Медична таємниця
Одним із важливих прав пацієнта є право на медичну таємницю. Це наріжний камінь медичної етики, оскільки сприяє встановленню довірчих взаємовідносин між лікарем і пацієнтом.
Вимоги щодо збереження лікарської таємниці закріплюються різними нормативно-правовими актами з питань медичної допомоги. Так, відповідно до Міжнародного кодексу медичної етики (1949 р.) лікар зобов'язаний дотримуватися абсолютної таємниці в усьому, що він знає про свого пацієнта, навіть після його смерті.
Аналогічні вимоги містить «Декларація в політиці в галузі забезпечення прав пацієнта в Європі», прийнята в 1994 p., згідно з якою всі відомості про стан здоров'я пацієнта, діагноз, лікування тощо є конфіденційними. Розкрити ці відомості можна тільки за згодою пацієнта.
Конвенція про права людини в біомедицині (Convention on Human Rights and Biomedicine. DIR/JUR (96), 14, Strasbourg 1996) відомості про стан здоров'я людини визнає складовою права на повагу до приватного життя (ст. 10). Право на повагу до приватного життя людини охороняється також положеннями Європейської конвенції про захист прав і основних свобод людини.
Вітчизняним законодавством право на лікарську таємницю регулюється Основами законодавства України про охорону здоров'я від 1992 р. (ст. 40), а в ЦК України закріплене як право на таємницю про стан здоров'я (ст. 286).
Узагальнююча юридична характеристика права на медичну таємницю знаходить своє вираження в понятті цього суб'єктивного права.
Медичною таємницею визнається сукупність медичної та немедичної інформації про стан здоров'я фізичної особи-пацієнта, яка не підлягає розголошенню. Право на медичну таємницю полягає в утриманні від поширення відомостей щодо факту звернення особи до лікувального закладу за медичною допомогою, стану здоров'я, діагнозу її захворювання та інші відомості, отримані при медичному обстеженні, зокрема інформація про сімейне, інтимне життя людини, а також про стан здоров'я родичів, близьких осіб пацієнта. Зокрема, не підлягають розголосу: дані про саму хворобу, функціональні особливості організму, фізичні недоліки, шкідливі звички, особливості психіки, майновий стан, коло знайомств і інтересів, обставини, що передували захворюванню або спровокували його, тощо.
Лікарську таємницю, таким чином, слід розглядати не як утаювання медичної інформації від хворого, а як збереження в таємниці від інших осіб відомостей, які за правом належать пацієнтові, позаяк це таємниця пацієнта, охоронювана лікарем.
Усі ці відомості, що є медичною таємницею, поділяють на два види: медичні (відомості про стан здоров'я пацієнта) та немедичні (відомості про його інтимне й сімейне життя).
Медична таємниця поширюється на пацієнта, а також осіб, зобов'язаних дотримуватися такої таємниці (лікар тощо).
Учасниками відносин медичної таємниці виступають також інші особи, на яких покладено обов'язок утримуватися від зайвого втручання в особисте життя людини, пов'язане з її здоров'ям. Так, відповідно до ст. 286 ЦК України забороняється вимагати за місцем роботи чи навчання інформацію про діагноз і методи лікування фізичної особи.
Відповідно до Основ законодавства України про охорону здоров'я пацієнт вправі ознайомитися зі своєю історією хвороби, а лікар у тих випадках, коли пацієнт хоче реалізувати своє право на ознайомлення з діагнозом хвороби, зобов'язаний пояснити пацієнтові в доступній формі стан його здоров'я, мету запропонованих досліджень і лікувальних заходів, прогноз можливого розвитку захворювання, в тому числі наявність ризику для життя і здоров'я.
За своїм правовим режимом лікарська таємниця в розумінні інформації про стан здоров'я пацієнта являє собою конфіденційну інформацію і різновид інформації з обмеженим доступом.
