Об’єкт логістичних рішень, логістичний продукт.
Аналізуючи розуміння логістики підприємства як системи управління потоками матеріалів, грошей та інформації, доходимо висновку, що об'єктом логістичних досліджень може бути все те, що є темою логістичних міркувань, тобто логістичний продукт і логістична послуга (сировина, матеріали, продукти (вироби), агрегати, послуги, персонал, інформація, гроші). Отже, матеріальні об'єкти логістики представлені логістичним продуктом у формі сировини, комплектувальних виробів, деталей, частин, напівфабрикатів, готових виробів. Оскільки цим потоком матеріалів керують через інформацію, яка передує матеріалопотоку, його супроводжує і доганяє, тому логістично важливу інформацію також розглядають як логістичний об'єкт у формі логістичної послуги — інформаційного обслуговування. Це однаковою мірою стосується і фінансових потоків, параметри яких — важливі об'єкти логістики.
Логістичний продукт характеризується складною внутрішньою структурою, в якій вирізняються три рівні (рис. 2.5). Перший з них стосується передовсім фізичної форми продукту, яка своєю чергою пов'язана із суттю продукту з точки зору потреб, заявлених на ринку. Другий рівень — це товар як вантаж, який характеризується певними формою, вагою, упакуванням, а насамперед маркою. Третій рівень — це логістичний продукт як комплекс побажань і очікувань споживачів, що практично означає переміщення і складування вантажу у логістичному ланцюзі поряд із іншими додатковими функціями, такими як пакування, страхування, кредитування поставок, ремонт і зберігання, кожна з яких відособлено може трактуватися як засіб надання відповідної логістичної послуги.
Отже, логістичний продукт є комплексом погоджених вимог клієнтів, які можуть бути реалізовані на певному рівні у логістичній системі. У зв'язку з тим фізична форма вантажу стає товаром, логістичним продуктом, центральним пунктом логістичної системи тільки тоді, коли його економічна форма дає можливість усім ланкам логістичного ланцюга досягнути запланованих прибутків.
Таким чином, товар, який є предметом цільового переміщення, називаємо вантажем. Вантаж, який у свою чергу є предметом логістичного обслуговування, називаємо логістичним продуктом, тому що цей термін є ширшим поняттям, ніж вантаж. Отже, результатом логістичного процесу є продукт, який характеризується певними рисами, що становлять конкретну вартість для споживача.
Еволюція у сфері переходу від вантажу до логістичного продукту при переміщенні між виробником і споживачем здійснилась практично за останні 20 років. Вона характеризується, з одного боку, нерозривністю фізико-хімічних і економічних рис, з іншого боку, у логістичній системі саме економічні риси товару визначають кінцеву вартість, тобто утримання логістичного продукту на ринку.
Наприклад, згідно з Р.Г. Баллоу, коли концентрація логістичного продукту зростає, витрати транспортування і складування, як відсоток вартості продукту, зменшуються. Тому логістичні витрати можуть зменшуватись швидше, ніж ціна продукту (рис. 2.6).
Створення окремими сферами логістичної діяльності, такими як транспортні, складські або процес замовлень в цілому, певних вартостей складає ланцюг вартостей, які додаються до продукту під час його виробництва і дистрибуції.
Незалежно від того, у товарному обороті має місце цикл життя логістичної, тобто складсько-транспортної, пакувальної, інформаційної послуги тощо.
Дата добавления: 2015-10-19; просмотров: 2612;