Енергозбереження у виробництві цукру.
Починаємо аналіз за розглянутою раніше глобальною структурою аналізу за етапами.
З дисципліни “Теплотехнологія харчових виробництв” відомо, що виробництво цукру здійснюється на цукровзаводах, які можуть є споживачами палива, тепловї енергії та електричної енергії.
Етап 1.Конкретне виробництво цукру є споживачем палива, оскільки енерготехнологічний комплекс цукрового заводу містить в собі власну ТЕЦ. Стратегія енергозбереження виробництва цукру полягатиме у зменшенні абсолютної – ВТЕЦ, (т у.п/год), та питомої – bтехн , (кг у.п/т буряку) витрати палива в ТЕЦ.
Розрахункові формули для визначення витрати палива в ТЕЦ – BТЕЦ,мають наступний вигляд:
BТЕЦ = BтТЕЦ + BеТЕЦ (12.12)
де:
BтТЕЦ – частка палива, спаленого в котлагагрегатах ТЕЦ, з якої в подальшому буде отримана теплова енергія для відпуску цукровому заводу, т.у.п/ год; Визначається за формулами:
Bт = Qвідп / ( Qн р · ηтТЕЦ) (12.13)
Bт = bтТЕЦ · QвідпТЕЦ (12.14)
BеТЕЦ – частка палива, спаленого в котлагагрегатах ТЕЦ, з якої в подальшому буде отримана електрична енергія для відпуску цукровому заводу, т.у.п/ год. Визначається за формулами:
Bе = WвідпТЕЦ / (Qн р · ηеТЕЦ)) (12.15)
або Be = beТЕЦ · WвідпТЕЦ (12.16)
Вироблення цукрухарактеризуєтьсянаступними енергетичними параметрами: витратою пари, витратою електроенергії, густиною сиропу з ВУ, показником ефективності системи паровідборів ВУ.
Реальними енергетичними параметрами, що впливають на зменшення споживання палива та електричної енергії є:
115. зменшення питомої витрати теплової енергії на перероблення цукрового буряку – qтехн ;
116. зменшення питомої витрати електричної енергії на перероблення цукрового буряку – етехн ;
117. зменшення питомих витрат палива – bтТЕЦ і beТЕЦ .
Етап 2.Макропоказниками енергоспоживання цукрового заводу є:
- годинна витрата палива в ТЕЦ, що визначається формулою (12.12);
- годинна витрата теплової енергії, що визначається за формулою:
Qтехн = Dтехн·(ітехн.п – βзв.конд·с зв.конд·t зв.конд) (12.17)
Wвідп ТЕЦ = етехн· Аз-ду / 24 (12.18)
Показниками енергетичної ефективності енерготехнологічного цукрового заводу є:
- питома витрата теплової енергії – qтехн, Мкал/тбуряку;
- питома витрата електричної енергії – етехн, кВт.год/т буряку;
- питома витрата умовного палива на одну відпущену Гкал теплової енергії від ТЕЦ – bтТЕЦ, кг у.п/Гкал;;
- питома витрата умовного палива на одну відпущену кВт.год електричної енергії від ТЕЦ,– bеТЕЦ, г у.п/кВт.год.
Етап 3.За базу порівняння визначаємо цукровий завод європейської комплектації, такої ж виробничої потужності у якої питомі витрати палива на перероблення буряку – (bтехн ЦЗ)Lim на 40 % менші.
Етап 4.Формування методики теплотехнологічного розрахунку цукрового заводу самостійно становить суттєві труднощі, тому варто застосувати вже розроблені фахівцями, в т.ч. НУХТ, апробовані методики, віикладені у відкритих джерелах інформації.
Етап 5.Енергетичними недосконалостями в існуючому цукровому заводі є:
ВЕН-1 – Низькі (19,5 ата /345 оС) параметри гострої пари від парових котлів на парові турбіни. Сутність ВЕН-1 полягає в тому, що такі параметри не дозволяють досягти в парових турбінах низької питомої витрати пари на вироблення електричної енергії. А це призводить, за умови високого електроспоживання заводу до значного функціонального пропуску гострої пари через протитискову турбіну з наступною його подачею в заводський колектор пари. Тобто високе електроспоживання заводу диктує йому високе пароспоживання. Частковим вирішенням проблеми могла б бути експлуатація котлів та парових турбін з номінальними параметрами (23 ата /370 оС).
