АБСЦЕС ЛЕГЕНЬ
Це гнійний осередок у легенях, обмежений капсулою і зоною уражених запальним процесом тканин (так звана зона перифокального запалення). Етіологія
1. Гостре запалення легень.
2. Порушення прохідності бронхіального дерева.
3. Недостатнє кровопостачання легеневої тканини.
4. Зниження імунітету і реактивності організму.
5. Сторонні тіла.
6. Затікання в бронхи блювотних мас, слини.
Зазвичай висівають стафілококи і пневмококи, кишкову паличку. Абсцеси виникають у чоловіків у 3—4 рази частіше і локалізуються у верхньому відділі правої легені (у прикореневій зоні).
Класифікація
1. Одиночні.
2. Множинні.
Клінічна картина
Розрізняють 2 періоди:
1. Формування гнояка.
2. Прорив абсцесу.
Захворювання починається з гарячки до 39—40 °С. З'являються біль у грудній клітці, кашель з виділенням кров'яного мокротиння. Спостерігається загальна слабкість, втрата апетиту, нічна пітливість.
Далі при прориванні в бронх масивно виділяється гній. Кількість мокроти від 100 мл до 2 л за добу. Стан хворого після проривання гнійника покращується, знижується температура тіла.
Можливі ускладнення:
• прорив гнійника в плевральну порожнину;
• легеневі кровотечі;
• метастазування гнійника в протилежну легеню, мозок.
Лікування
У період формування абсцесу, як при пневмонії, — парентерально антибіотики з урахуванням чутливості мікрофлори — цефалоспоріни. Ефективне інтратрахеальне введення антибіотиків. Замісна і дезінтоксикаційна терапія. Для підвищення реактивності організму вводять антистафілококову плазму, гаммаглобулін. Хворих поміщають в окремі палати, видають ємкості для збирання мокротиння. При недостатньому дренуванні гнійника — положення на боці з опущеним головним кінцем (постуральний дренаж). При неефективності консервативного лікування, ускладненнях, переході в хронічну стадію проводять дренування шляхом торакоцентезу, пневмотомію — розкриття і дренування абсцесу за допомогою торакотомії, лобектомію — видалення ураженої частки, сегментектомію – видалення сегмента.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 753;