Транзистор. Так називається пристрій з трьох напівпровідникових кристалів з доміш-ковою провідністю
Так називається пристрій з трьох напівпровідникових кристалів з доміш-ковою провідністю. В залежності від розмірів та конфігурації розрізняють площинні і точкові транзистори. У транзисторах різного типу чергування кристалів різне: n-р-n або р-n-р.
Роль транзистора в цілому така ж, як і вакуумного тріода. Площинний транзистор (n-р-n) і за принципом дії подібний до вакуумного тріода. Транзистори (р-n-р) використовуються в багатьох схемах, але пояснення принципу їх дії складніше (доводиться говорити про емісію дірок, а не електронів).
Переваги напівпровідникових діода й тріода перед вакуумними: малі розміри, великі механічна міцність і довговічність, невисока напруга, потрібна для роботи. Недолік — залежність якості роботи від температури навколишнього середовища.
Правий (n-р)-перехід підключений до джерела струму порівняно великої ЕРС, але у запираючому напрямі, лівий — до джерела меншої ЕРС, але у пропускному напрямі. Нехай спочатку ключ К незамкнений, тоді у правій частині схеми протікає слабкий струм.
При замиканні ключа лівий n-кристал одержує негативний потенціал, що призводить до проштовхування електронів з усієї товщі n-кристала до контактної ділянки лівого (n-р)-переходу.
Р-кристал настільки тонкий (плівка), що більшість електронів, пролітаючи крізь нього, потрапляють до контактної ділянки правого (n-р)-переходу, зменшуючи її опір. Цей процес називається уприскуванням електронів.
Лівий n-кристал за своєю роллю схожий на катод вакуумного тріода і називається емітером; правий n-кристал подібний до анода і називається колектором; р-кристал подібний до сітки і називається базою. Змінюючи різницю потенціалів між емітером і базою, можна керувати колекторним струмом.
Контрольні питання
1. Сформулюйте основні закони постійного електричного струму.
2. Запишіть і сформулюйте закони Фарадея для електролітів.
3. Яке практичне застосування електролізу?
4. Які вакуумні прилади вам відомі? Де і для чого вони застосовуються?
5. Які напівпровідникові прилади вам відомі? Де їх застосовують?
6. Чим зумовлена провідність:
- газів
- вакууму
- напівпровідників
- електролітів
- металів?
8. Чому дорівнює мінімальний електричний заряд?
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 569;