Основи стратегічного аналізу діяльності підприємства будівельного комплексу

Стратегічний аналіз посідає важливе місце в процесі підготовки і прийняття управлінських рішень, є невід’ємною частиною планування господарської діяльності підприємств усіх форм власності та господарювання.

Економічна стратегія — це сукупність управлінських дій, спрямованих на підвищення ефективності операційної, інвестиційної, фінансової та інших видів діяльності підприємства.

В міру розвитку економіки керівники підприємств, головні бухгалтери та менеджери різних рівнів мають дедалі більше уваги приділяти розв’язанню стратегічних проблем, які зумовлюються перспективами розвитку підприємства. У цьому відношенні стратегічний аналіз тісно пов’язаний з плануванням, але де в чому відрізняється від нього.

Планування — це програма практичних дій, тоді як аналіз економічної стратегії підприємства має дослідницький характер. Управлінські рішення, що приймаються керівництвом, можуть бути спрямовані не лише на реальні об’єкти господарської діяльності, а й на вдосконалення інформаційних моделей, які передбачають ефективну стратегію програмних завдань. При підготовці управлінських рішень треба брати до уваги різні аспекти діяльності підприємства: економічний, соціальний, організаційний, політичний, правовий та інші. Економічний аспект управління відіграє найважливішу роль і його необхідно передбачати на всіх рівнях управління виробництвом.

Сучасні економічні умови, які характеризуються динамічністю та складністю кон’юнктури ринку, посиленням конкурентної боротьби, швидкими та непередбачуваними змінами законодавства, зумовили розвиток стратегічного підходу до процесу управління.

Стратегічний підхід до процесу управління дає змогу підприємствам своєчасно та адекватно реагувати на зміни в середовищі їх функціонування та формувати конкурентні переваги, що в довгостроковій перспективі забезпечать зростання вартості господарських одиниць та досягнення ними стратегічних цілей.

Місце та роль стратегічного аналізу в стратегічному управління визначається трактуванням його суті та співвідношенням аналізу та процесу управління.

Сьогодні не існує єдиного підходу щодо трактування сутності стратегічного аналізу, його завдань, об’єктів та етапів, також однозначно не визначено його предмет та інструментарій.

Стратегічний аналіз є початковим етапом розробки стратегії діяльності будівельного підприємства, що ґрунтується на дослідженні та оцінці внутрішнього, робочого та зовнішнього його середовища, в якому знаходиться підприємство, і дає можливість виявити наступне: 1) які, в дійсності, є в наявності стратегічні можливості у підприємства будівельного комплексу; 2) яка альтернативна стратегія найкраща з позиції критеріїв для оцінки і вибору її ефективності (див. рис. 5.1).

Дослідження, як показано на рис. 5.1, проводяться у двох основних напрямках:

1) досліджується ситуація і умови конкуренції в будівельному комплексі, де функціонує підприємство;

 

 

Рис. 5.1 Зв’язок між аналізом макро- і мікросередовища та його висновками

 

2) вивчається мікросередовище (ситуація всередині) самого підприємства будівельного комплексу.

Перший напрямок відноситься до макросередовища підприємства будівельного комплексу, а другий — до його мікросередовища. Для прикладу, ключові питання стратегічного аналізу діяльності підприємства будівельного комплексу наведено на рис. 5.2.

Діюче підприємство здійснює свою будівельну діяльність у певному середовищі. Його внутрішнє середовище є джерелом життєвої сили в життєвому циклі конкурентної переваги організації. Воно містить в собі той стратегічний потенціал, що надає можливість підприємству існувати та виживати на ринках будівельної продукції чи послуг у відповідному інтервалі часу. Внутрішнє середовище може бути також джерелом різних проблем і навіть неспроможності (банкрутства) підприємства будівельного комплексу в тому випадку, коли воно не забезпечує необхідних умов для його функціонування.

Зовнішнє середовище постачає будівельному підприємству необхідні матеріальні, трудові, фінансові та інші ресурси (в тому числі, - стратегічні), споживає його готову будівельну продукцію, роботи загально-будівельного і спеціалізованого характеру та послуги (замовники). Підприємство постійно взаємодіє з зовнішнім середовищем і забезпечує, тим самим, можливість власного виживання в довготерміновій перспективі.

