Взаємозв'язок енергії і маси
В багатьох підручниках говориться, що Ейнштейн відкрив закон пропорційності між енергією матеріального об'єкта і його масою:
Е = mс2.
Примітка. Видатний фізик-теоретик (якого Л. Д. Ландау відносив до десятки найбільших теоретиків світу) Л. Б. Окунь 8 років назад зі сторінок журналу "Успіхи фізичних наук" дорікав вчителям і авторам підручників, що з їх вини "допитливий учень відчуває почуття інтелектуального дискомфорту, знайомлячись з теорією відносності по існуючих підручниках" (і, додамо, з пояснень учителя, який переказує підручник).
За роз'ясненнями Окуня, немає формули Е = mс2, є: Е0 =mс2 її зміст: навіть у стані спокою частинка має енергію спокою Е0 (немовби зосереджену в частинці), яка пропорційна масі частинки: Е0~ m. Коефіцієнтом пропорційності виявляється c2: Е0=c2m (=mс2).
Запишемо вираз повної релятивістської енергії Е через енергію Е0 і енергію руху Wкін: Е = mс2+Wкін. Ділячи його на с2
одержимо
;
тут дріб — не "маса" еквівалент маси".
У шкільному підручнику творцем теорії відносності названо тільки Ейнштейна, тому формулу залежності m від v учні пов'язують з ним. Однак цю формулу одержав до Ейнштейна X. Лоренц, сам же Ейнштейн писав: "Негарно вводити поняття маси , для якого не можна дати ясного визначення; краще не вводити ніякої іншої маси, крім маси спокою".
Завершимо примітку: "... у кінці 20-го століття з поняттям маси, що залежить від швидкості, час остаточно розпрощатися" (Л. Б. Окунь). (Ця примітка — тільки для допитливих учнів, всім останнім досить тексту перед приміткою.)
Контрольні питання
1. Сформулюйте принцип відносності Ейнштейна.
2. Які висновки щодо розмірів тіл, їх маси та проміжків часу можна зробити, виходячи з теорії Ейнштейна?
3. Як правильно тлумачити закон Ейнштейна про зв’язок маси та енергії?
4. Чи суперечить теорія Ейнштейна механіці Ньютона?
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 734;