В юридичній літературі порушення лікарської таємниці пропонується розглядати як зловживання права на інформацію, що тягне цивільно-правову відповідальність. Тому лікар може відмовити в наданні інформації, яка, на його думку, належить до професійної таємниці. Право на медичну таємницю, інші види права на таємницю приватного життя можуть бути обмежені для окремих категорій, зокрема, так званих публічних осіб. Ступінь відкритості інформації про таких осіб має бути більш широкий, оскільки такі особи, погоджуючись з рівнем своєї популярності, мають бути готовими до того, що до їх приватного життя суспільство виявлятиме більше зацікавленості, ніж до пересічної людини.
У літературі обгрунтовано дві основні позиції щодо припустимості поширення положень про публічних осіб на дані про стан здоров'я і визнання лікаря джерелом (або навіть розповсюджувачем) такої інформації.
Ряд авторів (М. Я. Яровинський та ін.) вважають недоцільним позбавляти публічних осіб гарантій захисту такого роду персональних даних, оскільки для лікаря всі мають бути рівними.
Однак французький лікар та історик П'єр Аккос, один з авторів книги «Ці хворі, які правлять світом», на прикладах Саддама Хусейна, Франсуа Міттерана, Бориса Єльцина та ін. робить висновок, що від хвороб, до яких схильні володарі держав, народ страждає більше за них.
Вирішення цієї проблеми потребує законодавчого вирішення питання щодо меж доступності такої інформації і виключення її з розряду конфіденційної. При цьому має бути дотримана повага до людини і захищене її право на приватне життя на основі принципу розумного співвідношення між свободою слова, правом на інформацію, з одного боку, і правом на таємницю приватного життя, зокрема лікарську, — з другого. Такий підхід дасть можливість законодавчо врегулювати відносини з обнародування лікарями (наприклад, проведенням прес-конференцій тощо) інформації щодо стану здоров'я таких осіб, ступінь відомостей, які можуть бути розголошеними та які повинні залишатися в таємниці, принаймні на певний час.
Зокрема, відступ від принципу лікарської таємниці можливий у випадках, коли хвороба може призвести до важких наслідків у родині, створити загрозу для оточуючих або для суспільства (наприклад, у випадку захворювання на СПІД). При цьому навіть за наявності цих обставин порушення лікарської таємниці є обмеженим, оскільки суспільно важливі відомості не оголошуються публічно.
Важливим є питання правового регулювання обсягу прав пацієнта на інформацію про стан свого здоров'я. В Україні пацієнт має право на інформацію про стан свого здоров'я, якщо інформація про несприятливий діагноз не погіршить стан хворого та не ускладнить процес лікування.
У зв'язку з цим вітчизняна доктрина слушно виходить з необхідності брати до уваги у кожному конкретному випадку характер відомостей, що повідомляються, особистість пацієнта, рівень його інтелектуального розвитку, особливості психіки.
Якщо прогноз захворювання несприятливий, то не завжди доцільно інформувати хворого про стан здоров'я. У цьому випадку лікар має право повідомити пацієнту неповну і лише ту інформацію, яку він вважає за потрібне повідомити залежно від прогнозу захворювання.
Суб'єктами медичної таємниці (тобто зобов'язаними особами) є медичні працівники, інші особи, яким у зв'язку з виконанням їх професійних або службових обов'язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їхні результати, інтимне або сімейне життя людини. Такі особи не мають права розголошувати ці відомості, крім передбачених законодавчими актами випадків.
Правило про медичну таємницю зберігається і після смерті пацієнта з метою попередження випадків можливого заподіяння шкоди репутації пацієнта, його близьким. Відповідно до Основ законодавства України про охорону здоров'я відомості, які становлять об'єкт медичної таємниці, не підлягають розголошенню, крім передбачених законодавчими актами випадків. Порушення медичної таємниці можливе, коли збереження медичної таємниці шкодить суспільству або оточенню хворого. У цьому випадку лікар повинен порушити таємницю. Наприклад, медики зобов'язані інформувати відповідні державні органи про народження, мертвонароджених, смерть, поширення інфекційних хвороб, випадки жорстокого поводження з дітьми тощо.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 2204;