ТЕМА 10 показникИ аналізу ефективності комерційної діяльності торгового підприємства

 

Для того, щоб торгове підприємство успішно функціонувало, необхідно провести глибокий аналіз його комерційної діяльності в залежності від ринкового середовища, яке постійно змінюється. Це дозволить зробити підпри­ємство стійко прибутковим і конкурентоспроможним, забезпечити його роз­виток, передбачувати майбутнє.

Проводячи систематичний і глибокий аналіз комерційної діяльності, можна:

• швидко, якісно і професійно оцінювати результативність комерційної роботи як підприємства загалом, так і його структурних підрозділів;

• точно і своєчасно знаходити і враховувати чинники, що впливають на прибуток, який отримується по конкретних видах товарів і послугах, що надаються;

• визначати витрати на торгову діяльність (витрати обігу) і тенденції їх зміни, що необхідно для визначення продажної ціни і розрахунку рента бельності;

• знаходити оптимальні шляхи вирішення комерційних проблем торговій діяльності, що приводить окремі торгові підприємства до збитковості і навіть банкрутства. У зв'язку з цим однією з найважливіших умов ефективності комерційної діяльності торгового підприємства є економія витрат обігу.

Іншою важливою умовою ефективності комерційної діяльності торгового підприємства є швидкість обігу товарів, що виражається в показнику товарообігу.

Товарооборотність- це швидкість обігу товарів або час, протягом якого реалізовуються товарні запаси. Прискорення товарообігу є основним критерієм оцінки роботи комерційної організації, оскільки означає скорочення часу перебування товарів в сфері обігу, а значить, більш швидкий оборот грошових коштів і меншу потребу в них для здійснення торгових процесів.

Товарні запаси в днях на певну дату показують, на скільки днів торгівлі організація (підприємство) забезпечена товарами. Показник товарних запа­сів у днях розраховується шляхом ділення суми товарних запасів на певну дату на одноденний оборот майбутнього періоду, бо ці товари призначені для торгівлі в майбутньому періоді. Товарооборотність відображає середній час обігу товарного запасу за певний період (рік, квартал) або виражає чис­ло оборотів середнього запасу за вказаний період.

У першому випадку товарооборотність розраховується в днях до оборо­ту, у другому - числом оборотів середнього запасу.

Товарооборотність в днях до обороту розраховується шляхом ділення середнього запасу товарів на середньодобовий оборот за певний період за формулою:

О = Зс / Тсд;

де О - товарооборотність у днях (тривалість одного обороту);

З- середній запас товарів за певний період;

Тсд – середньодобовий товарооборот за той же період.

 

Товарооборотність, що виражається числом оборотів середнього запасу за якийсь період (рік) розраховується:

К=П\Зс ; К=Ч\О,

де К- кількість оборотів товарної маси за звітний період; П- об’єм продажу товарів; Зс- середній запас товарів; Ч - число днів у звітному періоді; О - товарооборотність у днях (тривалість одного обороту).

Розрахована товарооборотність по торговій організації відображає се­редній час, протягом якого товари знаходилися в даній організації з моменту отримання їх від постачальника до моменту їх продажу.

Оборотність товарів характеризує якість управління комерційними про­цесами, положення справ з товарною масою і товарними запасами.

Прискорення часу обігу товарів має велике економічне значення як для окремої торгової організації,; так і для всієї торгівлі загалом.

Допоміжними показниками швидкості обігу товарів є такі показники, як роздрібний товарооборот на 1 м2 торговій площі і оптово-складський оборот на 1 м2(1 м3) складської площі, які мають органічний зв'язок із швидкістю обігу товарів та ефективністю використання основних коштів торгової організації.

Порівнюючи фактичні показники товарообороту на 1м2 торгової або складської площі з оптимальними (нормативними), можна зробити висно­вок про ефективність використання торгової (складської) площі магазину або складу. Однак, кожний із розглянутих вище показників ефективності комерційної діяльності, взятий нарізно, недостатньо повно враховує і характеризує ефективність торгової організації (підприємства) загалом.

Кінцевим результатом діяльності торгового підприємства є вартість реалізованих товарів і послуг. Тому ефективність комерційної діяльності торгового підприємства може бути виражена узагальнюючим показником, що розраховується як відношення вартості реалізованих товарів і послуг до витрат на їх реалізацію, за формулою:

 

Ефективність =

Вартість реалізованих товарів (послуг)

Реальні обігові витрати (витрати на реалізацію товарів та послуг)

В той же час для більш повної оцінки ефективності комерційної діяльності підприємства можливе використання такого узагальнюючого показника, при розрахунку якого зіставляються результати діяльності підприємства з усіма затраченими коштами, включаючи вкладення коштів в основні та оборотні фонди.

Торгове підприємство незалежно від своїх масштабів і профілю діяльності повинно займатися внутрішнім плануванням. Планування має на увазі визначення цілей підприємства на певну перспективу, знаходження і аналіз способів їх реалізації і ресурсного забезпечення.

 








Дата добавления: 2015-10-13; просмотров: 1930;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.