Визвольні змагання поляків у період наполеонівських війн. Хто ми, Створителю, й на що спроможні ми

Хто ми, Створителю, й на що спроможні ми. А ти, що ждеш на нас, вітчизно, скорбна мати, Як маєш ти дітей, то й волю будеш мати.

(переклад Д. Паламарчука)

Патріотичні кола намагались рятувати "національний дух" і традиції Речі Посполитої, наголошуючи на її славному минулому, коли Польща була одною з наймогут-ніших держав Європи. Кілька освічених магнатів і духовних осіб заснували 1800 р. у Варшаві Товариство Друзів Наук (ТДН); вони збирали давні документи з історії Польщі, вивчали її природні умови, мову і культуру. З цих дослідів вимальовувався ідеальний образ народу з тривалими традиціями і культурними здобутками, які не можуть загинути безслідно. Голова товариства С Сташіц з трибуни закликав освічену частину населення посилено працювати для добра народу, стверджуючи, що "занепасти може і велика нація, а змізерніти лише нікчемна".

Найбільш гостро реагувала на крах державності дрібна безземельна польська шляхта, частина міщан, перед якими закривалися можливості службової кар'єри в адміністрації, армії, місцевому самоврядуванні. Ця шляхта і частина польської аристократії, що брала активну участь у повстанні 1794 p., частково емігрувала до Франції або розпочала нелегальну діяльність на захоплених землях.

Початок визвольного руху.У січні 1796 р. група колишніх офіцерів польської армії, підписавши у Кракові акт конфедерації, створила таємну організацію, що отримала назву Централізація. її керівний осередок містився у Львові, на чолі стояв аристократ Вікторин Валеріан Дзєдушицький (1754-1832), а до складу входило близько 150 осіб. Осередки Централізації були у Пруссії та Росії. Організатори будували плани піднесення повстання у сприятливий момент війни Франції з Австрією. Вони налагодили зв'язок з легіоном польської армії під командуванням полковника Йоахима Дениски (1756-1812), який після поразки повстання під проводом Т. Костюшка опинився на терені Молдавії. У порозумінні з Централізацією в березні 1797 р. И. Дениска оголосив початок повстання і в червні того ж року на чолі 200 повстанців перейшов австрійський кордон на Буковині. У бою під Доброновцями загін був розбитий австрійськими військами, а незабаром поліцією була викрита і розгромлена Централізація.

Невдачею закінчилися також інші спроби патріотичних осіб піднести повстання проти держав-загарбниць. Так, у Ґданську прусська поліція викрила змову групи польської та німецької молоді, яка поширювала гасла французької революції і закликала до скинення прусського ярма. Більшість учасників і керівник змови Ґотфрід Бартольді були заарештовані. Подібна доля спіткала також знаного польського якобінця, учасника повстання Т. Костюшка Францішка Гожковського (1760-1830), який зробив спробу організувати повстання селян на Подляшші. Він закликав їх повстати проти іноземного ярма і панів-землевласників, обіцяючи допомогу французів. Однак місцеві землевласники видали Ф. Гожковського австрійській поліції; він був засуджений до смертної кари, але звільнений за умови виїзду за межі держави.

У 1798 р. радикальні кола шляхти - якобінці - заснували у Варшаві таємне Товариство польських республіканців (ТПР), до якого незабаром зголосився і Т. Костюшко. Діячі ТПР полковник Еразм Міцельський (1769-1800), адвокат Алоизи Орховський (1767-1847), шляхтич Анджей Городиський (1773-1847) та інші поставили за мету відбудову польської державності у республіканській формі, спираючися на власні сили; вони розробили програму товариства під назвою Закон передсоціальний (тимчасова програма), яка передбачала заснування змовницької організації за зразком масонства, піднесення повстання і створення республіки з ліквідацією станів та привілеїв. Повстання планувалося на "відповідний час", а до цього моменту передба-








Дата добавления: 2015-09-02; просмотров: 694;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2025 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.