Організація заробітної плати. Організація оплати праці – складний процес, що складається з чотирьох складових і певної кількості елементів

Організація оплати праці – складний процес, що складається з чотирьох складових і певної кількості елементів. Основними складовими організації оплати праці є: тарифна система, форми і системи заробітної плати, нормування праці і преміювання.

При організації заробітної плати необхідно керуватися наступними принципами:

1. Оплата праці по його кількості і якості, рівна оплата за рівну працю.

Кількість праці визначається або величиною виробленої продукції, або величиною відпрацьованого часу.

2. Підвищення грошової заробітної плати.

Заробітна плата виступає одночасно і як міра праці, і як міра споживання трудящих. Зростання заробітної плати є основним засобом підвищення добробуту трудящих і відбувається внаслідок зростання кваліфікації, підвищення ефективності виробництва, поліпшення кількісних і якісних показників виробництва і праці, періодичного підвищення тарифних ставок і окладів, збільшення мінімальної заробітної плати.

3. Випереджальне зростання продуктивності праці в порівнянні із зростанням середньої заробітної плати.

Оптимальне співвідношення зростання продуктивності праці і середньої заробітної плати необхідна умова підвищення життєвого рівня населення і об’єктивна закономірність розширеного відтворювання, оскільки за рахунок зростання продуктивності праці забезпечується не тільки збільшення заробітної плати, а й розширення масштабів виробництва, а також поповнення суспільних фондів споживання

4. Диференціація і регулювання рівня оплати праці і різних груп і категорій працюючих.

Складна, більш кваліфікована праця оплачується вище простої, малокваліфікованої. Існує крім того диференціація оплати праці в залежності від умов праці, шкідливості, а також районне і міжгалузеве регулювання.

5. Єдність економічної політики щодо організації заробітної плати .

Встановлення в загальнодержавному масштабі тарифних ставок, сіток, окладів визначає рівень заробітної плати і її диференціації. При цьому державне регулювання заробітної плати поєднується з самостійністю і широкими правами підприємств в передбаченими законодавчими актами.

6. Ясність і простота

Основні принципи організації оплати праці здійснюється за допомогою тарифної системи, нормування праці, форм і систем оплати праці і системи стимулювання. Кожний з цих елементів має сурово певне призначення і у взаємодії один з одним забезпечують дійову систему управління заробітною платою.

За допомогою норм вимірюється кількість праці, за допомогою тарифної системи здійснюється диференціація заробітної плати з урахуванням складності, умов праці і її народногосподарського значення.

Зв’язок заробітку працівників з кількісними і якісними результатами їх праці і систем стимулювання.

При організації оплати праці необхідно домагатися такого положення, щоб напрями стимулювання і мотивація вчинків, дій працівників співпадали.

Досягнення цілей мотивації вчинків відбувається і за допомогою інших чинників, непов’язаних з оплатою праці. Це такі як хороші відносини з товаришами, зручна змінність, різноманітна, цікава робота, поліпшення житлових умов, безкоштовне харчування, і забезпечення транспортом тощо.

Тарифна система являє собою сукупність елементів, з допомогою яких суспільство установлює вихідну диференціацію в оплаті праці різних груп працівників в залежності від складності і умов праці, особливостей окремих галузей промисловості і виробництва, кліматичних умов конкретної місцевості забезпечення масштабах країни єдності міри праці і її оплати.

Тарифна система складається із тарифних сіток, тарифних ставок робітників тарифно-кваліфікаційних довідників характеристик робіт і професій робітників, схем посадових окладів керівників, спеціалістів і службовців і кваліфікаційного довідника посад службовців. Вона доповнюється різноманітними надбавками доплатами до тарифних ставок і посадових окладів, які установлюються для стимулювання якісних показників роботи, які перевищують передбачені кваліфікаційними вимогами. До них відносяться всі надбавки доплати, пов’язані з сумісництвом професій і посад, виконанням додаткових обсягів робіт меншою кількістю працівників, багатостаночним обслуговуванням, високою професійною майстерністю тощо. На сьогодні вони закріпились в постійній частині заробітної плати, що здержує мотивацію до продуктивної праці, руйнує певні співвідношення в оплаті праці по галузям, і це можна розглядати як одну з причин інфляційних процесів, руйнуючих економіку України.

Важливим елементом організації праці на підприємстві є її нормування, сутність якої полягає у визначенні об’єктивно необхідних витрат робочого часу при проектуванні раціональних трудових процесів і установленні прогресивних науково обґрунтованих норм праці. Нормування праці передбачає удосконалення організації праці і технологічних процесів на робочих місця а також повне і екон6омічно ефективне використання устаткування. З допомогою нормування праці вирішується питання, пов’язані з його плануванням і створенням фонду оплати праці, а також забезпечується однакова інтенсивність праці на різних за змістом і складності роботах.

Таким чином нормування праці – це вид діяльності з управлінням виробництвом, задач якого – визначення необхідних витрат і результатів праці, а також оптимального співвідношення між чисельністю робітників різних груп і кількістю одиниць устаткування. Це означає, що норми повинні відповідати найбільш ефективним для умов конкретної ланки варіантам технологічного процесу, організації праці виробництва і управління. Отже, система норм праці сприяє найкращому використанню трудових і матеріальних ресурсів виробництва, оскільки вона є першоосновою організації праці і виробництва, і визначається на основі одного чи декілька трудових нормативів.

Інші складові тарифної системи розглядаються в наступних темах конспекту лекцій

Контрольні запитання.

1. Назвіть та охарактеризуйте основні рівні формування заробітної плати.

2. Опишіть структуру організації заробітної плати в ринковій економіці.

3. Чим зумовлена необхідність державного втручання в організацію заробітної плати і якими є допустимі межі цього втручання?

4. Ваша оцінка ефективності сучасної державної політики у сфері оплати праці.

5. За якими напрямками має здійснюватися посилення ролі держави в регулюванні заробітної плати?

6. Чому за умов ринкової економіки постійно зростає роль договірного регулювання заробітної плати?

7. Правове забезпечення договірного регулювання оплати праці в Україні.

8. Розкрийте зміст функцій заробітної плати.








Дата добавления: 2015-09-28; просмотров: 699;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.