ВЕН-2 –Понижені проти номінального числові значення ККД проточної частини встановлених парових турбін Р-2,5-15/3. Фактично ηоі= 0,67 (Номінал ηоі = 0,76). Сутність недосконалості в тому, що цей фактор обумовлює підвищення питомої витрати пари на вироблення електричної енергії в турбінах. За нашим визначенням doту = 13,0 кг пари/кВт.год електроенергії.
ВЕН-3 – Відсутнє використання для живлення дифузій конденсату останніх корпусів ВУ (т.зв. “аміачних”) для живлення дифузійної установки. Негативні наслідки наступні:
– втрачається можливість зменшити відкачку соку з дифузії;
– перевитрачається пара на нагрівання барометричної води і, як наслідок, на завод в цілому.
ВЕН-4 –Не ефективнасистема підігрівників ППД - дефекованого соку перед гарячою дефекацією. Сутність недосконалості:
1. система не містить підігрівника, що використовував би теплоту конденсату останніх корпусів ВУ. Гарячий (100-102 оС) “аміачний” конденсату із збірника “3-3” відкачується на аміачний ящик.
2. система не містить підігрівника, що використовував би вторинну пару 5-го корпусу;
Негативні наслідки:
- зменшена ефективність системи паровідборів ВУ, її випарювальна здатність);
- втрачається теплота конденсату;
ВЕН-5 –Не ефективнасистема підігрівників соку перед 2-ю сатурацією (П2С). Сутність недосконалості:
- система за наявності значного запасу поверхні теплообміну підігрівників (160 м2) не містить підігрівника, що використовував би вторинну пару 3-го корпусу ВУ;
Негативний наслідок – зменшена ефективність системи паровідборів ВУ і, як наслідок, збільшена витрата пари на завод.
ВЕН-6–Не ефективнасистема підігрівників - соку перед випарною установкою (ПВУ). Сутність недосконалості: Система за наявності значного запасу поверхні теплообміну підігрівників (160 м2) не містить системи нагрівання послідовно вторинною парою 3-го, 2-го та 1-го корпусів ВУ;
Негативний наслідок – зменшена ефективність системи паровідборів ВУ і, як наслідок, збільшена витрата пари на завод.
ВЕН-7 –Частково використовується для обігріву пароконтактного підігрівника барометричної води для дифузії (ПКП БВ) вторинна пара 4-го (наряду з 5-м) корпусу ВУ.
Негативний наслідок – не використана можливість 100 % використати ефективніший з позиції енергозбережння паровідбір із 5-го корпусу ВУ, зменшено продуктивність системи паровідборів ВУ, чим обумовлено певне недозгущення сиропу із ВУ, та певна перевитрата пари на продуктове відділення та завод в цілому .
ВЕН-8– Не достатньо ефективна система паровідборів ВУ з коефіцієнтом ефективності системи паровідборів ВУ - 2,51, що становить 88 % від гранично досяжного для 5-ти корпусних ВУ. Сутність недосконалості – вісутня достатня за тепловою потужністю кількість паровідборів з останніх (3-го, 4-го, 5-го) корпусів ВУ.
Негативні наслідки:
- достатньо рідкий (59 % СР) сироп з ВУ обумовлює перевитрату пари на продуктове відділення і, відповідно, на завод;
- не доцільно розпочинати роботи по використанню теплоти ВЕР тому, що використання ВЕР за умови неефективної системи паровідборів призведе до подальшого зменшення СР % сиропу із ВУ і викличе ще більшу перевитрату палива.
ВЕН-9 –Відсутність достатнього діаметру парових відтяжок з нижніх та верхніх зон грійних камер всіх підігрівників соку. Сутність недосконалості – грійні камери не достатньо дегазуються від газів легших та важчих пари неконденсованих газів – повітря, СО2 , NH3. Ця обставина призводить до помітної “втрати” поверхні теплообміну підігрівників та низького коефіцієнту використання поверхні – 35...40 %.
Негативні наслідки: зменшена теплопродуктивність підігрівників, зменшене споживання ними пари, зменшене випарювальної здатності системи паровідборів ВУ, недозгущення сиропу, перевитрата пари на продуктове відділення та на завод в цілому.
