Виявлення магнетизму
Люди помітили прояви магнетизму за 10 століть до нової ери. За переказами, у пастухів на горі біля міста Магнеса (Маgnesia, зараз — Манісса, Туреччина) цвяхи взуття прилипали до землі. Під покривом грунту знаходився "магнітний камінь" (magnetis чи магнітний залізняк, тобто залізна руда Fе3O4).
У Китаї в ті ж часи було створено прообраз сучасного магнітного компаса.
Аж до початку минулого століття був відомий магнетизм тілько "постійних магнітів", тобто шматків залізної руди. Для експериментів користувались легкими стрілочками, виготовленими з постійних магнітів. Така стрілка самочинно встановлюється в певному напрямі (як тепер відомо — у напрямку до магнітних полюсів Землі).
(таку ділянку в Північній півкулі Землі назвали південним магнітним полюсом, а ділянку в Південній півкулі — північним полюсом. Магнітні полюси дещо зміщені відносно географічних полюсів).
Кінець магнітної стрілки, звернений до південного магнітного полюса, назвали північним полюсом стрілки (позначається "N"— від north, забарвлення стрілки тут червоне), протилежний кінець — південний полюс стрілки ("S"—- від south, забарвлення синє). Таке ж забарвлення у стержневих магнітів.
Обидва кінця магніту притягують до себе предмети з заліза і багатьох видів сталі і чавуну; приклад — притягання цвяхів. До середини магніту цвяхи не притягуються.
Різнойменні полюси магніту ( ) притягуються, однойменні ( ) відштовхуються.
(Цим взаємодія магнітів аналогічна взаємодії наелектризованих тіл і відрізняється від гравітаційної взаємодії тіл).
Ділячи наелектризоване тіло на дві частини, одержують два різнойменно заряджених тіла.
При поділі намагніченого тіла на дві частини утворюються два нові магніти, як і раніше — з двома полюсами. Поділ кожної з половинок навпіл знову створює двополюсні магніти і т. д. (аж до найдрібніших ошурок)
Отже, не існують "поодинокі магнітні полюси" (монополі), "магнітні заряди", "магнітні маси".
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 802;