НЕСПЕЦИФІЧНІ ЗАХИСНІ МЕХАНІЗМИ
Неспецифічними чинниками захисту є анатомічні бар'єри — шкіра і слизові оболонки. Шкіра має бактерицидні властивості завдяки речовинам, що містяться в секретах потових і сальних залоз. На поверхні слизових оболонок знаходяться секрет слізних і слинних залоз, слиз, соляна кислота (у шлунку) тощо. Порушення дії цихчинників зумовлює проникнення і розвиток інфекції.
Наступним чинником є нормальна мікрофлора, яка проявляє антагоністичну активність щодо екзогенних мікроорганізмів.
Клітинні механізми неспецифічного захисту представлені запальною реакцією і фагоцитозом. Запалення є провідною реакцією організму при гострій гнійній інфекції, ознакою доброї пристосовності організму. Реакція організму на потрапляння мікробів супроводжується місцевими і загальними проявами. Перш за все утворюється лейкоцитарний вал, який відгороджує осередок інфекції від внутрішнього середовища організму. Певним бар'єром для генералізованої інфекції є лімфатичні судини і вузли. У процесі розвитку тканинної реакції довкола гнійного осередку утворюється грануляційний вал, який ще надійніше його обмежує. При тривалому існуванні обмеженого гнійного процесу з оточуючого грануляційного валу утворюється піогенна оболонка, яка є надійною перешкодою для поширення інфекції.
При високовірулентній інфекції і слабкій реакції організму захисні бар'єри утворюються повільно, що нерідко призводить до проникнення інфекції через лімфатичні шляхи (судини, вузли) у кровоносне русло. У таких випадках можливий розвиток загальної інфекції.
В осередку запалення особливо ефективний процес фагоцитозу. Фагоцити — це нейтрофільні лейкоцити і монокулярні фагоцити. В основі захисної функції фагоцитарної системи лежить здатність її елементів поглинати і руйнувати мікробні тіла та інші чужорідні агенти. Фагоцити характеризуються хемотаксисом, вони здатні руйнувати й інактивувати мікробні клітини. У фагоцитозі беруть участь такі чинники, як опсоніни, комплемент. Вони готують мікроорганізми до поглинання фагоцитами.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 1231;