Собівартість штучного холоду, одержаного від одноступеневої парокомпресорної холодильної установки (ОХУ). Методологія.
Повна собівартість штучного холоду, у разі одержання його від парокомпресорної установки з використанням електроприводу компресора – (Сшт.хt)Σ, грн/ Гкал(х),визначається за формулою:
(Сшт.хt )Σ= (Сшт.хt )е/е, + (Сшт.хt )експл+ (Сшт.хt )рент(4.1)
де:
(Сшт.хt)е/е– енергетична складова собівартості штучного холоду, грн/Гкал(х);
(Сшт.хt)експл– експлуатаційна складова штучного холоду, грн/Гкал(х);
(Сшт.хt)рент–складова рентабельності виробництва штучного холоду, грн/Гкал(х).
Енергетична складова собівартості штучного холоду– (Сшт.хt)е/е, грн/Гкал(х),визначається за формулою:
(Сшт.хt)е/е= S е/е шт.х / Qшт.хt(4.2)
де:
Sе/е шт.х– вартість спожитої протягом визначеного часу, наприклад, однієї години, електроенергії, витраченої в холодильній установці на вироблення холоду конкретної температури, грн/год;
Qшт.хt– кількість одержаного протягом визначеного часу, наприклад, однієї години, в холодильній установці штучного холоду конкретної температури, т.зв. холодопродуктивність, Гкал/год або кВт.год(х).
Визначення складових формули (4.2) є достатньо складною процедурою і тому потребують детального визначення.
Вартість електричної енергії, спожитої компресором холодильної установки – S е/е шт.х,грн/год, визначається за формулою:
S е/е шт.х= Се/е · Wкомпр(4.3)
де:
Се/е– закупівельна вартість електричної енергії, грн/кВт.год. Визначається умовами електропостачання та кон’юнктурою енергоринку.
Wкомпр– кількість електричної енергії, спожитої компресором протягом визначеного часу, наприклад, однієї години, кВт.год(е)/год. Визначається за формулою:
Wкомпр = Lкомпрt · τвизн/ ηе.прив (4.4)
де:
ηе.прив – експлуатаційний ККД електроприводу компресора, од. Визначається його паспортом та терміном експлуатації.
τвизн – визначений термін часу експлуатації холодильної установки для розрахунку собівартості штучного холоду. Як правило, τвизн = 1,0 год.
Lкомпрt – механічна потужність компресора, спожита компресором протягом визначеного часу, наприклад, однієї години, кВт.год/год. Визначається нижче, за формулою:
Lкомпрt = lкомпрt· GХ.А (4.5)
де:
lкомпрt– фактична питома робота, виконана компресором, в процесі одержання штучного холоду, кДж/кг. Визначається параметрами термодинамічного циклу холодильної установки.
GХ.А – масова витрата холодильного агента, що циркулює в системі “компресор – конденсатор - випарник” холодильної установки, кг/год або кг/с. Визначається за паспортною характеристикою компресора або методами енергетичних балансів компресора, випарника, конденсатора, або шляхом безпосереднього виміру. У разі наявності достовірних даних щодо холодопродуктивності холодильної установки – Qшт.хt , величина GХ.А може бути визначена за формулою:
GХ.А = Qшт.хt / q шт.хt (4.6)
де q шт.хt – питома холодопродуктивність холодильної установки, кДж/кг. Визначається термодинамікою циклу холодильної установки.
Питомі показники термодинамічного циклу, визначальні в методології визначення собівартості холоду від холодильної установки, визначаються з побудованого в системі термодинамічних координат циклу холодильної установки, див. рис. 1.4, і мають наступний вигляд:
qшт.х t = i2– i1 – питома кількість штучного холоду, одержаного в холодильній установці внаслідок випаровування холодоагенту, кДж/кг;
la t = i3а– i2 – питома робота ізоентропного (адіабатичного) стискання холодоагенту в компресорі, кДж/кг;
l компрt = i3– i2 – питома робота реального стискання робочого тіла в компресорі, кДж/кг. Визначається за формулою: lкомпрt = la t/ ηкомпр із врахування експлуатаційного ККД компресора.
Цикл одноступеневої парокомпресорної установки на одну температуру холоду – 8 оС в системі координат “lg(p)-і” представлено нижче, на рис. 4.1.
Рис. 4.1. Термодинамічний цикл одноступеневої холодильної установки
Макропоказники роботи холодильної установки, наступні:
- Qшт.хt , Гкал/год (або кВт(х)) – холодопродуктивність холодильної установки (кількість одержаного протягом визначеного часу штучного холоду) конкретної температури. Визначається за формулою:
Qшт.хt= GX.A · qшт.х t = GX.A · ( i2 – i1 ) (4.7)
де:
i2 – ентальпія холодоагенту (у стані насиченої або перегрітої пари) на виході із випарника, кДж/кг. Визначається у відповідності до експлуатаційного тиску у випарнику.
i1 – ентальпия холодоагенту (у стані насиченої або переохолодженої рідини) на виході із конденсатора (після дроселювання), кДж/кг. Визначається у відповідності до експлуатаційного тиску в конденсаторі.
- Lкомпрt , кВт (або кДж/с) – механічна потужність (робота, виконана компресором, в одиницю часу) в процесі одержання штучного холоду конкретної температури. Визначається за формулою:
Lкомпрt = GX.A · lшт.хt= GX.A · ( I3 – I2 ) (4.8)
де:
I3– ентальпия холодильного агенту (у стані перегрітої пари) на виході з компресора (на вході в конденсатор), кДж/кг. Визначається відповідності до експлуатаційного тиску в конденсаторі.
- Wкомпрt, кВт(е) – електрична потужність, яку споживає компресор. Визначається за формулою:
Wкомпрt = L компрt / ηе.прив(4.9)
де:
ηе.прив– ККД електроприводу компресора. Визначається за паспортом електроприводу в межах від 0,90 до 0,95.
Нижче, наведено приклад визначення енергетичної складової та повної собівартості штучного холоду, температурою – 8 оС, одержаного від одноступеневої холодильної установки, що має визначену хододопродуктівнісь у 525 кВт(х) , або у 0,45 Гкал(х)/год, з холодоагентом – аміаком (R-717).
Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 792;