1904 р. Перша згадка про логістику в літературі датується 1780 р. У 1830 р. швейцарський барон, французький генерал, а пізніше російський генерал-лейтенант, військовий теоретик А.А. Жоміні у своєму творі "Трактат про мистецтво воєн" визначає логістику як третю гілку військової науки поряд із стратегією і тактикою. В цьому аспекті слушною видається теза про те, що поняття "логістика" може походити від французького слова "1о§ег", що означає "житло", "квартиру" [48, с. 51]. Теза про логістику як мистецтво "калькуляції простору і часу" лягла в основу сучасного окреслення теоретичних і практичних засад формування і підтримання бойової готовності збройних сил країни. Це підтверджується наявністю організаційних структур з логістики в арміях країн НАТО.
У німецькій літературі немає жодного підтвердження, що поняття логістики застосовувалося під час другої світової війни. Однак побутує думка, що в середині минулого століття поняття логістики знову набуло попереднього значення у зв'язку з труднощами в постачанні американської армії у Другій світовій війні і в Європу повернулось із мовного вживання в США. У східноєвропейських державах, особливо в членах колишнього Варшавського пакту, цього поняття як складової імперіалістичної військової доктрини якомога уникали і у військовому, і у цивільному мовленні. Однак від середини 80-х років це становище ґрунтовно змынилось.
Успішне постачання американської армії у Другій світовій війні слушно довело, що проблеми матеріально-технічного забезпечення, які вирішуються у промисловості, споріднені із аналогічними проблемами у військовій логістиці. Інакше, чи не є проблеми гарантування безперервного процесу постачання, виробництва, збуту, розподілу та доставляння продукції до споживача у промисловості характерними для логістичних процесів?
Саме таким чином з середини 1950-х років поняття логістики увійшло в економічну термінологію США як логістика підприємства. Американський спеціаліст із системного аналізу професор О. Моргенштерн у своїй праці "Записка з формулювання теорії логістики" (1955 р.) розглядає логістику як частину вчення про організацію і економіку виробництва, яка охоплює заготівельну, виробничу та дистрибуційну логістику [8]. :
Подальший розвиток теорії логістики в США виокремив такі категорії, як бізнес-логістика, маркетинг-логістика, промислова логістика, логістика менеджменту, логістика розподілу, логістика забезпечення тощо.
Аналогічно розвивається теорія логістики і в Німеччині. На перших порах відсутній системний розгляд логістики. Логістичні рішення в цей час стосувалися окремих функціональних сфер, що викликало введення таких термінів, як заготівельна логістика, транспортна логістика, торговельна логістика, логістика збуту, логістика перероблення відходів, виробнича логістика тощо. Однак подальший розвиток теорії логістики досягає закономірного рівня і втілюється в практичній діяльності у формі логістики підприємства, логістичних центрів тощо.
У сучасних європейських мовах слово "логістика" загалом використовується в двох значеннях: 1) математична логіка; 2) техніка і технологія транспортно-складських робіт у військовій і цивільній сферах. У деяких мовах (іспанській,італійській, англійській) це слово вживається тільки в другому значенні. Так, в найновішому виданні Американської енциклопедії [6, с. 87] логістика визначається як "управління переміщенням і матеріально-технічним забезпеченням збройних сил.
Поряд з тактикою, стратегією і розвідкою логістика є одним із чотирьох найважливіших елементів військової науки. Терміном "логістика" може також позначатися постачальницько-збутова діяльність цивільних підприємств. Як умовні синоніми до терміна "логістика" в різні періоди використовувались такі терміни, як "управління матеріалами", "тотальний розподіл", "рохрематика", "фізичний розподіл". З початку 90-х рр. термін "логістика" став використовуватися не тільки в спеціальній літературі, але і в засобах масової інформації для означення нового напряму в науці — теорії і практики управління матеріальним, інформаційним і фінансовим потоками, тобто у всьому комплексі питань, пов'язаних з процесами обігу сировини, матеріалів, готової продукції, їх доставкою від постачальника до заводу-виробника і від заводу-виробника до кінцевого споживача відповідно до вимог та інтересів останнього [6].
Схематично періоди розвитку логістики можна подати у такому вигляді:
Таблиця 1.1 Періоди розвитку логістики
Дата добавления: 2015-10-19; просмотров: 1056;