Енергозбереження у процесах вироблення теплової енергії в котельних.
Починаємо аналіз за розглянутою раніше глобальною структурою аналізу за етапами.
Етап 1. Виробництво теплової енергії в котельних є споживачем двох видів енергоресурсів - енергії органічного палива та електричної енергії для власних потреб. Стратегія енергозбереження полягатиме у зменшенні як абсолютних – ВПК, (т у.п/год), та WПК, (кВт.год/добу), так і питомих – bт ПК, (кг у.п/Гкал) та ет ПК, (кг у.п/Гкал), витрат палива та електричної енергії.
Розрахункові формули для визначення витрати палива – B ПК , Гкал/год, та електричної енергії – Wвл.пПК,кВт.год/год,в котельній мають наступний вигляд:
BПК = QвідпПК / (Qн р · ηкот) (12.5)
де:
QвідпПК – обсяг відпущеної від парової котельні теплоти, Гкал/год;
ηкот – ККД парового котла, од.
Wвл.пПК= eвл.пПК · QвідпПК (12.6)
де:
eвл.пПК – питома витрата електричної енергії на систему власних потреб котельні. Визначається за відповідними методиками, кВт.год/Гкал;
Qвідп ПК– кількість відпущеної теплової енергії котельнею за визначений термін часу, наприклад за годину, Гкал/год.
Процес вироблення теплової енергіїмає наступні загальновідомі параметри: ККД котлів, кількість виробленої теплової енергії, кількість електроенергії спожитої системою електропрводів власних потреб, тощо. І загального переліку параметрів, що визначають процес виділяємо “енергетичні” з метою подальшого впливу на них і одержання ефекту енергозбереження.
Реальними енергетичними параметрами, що впливають на зменшення споживання палива та електричної енергії є:
81. зменшення відпущеної теплової енергії від котельні – QвідпПК;
82. збільшення ККД котлоагегатів ηкот;
83. зменшення електричної потужності, що споживають димососи, вентилятори, живильні насоси, система освітлення, система автоматичного регулювання –Wвл.пПК;
84. збільшення теплоти згорання палива –Qнр .
85. зменшення втрат теплоти у внутрішньокотельних системах – QвтрПК .
Етап 2.Макропоказниками енергоспоживання котельні є годинна витрата палива, що визначається формулою (5.12), годинна витрата електроенергії на власні потреби котельні, що визначається за формулою (6.11) та годинна втрата теплової енергії в системі власних потреб котельні, що визначається за формулою:
QвтрПК = Σ Qвтрі (12.7)
де:
Qвтрі – втрата теплоти у кожному елементі структури парової котельні (в деаераторі, в системі приготування палива, в системі підготовки хімочищеної води, тощо), Гкал/год.
Показниками енергетичної ефективності котельні є:
86. ККД котельні з виробленої теплоти, що визначається за формулою:
ηПКвир = ηт.п · ηкотл (12.8)
де:
ηт.п – коефіцієнт, що враховує втрати теплоти у внутрішньо котельних трубопроводах, од.
- питома витрата умовного палива на одну відпущену Гкал теплової енергії – bтПК, кг у.п/Гкал .
bтПК = 143 · φтПК/ ηПКвир (12.9)
де:
143 – кореляційний коефіцієнт, од;
φтПК– коефіцієнт, що враховує витрати теплової енергії на споживачі теплоти системи власних потреб котельні. Визначається за відповідними методиками. Знаходиться в межах від 1,02 до 1,07.
- питома витрата електроенергії на власні потреби – eвл.пПК , кВт.год/Гкал;
- питома витрата теплової енергії на власні потреби – qвл.пПК, Гкал/Гкал.
Етап 3.За базу порівняння визначаємо котельну європейської комплектації, такої ж виробничої потужності у якої питомі витрати палива та електричної енергії – (bтПК)Lim та (евл.пПК)Lim , відповідно на 15 % та на 20 % менші.
Етап 4.Формування методики енергетичного розрахунку не становить труднощів.Методики розрахунку параметрів та обсягів споживання енергоносіїв котельними є у відкритих джерелах інформації.
Етап 5.Енергетичними недосконалостями в існуючій котельні є:
87. занижений на 10 % ККД котельні, внаслідок низького експлуатаційного ККД котельних агрегатів у зв’язку із завищеною температурою відхідних газів, завищеним вмістом кисню в димових газах та підвищеним вмісто СО в димових газах.
88. завищене на 15 % електроспоживання системи електроприводів димососів, вентиляторів та живильних насосів;
89. не використання вищої теплоти згорання палива – природного газу, яка на 10 % перевищує нижчу теплоту його згорання..
Таким чином, існуюча парова котельна налічує три вузли енергетичної недосконалості (ВЕН).
Етап 6.Формую систему технічних рішень, що ліквідують всі три виявлені ВЕН, а саме:
90. потрібно збільшити ККД котельні за рахунок реалізації відповідних тех.нічних рішень з очистки поверхні теплообміну котлоагрегатів, удосконалення пальників, ліквідації присосів повітря по газовму тракту котлів, з удосконалення режиму роботи тяго-дутьової установки, з налагоджуВання системи управління горінням палива;
91. потрібно удосконалити систему власних потреб – електроприводів та вентиляторів, димососів, живильних насосів та їх електроприводів в напряму зменшення споживання електричної енергії.
92. потрібно використати вищу теплоту згорання природного газу за рахунок встановлення контактного економайзера з активною насадкою (КТАН) для використання теплоти конденсації водяних парів для нагрівання сирої води для потреб котельні.
Етап 7. Формуємо пропозиції на перший (він же буде завершальним) етап робіт з енергозбереження, включивши в нього ліквідацію всіх виявлених ВЕН.
Етап 8. Новими, енергощадними експлуатаційними параметрами оновленої котельні будуть:
93. збільшений ККД котельні;
94. зменшена витрата палива на котельну;
95. збільшена теплота згорання палива;
96. зменшено вміст кисню в димових газах котлоагрегатів;
97. зменшено споживання електроенергії системою власних потреб котельні;
Очікуваним результатом робіт з енергозбереження є зменшення витрати палива, що визначено за ф-лою (12.5) шляхом підстановки в неї змінених проектно-очікуваних (енергоощадних) параметрів, визначених на 6-му етапі.
Виконаний за відповідною методикою розрахунок теплової схеми енергоощадної котельні засвідчує зменшення витрати палива на 15 % та зменшення питомої витрати електричної енергії на 30 %.
Етап 9. Оскільки всі виявлені ВЕН були ліквідовані за один етап (тобто на 1-му етапі робіт з енергозбереження) то проектно-очікувані показники всієї роботи будуть ідентичними, визначеним на 8-му етапі.
Етап 10.Економічним показником реалізованих робіт з енергозбереження буде зменшення витрат коштів на закупівлю палива та електроенергії.
Етапи 11 – 15виконуються у разі наявності вимог Замовника щодо їх виконання.
Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 1282;