ВЕН-10 –Не використовується утфельна пара для нагрівання дифузійного соку. Сутність недосконалості – не утилізується значна кількість теплоти утфельної пари в тепловій схемі заводу.
Негативний наслідок: перевитрата пари на завод і палива в ТЕЦ.
ВЕН-11–Система підігрівників соку не оснащена сучасними підігрівниками пластинчатого типу або трубчатими секційними. Сутність недосконалості – існуючі в заводі кожухотрубні підігрівники мають високий гідравлічний опір та високу температуру недогріву соку до температури грійної пари.
Негативні наслідки:
1. підвищується електроспоживання заводу (Небажане із врахуванням низьких параметрів гострої пари в ТЕЦ);
2. зменшується ефективність системи паровідборів ВУ, як наслідок, зростає витрата пари на завод.
ВЕН-12 –Випарювальне охолодження конденсату відпрацьованої пари і конденсату вторинної пари 1-го корпусу здійснено одноступенево, у вторинну пару 3-го корпусу ВУ.
Негативні наслідки – зменшується ефективність системи паровідборів ВУ, і, як наслідок зростає витрата пари на завод. Відомо, що 3-х або 2-х ступеневем випарювальне охолодження в каскадних випарниках забезпечує приріст 2,7 % СР сиропу із ВУ і економію до 0,5 т/год пари на завод.
ВЕН-13 –В системі безперевного продування парових котлів ТЕЦ втрачається в атмосферу пара само випаровування продувальної води з розширника безперевного продування (РБП).
Негативні наслідки: вВтрачається теплота пари самовипаровування з РБП в кількості не менше 75-200 кВт(т), і, як наслідок, існує перевитрата газу в ТЕЦ.
ВЕН-14 –В існуючій системі ВУ недостатня поверхня теплообміну 4-го (1180 м2) та 5-го (1000 м2) корпусів ВУ
Негативний наслідок – у разі впровадження в теплову схему заводу технічних рішень з використання теплоти ВЕР малі поверхні цих корпусів ВУ не дозволять суттєво навантажити їх паровідборами тому, що виникне загроза суттєво зменшення температур їх вторинної пари.
ВЕН-15 –В існуючому тепло технологічному верстаті заводу завищені (19 оС) втрати температури сокового потоку від дифузії до випарної установки, в т.ч.:
- 1оС – на преддефекаторі та холодному дефекаторі;
- 5 оС – станції гарячої дефекації та 1-ї сатурації
- 6 оС – на станції 1=ї фільтрації;
- 7 оС – на станціях 2-ї сатурації , сульфітації та контрольної фільтрації.
Негативні наслідки: збільшуються витрати пари на відповідні підігрівники соку перед технологічними станціями і, як наслідок, збільшується пароспоживання заводу.
ВЕН-16 –В технологічній схемі заводу має місце значне розбавлення сокового потоку водою (за рахунок вапнякового молока та фільтраційного “промою”.
Негативні наслідки: збільшуються витрати пари на відповідні підігрівники соку перед технологічними станціями і, як наслідок, збільшується пароспоживання заводу.
Таким чином, існуючий цукровий завод налічує 16-ть вузлів енергетичної недосконалості (ВЕН).
Етап 6.Формую систему технічних рішень, що ліквідують всі виявлені ВЕН. Вказана системі має складатися з технічних рішень, що ліквідують всі 16-ть виявлених ВЕН. Повний перелік запропонованих технічних рішень наведено нижче:
· Перекомунікувати по грійній парі, відведенню конденсату, і паровим відтяжкам три існуючі кожухотрубні підігрівники перед ВУ, ПВУ-1, ПВУ-2 та ПВУ-3. Здійснити обігрівання ПВУ вторинною парою 3-го, 2-го та 1-го корпусів, як більш «випарювальну» для ВУ систему.
· Перекомунікувати по грійній парі, відведенню конденсату, і паровим відтяжкам перший по соку кожухотрубний підігрівник перед 2-ю сатурацією П2С-1. Здійснити обігрівання П2С-1 вторинною парою 3-го корпусу ВУ, як більш продуктивну для ВУ систему.
· Відвести надлишковий конденсат від в збірник конд. вт. пари 3-го корп., а не на аміачний ящик.
· Вирішити проблему парових відтяжок в секційних та кожухотрубних підігрівниках.
