ЗАГАЛЬНЕ ЛІКУВАННЯ
Загальні методи лікування хірургічної інфекції можна поділити на чотири види:
• антибактеріальна терапія;
• дезінтоксикаційна терапія;
• імунокорекція;
• симптоматичне лікування.
І. Антибактеріальна терапія.
Антибактеріальна терапія проводиться з урахуванням виду і чутливості мікрофлори.
Ендолімфатична терапія (ЕЛТ) — основний метод уведення антибіотиків. Вона може бути антеградною і ретроградною. Ретроградна ЕЛТ через грудну лімфатичну протоку не знайшла практичного застосування внаслідок її складності і травматичності.
Антеградна ЕЛТ зазвичай проводиться через лімфатичні судини кінцівок або лімфатичні вузли.
Нижче перелічені переваги ЕЛТ при лікуванні хірургічної інфекції.
1. Метод дає змогу створити високу тривалу концентрацію антибіотиків у лімфатичних судинах, що є вкрай важливим, ураховуючи токсичність лімфи при запальному процесі і наявність мікроорганізмів.
2. ЕЛТ забезпечує тривалу бактерицидну концентрацію антибіотика в регіонарних лімфатичних вузлах. Це посилює їх фільтраційно-бар'єрну функцію і зменшує спричинені запаленням морфофункціональні порушення. Слід відзначити, що ні один інший спосіб уведення антибіотиків (внутрішньом'язовий, внутрішньовенний, внутрішньоартеріальний тощо) не дає змоги досягти настільки значної їх концентрації в лімфатичному руслі. Водночас саме насичення антибіотиками лімфатичної системи створює потужну перешкоду для генералізації процесу.
3. При разовому ендолімфатичному введенні антибіотика його бактерицидна концентрація зберігається в плазмі протягом 24 год. Це пояснюється повіль-ним дозованим надходженням антибіотика в кров з лімфатичних вузлів і грудної лімфатичної протоки.
4. ЕЛТ дає змогу досягти максимальної концентрації антибіотика в осередку запалення. Відмічено підвищення вмісту цефалоспоринів і канаміцину в осередку в 3—6 разів порівняно з внутрішньом'язовим способом уведення. Висока концентрація антибіотика в зоні запалення зберігається протягом 24— 48 год інфузії.
5. ЕЛТ дає змогу вводити антибіотики в терапевтичній дозі 1—2 рази на добу і скоротити таким чином загальну дозу препарату.
Методика проведення ЕЛТ. Найчастіше застосовується внутрішньосудин-на ЕЛТ. Для цього необхідно провести катетеризацію лімфатичної судини. Зазвичай катетеризують лімфатичні судини нижніх кінцівок (на стопі і на медіальній або латеральній поверхні гомілки).
Для виконання процедури використовують звичайні хірургічні інструменти (скальпель, пінцет, ножиці), мікрохірургічні ножиці і пінцети. Можлива також катетеризація або уведення антибіотика в лімфатичні вузли (найчастіше у пахові лімфатичні вузли).
Для створення максимальної регіонарної концентрації антибіотика при ЕЛТ застосовують тимчасовий фармакологічний блок лімфотоку. Оскільки антибіотики блокують скоротливу активність лімфатичних судин, їх застосовують у високих концентраціях; як розчинник використовують 0,5 % розчин новокаїну.
ЕЛТ є резервним методом у лікуванні гнійної хірургічної інфекції. Вдаються до цього методу у випадках тяжких запальних захворювань органів черевної порожнини, запалення заочеревинного простору захворювання нижніх кінцівок, сепсису, а також неефективності попередньої терапії.
Широко застосовується в гнійній хірургії також лімфотропна терапія.
Основні варіанти методу:
- уведення антибіотика в зону максимального скупчення лімфатичних капілярів (наприклад, у міжпальцьовий проміжок стопи або кисті);
- дозоване повільне введення (автоматичним ін'єктором зі швидкістю 10 мл за
1 год);
- попереднє уведення ферментів (лідаза, терилітин, трипсин, теридеказа).
При лімфатичній терапії антибіотик уводять один раз на добу в разовій (або в подвійній разовій) дозі. Зазвичай достатньо 3—4 інфузії. Метод може бути застосований практично при всіх місцевих гнійних процесах.
Окрім антибіотиків для загальної антибактеріальної терапії застосовують бактеріофаги, антисептики (ціоксидин, сульфаніламідні препарати, нітрофурани) та ін.
II. Дезінтоксикаційна терапія.
Комплекс методів, спрямованих на зниження інтоксикації організму, отримав назву дезінтоксикаційної терапії. Дезінтоксикаційна терапія може проводитись різними способами. Це визначається характером і тяжкістю інтоксикації.
Пиття у значних кількостях сприяє діурезу і, відповідно, збільшенню кількості токсинів, що виводяться з організму із сечею.
Інфузійна терапія (переливання кристалоїдних кровозамінників: фізіологічний розчин, розчин Рінгера, 5% розчин глюкози тощо) зумовлює ефект дилюції і також збільшує діурез. Додаткове використання кровозамінників дезінтоксикаційної дії, що адсорбують токсини і сприяють їх виведенню із сечею (гемодез, неокомпенсан тощо), істотно підвищує ефективність методу. Можливе також уведення альбуміну і плазми, які мають потужний детоксикаційний ефект.
Форсований діурез. Це керована гемолюція. Протягом доби вводять до 4—9 л кристалоїдних розчинів під контролем гематокриту і гемоглобіну.
Екстракорпоральна детоксикація. При лікуванні гнійних захворювань використовують сорбційні, екстракційні методи, дренування грудної лімфатичної протоки, електрохімічне окиснення крові і квантову терапію.
За допомогою сорбційних методів видаляють пов'язані з альбуміном гідрофільні та гідрофобні речовини середньої і високої молекулярної маси. Основні види: гемосорбція, плазмосорбція, лімфосорбція.
За допомогою екстракційних методів видаляють з організму разом з компонентами крові всі види токсичних речовин. Основний метод — плазмаферез.
Дренування грудної лімфатичної протоки дає змогу видалити з організму лімфу, значно токсичнішу, ніж кров, при багатьох гнійних захворюваннях.
Електрохімічне окиснення крові. В основу методу покладено використання активного кисню.
Методи квантової терапії. При квантовому опроміненні крові утворюються вільні радикали, спостерігаються функціональні зміни багатьох білків плазми, змінюються заряд і форма формених елементів крові, вивільнюються біологічно-активні субстанції (гормони, гепарин, гістамін, простагландини).
III. Імунокорекція.
Для імунокорекції використовують різні методи і речовини, а також засоби замісної терапії.
1. Імунокорегувальну дію чинять загальне УФО, ультрафіолетове і лазерне опромінення крові, ЕЛТ, перфузія крові через ксеноселезінку.
2. Застосовуються лікарські речовини хімічного походження (левамізол). Широко використовуються препарати загруднинної залози (Т-активін, тималін, ти-моген).
3. Як замісна терапія можуть використовуватись: кров і її компоненти;
гіперімунна плазма; глобуліни;
• інтерлейкіни;
• інтерферони.
ІV. Симптоматичне лікування.
Симптоматичне лікування спрямоване на відновлення порушених функцій органів і систем. З цією метою вводять жарознижувальні і протизапальні препарати.
При недостатності системи кровообігу застосовують кардіотонічні засоби, серцеві глікозиди, діуретики. Розвиток порушень функцій дихання вимагає спеціальних заходів аж до ПІВЛ. Важливим є контролювання функції шлунково-кишкового тракту і забезпечення повноцінного харчування.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 840;