Тема 9. Методи нематеріальної мотивації трудової діяльності
Першочерговою потребою людини було задоволення найнеобхідніших матеріальних потреб. Згодом вона стала працювати, щоб задовольнити різноманітні потреби не лише матеріального характеру. В країнах з розвинутою економікою, як слідчать результати досліджень не більше 45 % працівників віддають першість матеріальній винагороді. Частка тих, хто віддає перевагу нематеріальним мотивам за останні роки різко зросла. Від 60 % (Данія) до 90% (Ірландія) респондентів на перше місце поставили не високу заробітну плату, яка забезпечує високий добробут, а роботу з колегами, які подобаються, та виконання важливої роботи, яка дає відчуття творчості.
Постійні зміни в структурі, ієрархії мотивів слід розглядати як об’єктивну закономірність, властиву сучасним економічним системам. До чинників трансформаційних процесів , що відбуваються в мотивації трудової діяльності, належать:
а) зміни в структурі та якості сукупної робочої сили;
б) зміни у змісті праці;
в) зміни в матеріальному стані працівників і в цілому в якості їхнього життя;
г) вичерпання резервів підвищення ефективнисті праці за рахунок фізичних можливостей людини.
Реакцією на зміну в структурі мотивів стало виникнення чисельних сучасних концепцій. Ці концепції під назвами теорій “якості трудового життя”, “збагачення змісту праці”, “ гуманізації праці”, „співучасті трудящих” декларують необхідність нових підходів до підвищення соціальної та виробничої активності працівників, які передбачають розробку та впровадження в господарську практику:
а)програм гуманізації праці;
б)програм професійно-кваліфікаційного розвитку робочої сили;
в)нетрадиційних методів матеріального стимулювання (індивідуалізація заробітної плати, участь працівників у прибутках, плани групового стимулювання, право працівників на придбання акцій на пільгових умовах тощо);
г)програм широкого залучення трудящих до управління виробництвом;
д) планування кар’єри;
е) регулювання робочого часу тощо.
Дата добавления: 2015-09-28; просмотров: 538;