Таким чином, стратегічний аналіз підприємства — це процес визначення критично важливих ключових понять зовнішнього і внутрішнього середовищ, що можуть вплинути на здатність підприємства будівельного комплексу досягати своїх цілей, як в коротко-, так і в довгостроковій перспективі.

У процесі стратегічного аналізу необхідно звертати увагу на логічний перехід від аналізу мікро- і макросередовища підприємства до розробки альтернатив і вибору зних оптимальної стратегії. Схематично цей процес зображено на рис. 5.3.

Ринкова економіка передбачає, що кожна людина, турбуючись про свій добробут, добробут своєї родини, щоденно, протягом усього життя приймає рішення і відповідає за їх наслідки, покладаючись на власні зусилля і здібності. Щоб добитися бажаних результатів, потрібно завчасно і ґрунтовно оцінити всі обставини можливої проблемної ситуації як конкретній особі, так і підприємству будівельного комплексу.

 

 

Рис. 5.2 Ключові питання стратегічного аналізу макро- і мікросередовища фірми

На результати діяльності людини, підприємства, галузі капітального будівництва чи інвестиційного комплексу Донбасу і країни в цілому впливає внутрішнє, робоче і зовнішнє середовище. Внутрішнє середовище є джерелом сили підприємства, зовнішнє — джерелом, що постачає підприємству ресурси, необхідні для підтримки його внутрішнього стратегічного потенціалу на відповідному конкурентоспроможному рівні. Завданням стратегічного аналізу є своєчасна і правильна оцінка балансу між підприємством і зовнішнім середовищем, відпрацювання висновків стратегічного аналізу про те, як має діяти підприємство у довгостроковій перспективі, щоб в умовах конкуренції з іншими організаціями добиватися підтримки балансу в обміні з навколишнім середовищем, та, відповідно, забезпечувати стійке власне існування.

Стратегічний аналіз, використовуючи багатий арсенал інструментів (способів і прийомів) проведення аналізу з комп’ютерними технологіями, обов’язково зважає на макро- оточення, правові і політичні умови (боротьба за владу впливає на оборот грошей, ресурсів), збір податків, соціальну політику (впливає на зовнішнє і внутрішнє оточення організації), технологічну політику та інші фактори.

При аналізі завжди враховуються наступні обставини:

1. зовнішнє (покупці, постачальники, конкуренти, ринок робочої сили) і внутрішнє середовище (взаємовідносини між менеджерами і робітниками, кадрові та організаційні питання, виробнича сфера) впливають одне на інше. Зміни в одному обов’язково призводять до змін в іншому. Тому дослідження всіх чинників потрібно проводити не окремо, а разом, системно, комплексно;

 

 

Рис.5.3 Стратегічний аналіз як інструмент вибору стратегії оновлення фірми

 

2. рівень впливу окремих факторів і напрямок їхньої дії різноспрямований.

Стратегічний аналіз витрат на створення готової для споживання продукції будівельного комплексу проводиться з метою прогнозування напрямків подальшого розвитку та оновлення діяльності підприємства. Він забезпечує вибір найоптимальніших майбутніх управлінських рішень, що вимушені приймати менеджери всіх рівнів управління підприємством будівельного комплексу. Особливістю стратегічного аналізу є те, що в ньому дуже мало рутинних процедур і дуже багато творчості. Теорія стратегічного аналізу формується на основі узагальнення практики успішного розв’язання завдань управління підприємством, виділення окремих управлінських схем і тверджень, що показують, за допомогою чого можна добитись ефективного результату. Іншими словами, теорія стратегічного аналізу допомагає підприємству і будівельникам-бізнесменам досягти позитивних успіхів в їхній нелегкій праці.

Результати стратегічного аналізу використовуються для прогнозування майбутнього розвитку організації, складання стратегічного плану заходів, тактичних і оперативних планів, діагностики суб’єктів та об’єктів управління, при дослідженні причинно-наслідкового механізму формування динаміки соціально-економічних явищ та процесів, в процесі моніторингу економічної кон’юнктури, при прогнозуванні та прийнятті оптимальних управлінських рішень.

На основі даних стратегічного аналізу підприємства, перед складанням бізнес-плану і поточних планів розвитку, визначають рівень беззбитковості кожного виду виробляємої продукції; необхідну коштів на покриття можливих втрат; приймають рішення про збільшення чи зменшення обсягів реалізації всіх видів продукції, про договірні ціни на будівництво, інвестування коштів, доцільність надання чи одержання кредитів, про зниження собівартості через удосконалення виробничої програми, управління збутом готової будівельної продукції (послуг), вибір техніки і технології виробництва, вибір альтернативи власного виробництва чи постачання (логістичні послуги) зі сторони.

