Загальне поняття про поляризацію електромагнітних
Хвиль
Вище розглянуто важливий окремий випадок формування електромагнітної хвилі одиночним зарядом, що здійснює гармонічні коливання вздовж вертикального напрямку. В результаті такого руху виникає електромагнітна хвиля, яка зображається схемою з двох векторів і , що коливаються в фіксованих площинах (рис. 6.3.).
Якби заряд здійснював аналогічні коливання вздовж горизонтального напрямку, то схематично хвилю можна було б уявити так як показано на рис. 6.4.
Рис. 6.4
Площини, в яких коливаються вектори і змінились, але залишаються незмінними протягом часу.
В першому випадку (рис.6.3) всі вектори знаходяться у вертикальній площині в другому випадку (рис. 6.4) - у горизонтальній.
Якщо в електромагнітній хвилі спостерігається певна впорядкованість орієнтації векторів і, відповідно, векторів то хвиля називається поляризованою.
В розглянутих випадках хвиля виявляється лінійною або плоско-поляризованою. Це пов'язано з тим, що всі вектори лежать в строго фіксованих площинах. Площина, в якій відбувається коливання вектора називається площиною поляризації.
В загальному випадку поляризаційний стан електромагнітної хвилі виявляється більш складним. Хвиля може бути накладенням великої кількості лінійно-поляризованих хвиль. Це означає, що в будь-якій точці простору, де розповсюджується хвиля, напрямок векторів і, відповідно, буде різним і, таким чином, невпорядкованим.
Існування поляризації електромагнітних хвиль можна показати на прикладі випромінювання і приймання електромагнітних хвиль телевізійного діапазону (рис. 6.5).
Рис.6.5
Електромагнітні хвилі телестанції поляризовані так, що вектори коливаються в горизонтальній площині. Тому на приймальних антенах, що стоять на дахах, основні елементи антен орієнтовані горизонтально і направлені перпендикулярно напрямку поширення хвилі.
Радіомовлення ведеться при вертикальній поляризації електромагнітних хвиль. Тому антени на автомобілях орієнтовані вертикально.
Дата добавления: 2015-10-22; просмотров: 650;