Структура соціальної психології за характером задач, що вирішуються
За характером задач, що вирішуються, соціальна психологія поділяється на:
• теоретична;
• прикладна;
• практична.
Теоретична соціальна психологія
По мірі накопичення нових емпіричних даних, що пов’язані з розширенням сфери прикладної соціальної психології, ще більше зростає значимість їх теоретичного осмислення.
Теорія пронизує всю систему соціально-психологічної науки, в тому числі і методологію, в якості концептуального апарату і найбільш загальних філософських положень, що стосуються визначення місця і ролі психічного фактору в соціальному житті. Теорія виконує методологічні функції засобу наукового пізнання.
Соціально-психологічна теорія припускає розробку, побудову та перевірку моделей соціально-психологічних явищ, що пов’язані з поведінкою і психічним станом індивіда в групі та специфікою сукупної групової, колективної та масової психічної діяльності людей.
Теорія безпосередньо пов’язана з інструментальним апаратом науки та фактичним матеріалом, котрий накопичений в ході дослідження. Вона залежить від рівня методики і техніки дослідження та від ступеня добротності, достовірності та репрезентативності емпіричного матеріалу.
Прикладна соціальна психологія
Призначення прикладного відгалуження соціальної психології полягає в тому, щоб застосувати теоретичні соціально-психологічні знання для вирішення конкретних практичних завдань у політиці, економіці, сфері виховання, навчання та ін. ЇЇ ефективність залежить від стану соціально-психологічної теорії.
Учені в основному наголошують, що призначення прикладної соціальної психології полягає в тому, аби студенти оволоділи навичками соціально-психологічної діагностики, консультування і психотехнологій. Тобто вона є своєрідним практикумом для них. Водночас прикладна соціальна психологія слугує керівництвом до дії практичним соціальним психологам.
Практична соціальна психологія
Областю практичного застосування соціальної психології як науки є вся система суспільних відносин.
Межі практичної соціальної психології найчастіше задаються через перелік розв’язуваних нею проблем, видів активності й галузей, у яких практикує спеціаліст-психолог. Відома думка, що практична соціальна психологія — це різновид прикладної соціальної психології; у практичній психології одиницею знання є не дослідження, а практична дія. Практичний психолог не дає рекомендацій, не досліджує дією, а сам втручається в певний соціально-психологічний процес, сам сприяє вирішенню певного завдання, надає допомогу. Тобто стратегія його діяльності докорінно різниться від діяльності дослідника, навіть такого, який здійснює прикладне дослідження. Вчені виокремлюють такі «формати» чи «території» практичної роботи соціального психолога, як психологічна консультація, клуб, соціальна організація.
Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 727;