Призначення прикладної соціальної психології
У наш час очевидним є той факт, що в різних галузях соціальної практики виникає потреба в прикладній соціальній психології. Призначення прикладного відгалуження соціальної психології полягає в тому, щоб застосувати теоретичні соціально-психологічні знання для вирішення конкретних практичних завдань у політиці, економіці, сфері виховання, навчання та ін. ЇЇ ефективність залежить від стану соціально-психологічної теорії. Попри порівняно молодий вік соціальної психології як науки, можливості використання її положень на практиці були розкриті й показані ще на рубежі XIX—XX століть. Передусім ідеться про застосування соціально-психологічного знання в рекламній справі. Відтоді на Заході прикладні соціально-психологічні дослідження набули значного поширення.
Щодо, зокрема, американського досвіду, то, усвідомлюючи необхідність розвивати теорію, створювати основу для інтеграції накопичених даних, більшість соціальних психологів США вважають основним напрямом ефективного розвитку соціальної психології подальше вдосконалення основних методів дослідження.
Коли говорять про основний метод, то мають на увазі передусім лабораторний експеримент, який, попри критику, залишається провідним методом. Популярність у США лабораторного експерименту криється в прийнятих методологічних засадах: методологічна основа американської парадигми пояснення ґрунтується на принципі методологічного індивідуалізму, експериментальної психологічної соціальної психології. Водночас дослідник може керуватись у своїй діяльності й позанауковими інтересами — необхідність публікуватися, бажання мати певний статус у науковому світі тощо. При цьому лабораторний експеримент, цілком природно, потрапляє в поле зору й формат уваги. Окрім лабораторного експерименту особливо розвиваються методи, які мінімально пов’язані з вербальним самозвітом піддослідних: удосконалюються методи спостереження, котрі раніше рідко використовувалися (розробляється техніка спостереження за невербальною поведінкою, переміщеннями в просторі та ін.); інтенсивно вивчаються методи психофізіологічного дослідження соціально-психологічних феноменів (нещодавно, приміром, було створено вимірювач психологічного стресу — пристрій, який може розрізняти емоційні модуляції голосу).
У практиці західноєвропейської соціальної психології, окрім експерименту, використовуються й інші методи, засновані на принципі невтручання в поведінку піддослідного, на уявленні про людину як активного суб’єкта, який є ініціатором соціальної дії та сам обирає стратегію й модель своєї поведінки: польове дослідження, спостереження, статистичний підрахунок, контент-аналіз різних документів, соціометрія, інсценівка соціальних ситуацій тощо. Є намагання створити метод, який цілком продиктований теорією. Ідеться про етогенічний метод норвежця Р. Харре, якому автори різних аналітичних оглядів пророкують хороше майбутнє і який застосовується для вияву шаблонів, що регулюють соціальну взаємодію. Вчені вважають, що альтернативою лабораторному експериментові можуть стати такі менш структуровані методи, як анкети з відкритими питаннями, інтерв’ю, обговорення ситуації з її учасниками.
Що стосується вітчизняного досвіду, то тут прикладні соціально-психологічні дослідження стали здійснюватися набагато пізніше і припадають на етап відродження соціально-психологічної науки на початку 60-х років XX століття. В ті часи на низці підприємств країни дослідники (теоретики й практики) почали проводити активну роботу над виявленням соціально-психологічних чинників праці і впровадженням рекомендацій у життя. Вивчалися, зокрема, такі проблеми, як адаптація новачків на підприємстві, ставлення персоналу до нововведень, взаємини в робочих групах, групова ефективність, стиль керівництва майстрів, організаційні комунікації та ін. Подальша практика показала, що рекомендації психологів сприяли розв’язанню ряду виробничих і соціальних проблем. Паралельно практичні результати, отримані в ході прикладних досліджень, певним чином збагачували й соціально-психологічну теорію.
Розвиток сучасної теоретичної і прикладної соціальної психології пов’язаний із загальними змінами, що відбуваються у відповідному соціокультурному середовищі. Реальність така, що на початку XXI століття соціокультурний контекст розширився до глобальних розмірів. П. Шихірев стверджує, що сьогодні взаємозалежність людей, яка усвідомлювалася ними раніше в межах власної сім’ї, племені, країни, зросла настільки, що дає про себе знати як взаємозалежність глобальна; об’єкт, з яким працює психолог — психіка людини — передбачає використання саме глобального підходу. Вчений вважає, що це сьогодні не абстрактна моралізаторська догма, а суто практичний історичний імператив. Глобалізація в психологічній науці проявляється в інтернаціоналізації, поширенні загальних стандартів дослідження й виходу досліджень за межі особистості й міжособистісних стосунків на вищі рівні — спільнот, суспільства й цивілізації загалом. У зв’язку з цим дедалі більшого значення набувають: кроскультурні дослідження; дослідження соціальних ритуалів, традицій, міжгрупових відносин, соціальної справедливості, взаємної відповідальності (правової, моральної, економічної, психологічної, соціальної, благочинної, професійної) суспільства й особистості, суспільства й різних соціальних спільнот; аналіз і вивчення етнічної ідентичності; уточнення з позицій теорії і практики соціальної психології таких її базових категорій, як соціальне, образ, соціальна взаємодія, спілкування, соціальний обмін, цінність, ціннісне відношення, моральність, масова свідомість, громадська думка, духовність, соціальний капітал; переосмислення наявних і пошук нових методів дослідження тощо; увага до морального досвіду, ролі моралі в житті особистості, групи, суспільства загалом. Своєю чергою все це сприятиме дослідженню таких феноменів, як культурна ідентичність, міжкультурний контакт і адаптація, соціальний обмін і соціальний вплив у групах та міжгрупових відносинах, психологічне переживання, моральне переживання; накресленню нових моделей людини як істоти духовної, як найбільшої цінності, носія національного світогляду.
Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 684;