Власні числа і власні вектори матриці
Нехай — деяка квадратна матриця розміру з дійсними елементами, — деяке невідоме число. Тоді матриця , де Е — одинична матриця, називається характеристичною матрицею для матриці А:
.
Поліном n-го степеня називається характеристичним поліномом матриці А, а його корені – власними числами матриці А.
Можна стверджувати, що подібні матриці мають однакові характеристичні поліноми і, як наслідок, однакові власні числа.
Наслідок. Лінійне перетворення j в різних базисах має різні матриці, але всі вони мають однакові власні числа. Тому можна стверджувати, що лінійне перетворення j характеризується набором власних чисел, які далі називатимемо спектром лінійного перетворення j, або спектром матриці А.
Розглянемо лінійне перетворення j у просторі Vn, таке що переводить відмінний від нуля вектор у вектор, пропорційний до самого вектора :
(1.19)
Такий вектор називатимемо власним вектором перетворення j, а — власним числом, що відповідає цьому власному вектору.
Розглянемо тепер задачу відшукання такого базису для лінійного перетворення j, в якому б його матриця мала найпростіший діагональний вигляд.
Вважатимемо, що лінійне перетворення j має такий характеристичний поліном, що всі його корені дійсні і різні. Тобто, розв’язавши рівняння n-го порядку , знайдемо n різних дійсних коренів . Якщо виконується така умова, то лінійне перетворення j дійсного лінійного простору Vn має простий спектр.
Кожному власному числу lі відповідає певний власний вектор. Власних векторів у цьому разі буде також n. Вони утворюють лінійно незалежну систему векторів. Їх можна розглядати як базис Vn, в якому матриця лінійного перетворення A набирає найпростішого діагонального вигляду.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 2448;