Ключовими в теорії стратегічного аналізу є такі категорії: операційний важіль, рівень беззбитковості, поріг рентабельності та запас фінансової стійкості підприємства.

Для прийняття стратегічних рішень необхідна своєчасна і повна інформація, бо підприємство може зазнати збитків і навіть збанкрутувати.

Стратегічний аналіз технологічних особливостей дає можливість передбачити резерви зниження витрат, що їх відкриває розвиток науково-технічного прогресу, трансферу технологій та новітніх знань для виробництва продукції будівельного комплексу і для модернізації технології виготовлення та збуту цієї продукції.

Роль стратегічного аналізу в системі управління підприємством визначається його перевагами, що дають змогу: створити інформаційну базу для прийняття стратегічних управлінських рішень top-менеджерами організації будівельного комплексу на основі оцінювання внутрішнього, робочого та зовнішнього середовища; зменшити негативний вплив змін зовнішнього та внутрішнього середовища, викритих в процесі SWOT-аналізу, на результати діяльності підприємства; швидко відреагувати на зміни та вносити відповідні корективи до стратегії, що реалізується на даному етапі діяльності суб’єкта ринку; визначити необхідний рівень стратегічного потенціалу підприємства та дію чинників зовнішнього середовища, що у поєднанні дають змогу досягнути його стратегічних цілей і адаптувати організацію будівельного комплексу до потреб трансформаційної економіки.

Розглянуті підходи до стратегічного аналізу більш точно та повно розкривають його суть, а також дають можливість з іншого боку розглядати місце та роль стратегічного аналізу в процесі управління підприємством.

Менеджери підприємства будівельного комплексу всіх рівнів ієрархії повинні мати чітке уявлення про роль мікро- і макросередовища підприємства для того, щоб достовірно і адекватно визначити його стратегічні перспективи, сформулювати цілі і завдання, виробити стратегію розвитку підприємства, націлену на посилення його конкурентної позиції (конкурентного статусу) на ринку реалізації готової будівельної продукції чи послуг, що надаються .

При проведенні аналізу галузі, стану компанії, можливостей вибору альтернативних напрямів розвитку підприємства і відбувається основна робота по формуванню базового підходу до нової стратегії розвитку . Перш ніж детально розглянути основні етапи розробки стратегічного плану, необхідно зробити зауваження про інформацію, що вимагається для аналітичної роботи. Отримання такої інформації, її коригування, ведення бази даних - завдання самого підприємства, що вимагає серйозних фінансових витрат, організаційних зусиль і наявності кваліфікованих менеджерів. Але навіть при добре поставленій роботі з інформацією у ряді випадків отримати реальну інформацію просто неможливо. Це відноситься, наприклад, до невизначеності зміни зовнішньої обстановки або до даних по структурі витрат конкурентів, які являються, як правило, їх комерційною таємницею.

Метою галузевого аналізу є визначення привабливості галузі і її окремих товарних ринків.

Актуальність даного виду аналізу полягає у тому , що такий аналіз дозволяє зрозуміти структуру і динаміку галузі, характерні для неї можливості і існуючі погрози, визначити ключові чинники успіху і на цій основі розробляти стратегію поведінки підприємства на ринку, що дозволить йому вижити у жорстких умовах ринкової конкуренції.

При проведенні галузевого аналізу основним об'єктом дослідження служить господарська галузь - сукупність підприємств, що конкурують на одному споживчому ринку з аналогічними товарами або послугами. Господарська галузь охоплює сфери виробництва, розподіли і споживання певних товарів і послуг.

Стратегічний аналіз галузі включає декілька розділів (етапів):

- визначення головних економічних характеристик галузі;

- рушійні сили розвитку галузі;

- оцінка сил конкуренції;

- оцінка конкурентних позицій підприємств, що змагаються, в галузі;

- аналіз найближчих конкурентів: які їх можливі дії;

- ключові чинники успіху (КЧУ);

- оцінка перспектив розвитку галузі.

 








Дата добавления: 2015-10-09; просмотров: 2031;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.01 сек.