· Перекомунікувати по грійній парі, відведенню конденсату, і паровій відтяжці змійовиковий підігрівник “сироп+клеровка”, здійснити обігрівання його вторинною парою 1-го корпусу ВУ, як більш «випарювальну» для ВУ систему.
· Відвести пару самовскипання з розширника безперевного продування (в ТЕЦ) в деаератор, в нижню частину деаераційної головки.
· Змонтувати систему трубопроводів для подачі надлишку перегрітого (100 оС) “амміачного” конденсату з аміачного ящика в існуючу систему приготування живильної (барометричної) води для дифузії.
· Придбати (або виготовити) та змонтувати 4-х СЕКЦІЙНИЙ ТРУБЧАТИЙ підігрівник соку типу “конденсат-сік” для нагрівання дефекованого соку перед гарячою дефекацією. Встановити його в якості 2-ї групи нагрівання соку перед гарячою дефекацією, умовне позначення ППД_2.
· В ньому конденсат охолодиться від 101 оС до 70 оС. Охолоджений до 76 оС після теплообмінника конденсат направити на аміачний ящик для подальшого використання у виробництві – для гасіння вапна, промивки фільтрів та інш.
· Сік нагріється в ППД_1 не менше чим на 5 оС, від 49 оС до 54 оС.
· Встановити додатковий збірник конденсату для відведення в нього конденсату вторинної пари 5-го корпусу ВУ із грійної камери ППД_2 (умовне позначення „5-5”) ємністю 1,0 – 1,5 м3.
· Укомплектувати його двома насосами (на подачу до 10,0 тонн/год), запірною арматурою, засобами автоматичного регулювання рівня.
· Конденсат відкачати або на аміачний ящик, або в існуючий збірник конденсату вторинної пари 3-го корпусу ВУ (умовне позначення „3-3”).
· Збірник „5-5”) розташувати на висоті не менше 2,5 м над рівнем землі для уникнення кавітації на насосах.
· Реалізувати подачу охолодженого конденсату (в кількості не менше 40% до маси буряка на живлення дифузії.
· Придбати (або виготовити) та змонтувати 4-х секційний трубчастий підігрівник соку типу “пара-сік” для нагрівання дефекованого соку перед гарячою дефекацією. Встановити його в якості 1-ї групи нагрівання соку перед гарячою дефекацією, умовне позначення ППД_1. Сік нагріється в ППД_1 не менше чим на 10 оС, від 54 оС до 64 оС. Буде створено паровідбір з 5-го корпусу в кількості 1,6 тонн/год. Принципову схему ув’язки вказаного підігрівника в теплову схему заводу і 5-го корпусу ВУ наведено нижче, на рис. 12.2.
Рис. 12.2. Принципова схема ув‘язки підігрівника преддефековнного соку 1-ї групи (ППД-1) в систему парвідборів випарноїустановки цукрового заводу.
Виконаний за відповідною методикою розрахунок теплової схеми енергоощадного цукрового заводу засвідчує зменшення витрати палива на 15 %.
Етап 7. У разі необхідності формуємо пропозиції на перший та другий етапи робіт з енергозбереження, включивши в них ліквідацію всіх виявлених ВЕН.
Етап 8. Новими, енергощадними експлуатаційними параметрами оновленої теплової схеми цукрового заводу будуть:
- вища концентрація сиропу із ВУ;
- збільшена питома поверхня теплообміну корпусів ВУ;
- зменшена питоме електроспоживання;
- зменшене питоме тепло споживання;
- зменшене питоме споживання технологічної пари з ТЕЦ;
- підвищені параметри гострої пари в ТЕЦ;
- підвищено температурний режим по ВУ.
Очікуваним результатом робіт з енергозбереження є зменшення витрати палива, що визначено за ф-лою (12.12) шляхом підстановки в неї змінених проектно-очікуваних (енергоощадних) параметрів, визначених на 6-му етапі.
Етап 9. Оскільки всі виявлені ВЕН були ліквідовані за один етап (тобто на 1-му етапі робіт з енергозбереження) то проектно-очікувані показники всієї роботи будуть ідентичними, визначеним на 8-му етапі.
Етап 10.Економічним показником реалізованих робіт з енергозбереження буде зменшення витрат коштів на закупівлю палива та електроенергії.
Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 1152;