Сторони в договорі
Сторонами договору про надання інформаційних послуг виступають виконавець і замовник. Виконавець — це особа, яка надає послугу. В сфері інформаційних відносин це може бути, за загальним правилом, будь-яка особа, однак, якщо володілець інформаційного ресурсу визначений законодавцем (державні інформаційні ресурси, бібліотеки, архіви тощо, визначений договором чи набув прав на інформаційний ресурс, базу даних, архів, документи, листи) за законом, право надавати відповідні інформаційні послуги може лише ця особа або інша особа за її дозволом. Діяльність, в межах якої здійснюється надання інформаційних послуг, може належати до числа такої, що підлягає ліцензуванню.
Визначення виконавця залежить, таким чином, від режиму доступу до інформації. Перш за все, інформація може знаходитись у відкритому режимі. Доступ до такої інформації не може бути обмеженим. Це, зокрема, будь-які офіційно опубліковані закони, будь-які нормативно-правові акти, які зачіпають права, свободи і обов'язки людини і громадянина, опубліковані офіційно, інформація, що містить загрозу для життя і здоров'я людей, достовірна інформація про стан навколишнього природного середовища та інші передбачені законом види інформації. Інформація з обмеженим доступом поділяється на таємну і конфіденційну. Так, державна таємниця, службова таємниця, комерційна таємниця, професійна таємниця, таємниця особистого життя накладають значні обмеження на можливості як отримувати, так і надавати інформаційні послуги в зазначених сферах. Спеціальними законами в інформаційній сфері також чітко визначається коло осіб і умови, за яких надається інформація з обмеженим доступом. Враховуючи, що права на комерційну таємницю віднесені законодавцем до виключних прав інтелектуальної власності, регулювання їх здійснюється на підставі норм книги IV ЦК України.
Найчастіше договір про надання інформаційних послуг укладається щодо відкритої інформації, а, отже, виконавцем є володілець відповідного інформаційного ресурсу або особа, що має право надання доступу до інформаційного ресурсу.
Замовником виступає особа, яка отримує послугу з урахуванням попередніх зауважень щодо режимів доступу до інформації.
Інформаційні послуги, як і будь-які інші послуги, пов'язуються, переважно, з особою, яка їх надає. Саме до цієї особи ставляться підвищені вимоги, зокрема, саме на виконавця покладається обов'язок отримати спеціальний дозвіл—ліцензію на здійснення своєї діяльності. Від виконавця можуть вимагатися також певна освіта, кваліфікація, стаж роботи. Останнє є важливим, якщо замовники мають на меті отримати достовірну, повну, своєчасну інформацію, передану за допомогою складних новітніх інформаційних технологій. В переважній більшості випадків вимоги замовника поширюються і на можливості захисту інформації від ознайомлення з нею інших осіб, що неможливо без використання інформаційних мереж і без застосування електронного цифрового підпису, а також новітніх засобів захисту інформації, якими володіють досвідчені фахівці, що може бути предметом і окремих договорів.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 603;